Bir Zamanlar Dünya’nın Başına Bela Olmuş Bilgisayar Virüsleri

1949 yılında John von Neumann adında bir bilim adamının kendini taklit eden programların yaratılabileceği teorisini ortaya atması bu günkü hackerleri meslek sahibi yaptı. Nitekim Doktora öğrencisi Fred Cohen kendi kendini taklit eden ilk “bilgisayar virüsünü” yazmayı daha o yıllarda başardı. Asında ilk başta amaç sadece teoriyi ispatlamak olsa da ilerleyen yıllarda rekabet ortamı bu teoriyi kötü amaçlarda kullanmaya zorladı.

Bilgisayar dünyasının en büyük baş belası ve belki birçok bilgisayar kullanıcısının korkulu rüyası… Onlar dijital çağımızın en büyük hastalığı ve verilerimizin en azılı düşmanı. Evet, onlar bilgisayar virüsleri… Bilgisayarınızdaki verilerinizi ve kişisel bilgilerinizi korumak için ne tip yöntem ve yazılımlar kullanıyorsunuz bilmiyoruz fakat bu listedeki virüslerden biriyle karşılaşırsanız başınız fena halde derde girebilir;

1602426356585.pngILOVEYOU: Özellikle 2000’li yılların başından itibaren sayısız internet kullanıcısının e-posta kutusuna ‘aşk mektubu’ olarak düşen ILOVEYOU, milyonlarca bilgisayara ulaşmayı başardı. Bulaştığı sistemlerde şifreleri ve kullanıcı adlarını çalmasıyla meşhur olan ve Filipinli bir öğrenci tarafından hazırlanan virüsün 10 milyar dolardan fazla zarara yol açtığı tahmin ediliyor.1602426495154.pngWannaCry: 150 ülkede 200 binden fazla bilgisayara bulaşan WannaCry, işletim sistemlerindeki EternalBlue açığını kullanıyor ve bulaştığı anda kullanıcı dosyalarını şifreliyor. Dosyalara tekrar erişim sağlanabilmesi için kullanıcılardan Bitcoin ile ödenmek üzere 300 dolarlık bir ücret talep ediyor. Üstelik bu ücret hemen ödenmezse talep edilen para miktarı miktarı ikiye katlanıyor ve 600 dolar isteniyor. Eğer ödeme 7 gün içinde yapılmazsa, şifrelenen tüm dosyalar virüs tarafından siliniyor.


1602426564973.pngSoBig: 2003 yılında tüm dünyada interneti felç eden, birçok işyerinde, üniversitede ve resmi dairede hayatın durmasına sebep olan SoBig, e-mail yoluyla yayılmayı başaran bir virüs. 1 milyondan fazla kopyaya sadece 24 saat içerisinde ulaşan bu virüs, ortaya çıktığı dönemde bu alandaki rekoru da kırmasıyla meşhur.
1602426576865.png
MyDoom: Microsoft programlarını hedefleyen Rusya kaynaklı MyDoom, Outlook‘taki açıkları kullanan ve bulaştığı sistemin adres defterindeki adreslere kendini e-posta yoluyla göndererek yayılımını sağlayan bir virüs. 200’den fazla ülkede etkili olduğu düşünülüyor. Ayrıca raporlara göre 16 gün içinde 38 milyon kopyayla tarihin en aktif virüsü olma ünvanına da sahip.


1602426606794.png
DarkTequila: Çok katmanlı bir yapıya sahip olan DarkTequila, banka kimlik bilgilerini ve kurumsal verileri çalmak için geliştirilen kötü amaçlı bir yazılım. Kurbanların bilgisayarlarında internete bağlı değilken bile hareket edebilmesiyle tanınıyor. Özellikle Amerika’da sayısız finansal dolandırıcılık faaliyetine yol açan bu virüsün, hem kişileri hem de kurumları yüzlerce milyon dolar zarara uğrattığı düşünülüyor.

1602426617598.png
BlackEnergy: Siber casusluk ve bilgi imha saldırıları yapmak için geliştirilen BlackEnergy, özellikle Ukrayna’da devlet kurumlarının dijital verilerini ve enerji sistemlerini uzun süre kontrol dışı bırakması ve milyonlarca kişiyi mağdur etmesiyle tanınıyor. Bu yazılımın aynı zamanda dünya genelinde birçok endüstriyel kontrol sistemini ve enerji sistemini de zarara uğrattığı biliniyor.


1602426639333.pngMelissa Virüsü: Her ne kadar söylentiler Word’ü etkileyen ilk virüsün e-posta yoluyla yayıldığını iddia etse de bu doğru değildi. Virüsün aslında profesyonel firmalar tarafından yanlışlıkla yayılması sağlandı. Microsoft, virüs içeren Windows 95 Yazılım Uyumluluk Testi CD-ROM’larını gönderdiğinde olayların kısmen sorumlusuydu.1602426652898.pngStorm Worm: 2007 yılında ortaya çıkan bu zararlı yazılım, ‘Müslümanlar ve Hristiyanlar’ arasında savaş başladı gibi sahte haber başlıklarıyla yayılıyordu. Aslında bir trojan olan yazılım bilgisayarların uzaktan kontrol edilmesini sağlıyordu. Şimdiye kadar storm worm’dan 1.800 e-posta etkilendi.


1602426674926.png
CIH: Bilgisayarla 90’lı yılların sonlarında tanışmış insanlar için Chernobyl hala korkulu bir rüyadır. 1998 yılında ortaya çıkan CIH virüsü Çernobil faciasının yaşandığı gün devreye girmişti. CIH virüsü, sabit diskleri çalışmaz hale getirip BIOS’lara zarar veriyordu. Dünya çapında sayısız bilgisayar için kabus olan Chernobyl 80 milyon dolarlık hasara neden oldu.

1602426688368.png
SQL Slammer: Bu zararlı yazılım en çok sunucu kullanan kişilerin korkulu rüyası oldu. 2003 yılında bir anda ortaya çıkan virüs, kendini rastgele bir IP üzerinden bilgisayarlara yolluyordu.O IP’yi kullanan bilgisayarda güvenlik yaması kurulmamış bir SQL Server varsa ağ ile olan bağlantısını kesiyordu. Sadece 10 dakiada dünya çapında 75 bin bilgisayara yayılan virüs 750 milyon dolarlık zarara neden oldu.


Cod Red: 2001 yılında ortaya çıkan bu zararlı yazılım sunucuları saldırmayı seçiyordu. Sadece tek günde 359 bin bilgisayara yayılan Cod Red, Beyaz Saraya’da saldırmak için kullanıldı.Bilgisayarı aşırı yükleyen bu virüs, ayı zamanda bir arka kapı oluşturarak bilgisayarın kontrolünü başka insanlara veriyordu. 3 ay boyunca tehditi süren virüsün günlük zararı ise 200 milyon dolar oldu.Conficker: 2008 yılında orataya çıkan bu zararlı yazılım şu anda 200 milyondan fazla ülkede etkili. Bu haritada gördüğünüz gibi, virüs neredeyse dünyayı ele geçirmiş durumda.Tam anlamıyla tüm güvenlik önlemleri alınmamış bilgisayarları ele geçiren Conficker bilgisayarı açık kapı haline getiriyor.Sircam: W32.Sircam.Worm@mm adlı zararlı yazılım ilk olarak 2001 yılında ortaya çıktı. Yerleştiği bilgisayarları ele geçiren ve sistemden seçtiği dosyaları rastgele iletişim listesindeki kişilere yollayan bu zararlı yazılım birçok kişiyi kandırmıştı. Dosyaları rastgele silen yazılım insanların bir birine olan sanal güvenini zedeledi.Morris Solucanı: Yazımızı kötü amaçlı yazılımların en önemli örneklerinden biriyle bitirelim. Morris Solucanı, kitlesel yansımaları nedeniyle ana akım medya tarafından yansıtılan ilk kötü niyetli programdı. Tarihler 2 Kasım 1988’i gösterdiğinde, virüs serbest bırakıldı ve 24 saat içinde internete bağlı bilgisayarların tahmini yüzde 10’u etkilendi. Kötü amaçlı yazılım, kendisini kopyalamak için geçici klasörlerdeki dosyaları oluşturarak binlerce sistemi yavaşlattı.
 
Son düzenleme:
Üst