Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

12 Bin Yıllık Dipsiz Göl, Kültür ve Turizm Bakanlığı İzni ile Yapılan Define Kazıları Nedeniyle Yok Oldu

Abone Ol 
Genellikle tektonik ya da volkanik olaylar sonucunda oluşan ve akarsular tarafından beslenen su birikintilerine göl denir ancak ülkemiz, hiçbir kaynağı olmamasıyla bu tanıma uymayan bir göle sahip. Adı Dipsiz Göl olan bu göl, ne yazık ki altında define bulunduğu iddia edilerek kazıldı ve sonrasında toprakla doldurularak kurutuldu.

Ülkemiz, bulunduğu coğrafyanın etkileriyle eşsiz doğal güzelliklere sahip. Dünyanın birçok yerinden sayısız turistin doğa turizmi için geldiği Türkiye, define iddialarıyla bir doğal güzelliğini ne yazık ki kaybetti. Gümüşhane’de Taşköprü Yaylası’nda bulunan 12 bin yıllık Dipsiz Göl, altında define olduğu düşünülerek kazıldı ve sonrasında kurutuldu.

Geçtiğimiz günlerde ismi açıklanmayan 2 kişi; deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte bulunan ve herhangi bir kaynağı olmayan Dipsiz Göl’ün altında define olduğunu iddia etmiş ve yetkili makamlara kazı izni için başvuruda bulunmuştu. Gümüşhane Valiliği’nin yanı sıra Gümüşhane Kültür ve Turizm Müdürlüğü de başvuruyu uygun bulmuş, Gümüşhane Müze Müdürü Elif Öktem kazıya eşlik etmesi için görevlendirilmişti.

12 bin yıllık Dipsiz Göl, boşaltıldı ve gölün altı, 4 gün boyunca kazıldı:

dipsiz göl kazı

Gölün boşaltılması sonrası kazılara başlayan ekip, 4 gün boyunca süren kazılarda herhangi bir define izine rastlamamıştı. Roma İmparatorluğu’nun Anadolu’daki 4 büyük lejyonu arasında gösterilen 15’inci Apollinaris lejyonunun hazinesi iddiası da böylece boşa çıkmış oldu. Ekipler, herhangi bir şey bulunamaması sonucunda kazıyı sonlandırmıştı.

Gümüşhane Valiliği, dün Dipsiz Göl’deki kazı çalışmasıyla ilgili bir açıklama yapmış ve “Göl alanı eski haline getirilmiştir” ifadesini kullanmıştı. Buzul Çağı’ndan kalma 12 bin yıllık krater Dipsiz Göl’ün toprakla doldurularak kapatıldığı görüldü. Sosyal medya da dâhil olmak üzere birçok çevrimiçi mecradan kazı çalışmalarına tepki gösterilmiş ancak göl çoktan göl kimliğini kaybetmişti.

Kapatma işlemi sonrası suyu da kalmayan göl, doğal güzellikler listesinden çıktı diyebiliriz. Çalışmaların önümüzdeki günlerde yeniden başlayıp gölün eski hâline getirilip getirilmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Doğa Koruma Alanları Uzmanı Doç. Dr. Ertan Düzgüneş de define söylentisiyle gölün boşaltılmasının talihsiz bir olay olduğunu belirterek şunları dedi:

“Dipsiz Göl’ün suyunun boşaltılmasıyla ekosisteme darbe vurulmuştur. 12 bin yıllık veritabanı yok olmuş durumda. Tekrardan buranın suyla doldurulacağı söyleniyor ama doldurulacak su şimdi kullandığımız su. Gölde yapılan tahribatın yarattığı kayıp çok büyük. Bu talihsiz girişim sonucunda alanın turistik değerini konuşmak bence yanlış. Burada ekosistem tahribatı var ve bu ekosistem geri dönülemez biçimde yok olmuştur. Tekrardan doldurulduğu taktirde 12 bin yıllık belleği geri kazanabilecek miyiz? Kazanamayacağız. Dolayısıyla kendi kendini rehabilite edebilir mi? Bu da onlarca veya yüzlerce yıl sonra görülebilir.”

KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi ve Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Eruz:

“Böyle bir alanda, bilim insanı olarak bizler araştırma yapabilmek için en az 5 kurumdan herhangi bir şekilde müdahalede türlerin zarar görmeyeceğini, ekosisteme zarar verilmeyeceğini ve elde edilen sonuçları da raporlarla ilgili kurumlara sunmak suretiyle izin alabiliyoruz. ‘Hazine var’ denilerek böyle bir ekolojik varlığı darmadağın etmek çok yazık oldu. Bölgemizin tarihi açısından çok kötü oldu. Böyle bir değeri kaybettik. Dipsiz Göl’ün tahrip edilmesi ulusal kayıp. Dipsiz Göl’de define olması mümkün değil. Böyle bir cehalet olamaz. Bugünkü çağda dahi zorla boşaltılan bir gölü ya da yararak boşaltılan bir göl alanının, nasıl altına bir şey gömüp üstüne suyla doldurdular? Bunu anlamak, böyle bir şeyi düşünmek, kabul etmek bilime, hukuka, insanlığa çok da yaraşır bir durum değil. Yazık ettik o göle” diye konuştu.

2 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader