Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Google Sıralamanızı Kaybetmeden Blogger’dan WordPress’e Nasıl Geçilir?

Abone Ol 

Blogunuzu Blogger’dan WordPress’e taşımak ister misiniz? Blogger, blog yazmaya başlamak için ücretsiz bir araç olsa da, yeni başlayanlar kısa zamanda sınırlarını fark eder ve daha güçlü özelliklere erişmek için WordPress’e geçmek isterler. Bu makalede, Google sıralamanızı kaybetmeden Blogger’dan WordPress’e nasıl geçeceğinizi göstereceğiz.

NEDEN BLOGGER’DAN WORDPRESS’E GEÇMELI?

Blogger, Google tarafından oluşturulan popüler bir blog platformudur. Herkesin Google hesabını kullanarak ücretsiz bir blog oluşturmasına izin verir.

Ancak, yeni başlayanlar kısa bir süre sonra, ücretsiz Blogger blog’larıyla neler yapabileceğine dair çok fazla sınırlamanın olduğunu fark ediyorlar.

Öte yandan WordPress, web sitenizin tamamını size verir. Ayrıca, blogunuzu büyütmek ve para kazanmak için gerekli özellikleri eklemenize olanak tanır. WordPress.org

WordPress.org, internetteki tüm web sitelerinin% 31’ine sahip olduğu için muhtemelen duyduğunuz popüler “WordPress” platformudur.

Şimdi Google arama sıralamanızı ve web sitesi trafiğinizi kaybetmeden Blogger’dan WordPress’e nasıl doğru bir şekilde geçeceğimize bakalım.

Blogger’dan WordPress’e aktarmak için kullanacağımız adımlar şunlardır:

BAŞLAMADAN ÖNCE

WordPress’i kullanmaya başlamak için bir alan adı ve web barındırma gereksiniminiz olacaktır.

WordPress’e kaydolduğunuzda ve alan adınızı oluşturduktan sonra, bir sonraki adım WordPress’i hosting hesabınıza yüklemektir.

WordPress’i yükledikten sonra, içeriğinizi Blogger’dan WordPress’e geçirmenin zamanı geldi.

 

BLOGGER BLOGUNUZU DIŞARI AKTARIN

Yapmanız gereken ilk şey Blogger blog içeriğinizin dışa aktarılmasıdır. Bunu Blogger kontrol panelinize giriş yaparak ve Ayarlar »Diğer sayfasına giderek yapabilirsiniz. ‘İçe ve yedekle’ bölümünün altında, ‘İçeriği Yedekle’ düğmesine tıklamanız gerekir.

Blogger içeriğinizi dışa aktarın

Açılır pencerede ‘Bilgisayarıma kaydet’ düğmesine tıklayın.

Yedek içeriği bilgisayarınıza kaydedin

Blogger blogunuzun içeriği bilgisayarınıza bir XML dosyasında indirilir. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, Blogger içeriğinizi WordPress sitenize içe aktarmanın zamanı geldi.

 

BLOGGER’I WORDPRESS’E AKTAR

Blogger sitenizi WordPress’e içe aktarmaya başlamak için, WordPress yönetici alanınıza giriş yapmanız ve Araçlar »İçe Aktarımı ziyaret etmeniz gerekir. İçe Aktar sayfasında, devam edip Blogger’ın altındaki “Şimdi Yükle” bağlantısını tıklayın.

WordPress için Blogger ithalatçıyı yükle

WordPress şimdi sizin için Blogger İçe Aktarma eklentisini indirecek ve yükleyecektir. Yüklemeyi bitirdikten sonra, devam etmek için ‘Çalıştır’ bağlantısına tıklamanız gerekir.

Blogger içe aktarıcısını çalıştır

Import Blogger ekranında, WordPress XML dosyasını yüklemenizi isteyecektir. Bu, yukarıda indirdiğiniz dosyadır.

Dosya seç düğmesini tıklayıp daha önce indirdiğiniz XML dosyasını yüklemeniz yeterlidir. Ardından, devam etmek için Yükle dosyasına ve içe aktar düğmesine basmanız gerekiyor.

İçe aktarılacak dosyayı yükleyin

WordPress şimdi içe aktarma dosyasını yükleyecektir. İçe aktarma dosyanız çok büyükse, dosya boyutunuzun çok büyük olduğuna dair bir hata görebilirsiniz. Bu durumda, maksimum dosya yükleme sınırınızı artırmanız gerekir. Dosyanız küçükse, herhangi bir hata görmezsiniz.

Ardından, gönderilere bir yazar atamanız istenecektir. Blogger blogunuzda birden fazla yazar varsa, her yazar için yeni bir kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz. Bu yayınları WordPress sitenizdeki mevcut yazarlara da atayabilirsiniz.

Yazar atama

Seçiminizi yaptıktan sonra devam etmek için gönder düğmesine tıklayın.

WordPress artık tüm içeriği Blogger dışa aktarma dosyasından WordPress sitenize aktaracak. İçeriği, Gönderileri »Tüm Gönderiler sayfasını ziyaret ederek görüntüleyebilirsiniz .

WordPress blogunuzda içe aktarılan içerik

 

PERMALINKS’IN KURULMASI

Permalinks, tek tek sayfaların URL yapısı için kullanılan terimdir. WordPress, SEO dostu URL yapısını ayarlamanızı sağlayan bir özellik ile birlikte gelir . Blogger’dan içerik içe aktardığınız için, Blogger URL yapınıza mümkün olduğunca yakın olacak şekilde URL yapınız olmalıdır.

Permalinkleri ayarlamak için, WordPress kontrol panelinizde Ayarlar »Permalinks ekranına gitmeli ve özel yapı seçeneğini belirlemelisiniz. Bundan sonra, özel yapı alanının yanındaki kutuya aşağıdaki metni eklemeniz gerekir.

/%year%/%monthnum%/%postname%.html

Permalinks ayarlanıyor

Bu permalink yapısı, blogunuzun URL’lerini eski Blogger blogunuzun URL’lerine benzer şekilde yayınlamasını sağlar.

Bununla birlikte, bazen WordPress’te slug olarak da bilinen blog yayın URL’niz Blogger’ın kullandığı slug’lar eşleşmez.

Bunu düzeltmek için küçük bir kod snippet’i oluşturup çalıştırmanız gerekir.

Bu kodu WordPress temanızın functions.php dosyasına eklemeniz gerekir.

add_action( 'init', 'wpb_update_slug' );


function wpb_update_slug() {
global $wpdb;
$result = $wpdb->get_results("SELECT post_id, meta_value FROM $wpdb->postmeta WHERE meta_key = 'blogger_permalink' ");
$wpdb->print_error();
foreach ($result as $row){
$slug = explode("/",$row->meta_value);
$slug = explode(".",$slug[3]);
$wpdb->query("UPDATE $wpdb->posts SET post_name ='$slug[0]' WHERE ID = '$row->post_id' ");
}
echo "DONE";


}

Kodu kaydettikten sonra, bu betiği tetiklemek için WordPress sitenizdeki herhangi bir sayfayı ziyaret etmeniz yeterlidir.

Not: Komut dosyası çalıştırıldıktan sonra, yalnızca bir kez çalıştırılması gerektiğinden, işlevlerinizin phps.php dosyasından silmeyi unutmayın.

 

BLOGGER’DAN WORDPRESS’E YÖNLENDIRME KURMA

Herhangi bir web sitesini taşımanın en önemli adımı, doğru yönlendirmeyi ayarlamaktır, böylece mevcut trafik veya SEO sıralamanızı kaybetmezsiniz.

Yeniden yönlendirmenin önemli kısmı, kullanıcılarınızın eski sitede erişmeye çalıştıkları yeni sitede tam olarak aynı sayfaya gittiğinden emin olmaktır. Aynı zamanda, arama motorlarının web sitenizin bu yeni konuma taşındığını anladığından emin olmalıyız.

Bunu yapmak için, Blogger to WordPress Redirection eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir.

Etkinleştirme sonrasında, Araçlar »Blogger to WordPress Redirection sayfasını ziyaret etmeniz ve ‘Yapılandırmayı Başlat’ düğmesine tıklamanız gerekir.

Yönlendirme kodunu al

Eklenti şimdi Blogger blogunuzun URL’sini tespit edecek ve size Yönlendirme Kodu Alma seçeneğini gösterecektir. Devam edin ve Blogger URL’nizin yanındaki ‘Kodu Al’ düğmesini tıklayın.

Artık kullanıcıları Blogger blogunuzdan yeni WordPress sitenize doğru bir şekilde yönlendirmeniz gereken bir kod snippet’i oluşturacak.

Ardından, Blogger kontrol panelinize giriş yapmanız ve ‘Temalar’ sayfasına gitmek zorundasınız. Blog önizleme resminizin altında, ‘HTML’yi Düzenle’ düğmesini tıklamanız gerekir.

Blogger temasını düzenle

Blogger artık temanız için özel HTML kodunu gösterecek. Blogger temanıza herhangi bir özelleştirme yaptıysanız, kodu kopyalayıp bilgisayarınıza yedek olarak kaydetmek isteyebilirsiniz.

Aksi takdirde, devam edip her şeyi silebilirsiniz. Bundan sonra, WordPress sitenizde eklentinin görüntülediği kodu kopyalayın ve Blogger tema düzenleyicinize yapıştırın.

Yönlendirme kodunuzu kaydedin

Değişikliklerinizi kaydetmek için ‘Tema kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Ardından, mobil kullanıcılar için yönlendirmeler ayarlamamız gerekiyor.

Blogger blogunuzun gösterge tablosundaki Temalar sayfasına geri dönmeniz gerekir. Bu sefer blogunuzun mobil önizlemesinin altındaki dişli düğmesine tıklamanız gerekiyor.

Mobil tema ayarlarını değiştir

Bu, ‘Hayır’ı seçmeniz gereken bir açılır pencere açar. Mobil temanın seçeneğine masaüstü temasını göster ve kaydet düğmesine tıkla.

Mobil temayı devre dışı bırak

Hepsi bu, Blogger blog’unuz artık tüm blog ziyaretçilerinizi yeni WordPress blogunuza yönlendirecek.

 

DIĞER İÇERIĞIN BLOGGER’DAN WORDPRESS’E TAŞINMASI

Bu adımda diğer kalan içeriği Blogger’dan WordPress’e taşıyacağız. Bu, blogunuzun ayarlarına / içeriğine bağlı olarak bazı manuel çalışmalar gerektirebilir.

1. Sayfaları Blogger’dan WordPress’e taşıma

WordPress ‘Blogger içe aktarma aracı, yalnızca Blogger’daki yayınları içe aktarır ve sayfaları göz ardı eder. Sayfalarınızı WordPress’e taşımak için blogger blogunuzdaki her sayfayı düzenlemeniz, içeriğini kopyalamanız ve ardından WordPress’de bir sayfa oluşturmanız gerekir.

Şimdi başka bir konuyla karşılaşacaksınız. Blogger sayfalarında şunun gibi görünen URL’ler var:

http://example.blogspot.com/p/about-us.html

WordPress sayfanızın URL’si şöyle görünecektir:

http://example.com/about-us

Bunu düzeltmek için Yönlendirme eklentisini kullanmanız gerekecektir.

2. Widget’lar

Blogger gibi, WordPress temaları da blogunuzun kenar çubuğuna içerik eklemek için widget’lardan yararlanır. Widget eklemek için, WordPress gösterge tablonuzda Görünüm »Widget’lar sayfasını ziyaret etmeniz ve sadece widget’ları kenar çubuklarına sürükleyip bırakmanız gerekir.

3. RSS Feeds

Blog yayınlarınıza RSS yayınları aracılığıyla abone olan arama motorları ve kullanıcılar blogunuzu bulabilir. Ancak, yeni içeriklerden haberdar olmayacaklar.

Bunu düzeltmek için Blogger hesabınızın altındaki Ayarlar »Diğer sayfasını ziyaret etmeniz gerekir. Ardından, Yayın Sonrası Yönlendirme URL’sinin yanındaki ‘Ekle’ bağlantısını tıklamanız ve WordPress özet akışınızı eklemeniz yeterli olacaktır.

WordPress feed’iniz şu şekilde görünür:

http://yoursite.com/feed

Blogger özet akışını yönlendir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader