Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Google’dan WordPress Sitemizin URL’lerini Yeniden Taramasını Nasıl İsteriz?

Abone Ol 

GOOGLE’DAN URL’LERIMIZI YENIDEN TARAMASINI NE ZAMAN VE NEDEN İSTEMEMIZ GEREKIR?

WordPress sitenize sayfa ve yazı eklediğinizde, Google bu yeni bağlantıları taramak için gereken zamanı saptar. Google tarafından, WordPress sitenizin güncellenmiş URL’lerini taramak için aynı süre geçerlidir.

Google’dan URL’lerinizi yeniden taramayı manuel olarak istedğinizde, Google’da dizine eklenecek yeni bağlantıyı sıraya koyar. Bir Google arama botu, bağlantılarınızı tek tek yeniden taramaya ve arama sonuçlarında göstermeye başlayacaktır.

Google’ın URL’leri yeniden taramasını istemenin yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

  1. Yeni bir gönderi veya sayfa eklediğinizde
  2. Mevcut bir gönderi veya sayfada değişiklik yaptığınızda
  3. Google’da bir sayfanın endekslenmesi gerektiğini düşünüyorsanız, ancak bulamıyorsanız.

Yukarıda belirtilen ilk iki seçenek için, bu işlemi XML site haritalarını kullanarak otomatik hale getirebilirsiniz. Google, web sitesini dizine eklemede oldukça iyidir çünkü bu onların işi.

Ancak, belirli sayfaların Google’dan (hiç bir sebep olmadan) kaybolduğunu gördük. Bazen Google’ın yeniden taramasını istemek, sayfanın hemen görünmesini sağlayabilir.

Şimdi, Google’dan, WordPress sitenizin URL’lerini yeniden taramasını ve bunları arama sonuçlarında görüntülemesini nasıl sağlayacağımıza bakalım.

 

GOOGLE’DAN WORDPRESS SITENIZIN URL’LERINI YENIDEN TARAMASINI İSTEME

Öncelikle sitenizi Google’da listelemeniz gerekiyor ve Google, URL’lerinizi otomatik olarak taramaya başlayacaktır. Ancak, yukarıda tartıştığımız durumlar için Google’ın yeni bağlantılarınızı yeniden taramasını da isteyebilirsiniz.

Google’dan WordPress sitenizin URL’lerini yeniden taramasını istemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 

URL’LERI YENIDEN TARAMAK IÇIN URL İNCELEME ARACI’NI KULLANMA

URL inceleme aracı, yeni ve güncellenmiş Google arama konsolunda (eskiden Google web yöneticisi araçları olarak bilinir) mevcuttur. Bu araç, URL’lerinizle ilgili sorunları belirlemenize ve bağlantılarınızı Google’da dizine eklemek için çözümler sunmanıza yardımcı olur.

Ayrıca, URL’leriniz ve diğer URL endeksleme sorunları için yaygın WordPress hatalarını gidermenize de yardımcı olacaktır.

Yeni Google arama konsolunda, URL dizini durumunu kontrol etmek için mülkünüzü veya web sitenizi seçmeniz gerekir.

Not: Google web yöneticileri aracında listelenmiş bir web siteniz yoksa, önce URL inceleme aracına devam etmek için yeni bir mülk olarak eklemeniz gerekir.

Mülkü seçtikten sonra, sol menüdeki URL İnceleme aracına gitmeli ve incelemek istediğiniz arama alanına URL’nizi eklemelisiniz.

URL’nizle ilgili verileri alır ve Google arama konsolu kontrol panelinde gösterir.

URL’niz Google’daysa, bağlantınızla ilgili yararlı bilgileri içeren bir başarı mesajı görürsünüz. Bulguları genişletebilir ve çözülecek başka sorun olup olmadığını görebilirsiniz. Aksi takdirde, Google’ın URL’yi yeniden taramasını ve dizine eklemesini isteyen gönderim isteğini görürsünüz.

Ancak, bağlantı Google’da değilse, URL’nizi Google’da dizine eklemek için hataları ve olası bir çözümü size gösterir. Başarı mesajını alana kadar sorunları çözebilir ve URL’yi tekrar kontrol edebilirsiniz.

 

URL’YI YENIDEN TARAMAK IÇIN XML SITE HARITASI GÖNDERME

Google’daki URL’lerinizin endekslenmesinden hâlâ emin değilseniz, yeni URL’leriniz ile güncellenmiş bir XML site haritasını Google web yöneticisi araçlarına gönderebilirsiniz. Site Haritaları, yeni URL’lerinizi Google’da dizine eklemenin en hızlı yoludur.

Bu adımda, XML site haritalarınızı WordPress’te düzgün şekilde kurmak için esnek seçenekler içeren Yoast SEO eklentisini kullanmanızı öneririz.

WordPress yönetici alanınızda, SEO »Genel sayfasına gidin. Özellikler bölümünde, XML site haritaları ayarını açmanız gerekiyor.

Değişiklikleri Kaydet düğmesine tıklamayı unutmayın.

Ardından, XML site haritaları başlığının yanındaki soru işareti simgesini tıklayarak güncellenmiş site haritasını görüntüleyebilirsiniz. Yeni bağlantılarınız bu site haritası dosyasında görülebilirse, devam edip Google web yöneticileri aracına gönderebilirsiniz.

XML site haritalarını göndermek için yeni Google Search Console’u ziyaret etmeli ve soldaki menüde Site Haritalarına gitmelisiniz. Sadece XML site haritası bağlantınızı ekleyin ve Gönder düğmesine tıklayın.

Bu güncellenmiş site haritası, Google botlarından yeni URL’lerinizi hızlı bir şekilde yeniden taramasını ve bunları arama sonuçlarında görüntülemesini ister.

Not: Site haritasını yalnızca bir kez yüklemeniz gerekir. Google site haritanızı düzenli olarak yeniden tarar ve site haritalarınız eklendikten sonra güncellenmiş mesajları hızla ekler.

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader