Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Hasta Olmanıza, Hatta Ölmenize Bile Sebep Olabilecek Lezzetli Yiyecekler

Abone Ol 
Yiyecekler, yararlı olduğu kadar oldukça zararlı etkilere de sahip. Hatta öyle zararlı ki sizi hasta edebiliyor, hatta ölümünüze neden olabiliyor. Yanlış pişirilen veya fazla tüketilen bu 5 yiyecek, sağlığınıza kastedebilir.

Yiyecekler çoğu zaman gözümüze zararsız gibi görünse de, bazı gıdalar dikkatli seçilmezse, doğru pişirilmezse, zehirli ya da yenmemesi gereken kısımlar çıkarılmadan tüketilirse vücuda zarar verebilir. Yiyeceklerin ne kadar sinsi, hain ve zehirli olabileceğini tahmin bile edemezsiniz. Evet, zehirli yiyecekler kategorisine girmesi gereken ve sizi öldürmeye her an niyetlenebilecek yiyecekler var.

Özellikle tanımadığımız yiyecekler, yararlı sanılarak yanlış tüketildiği zaman bazı rahatsızlıklara yol açabiliyor. Gerekli önlemler alınmazsa bazı yiyecekler sizi hasta edebilir ve mide bulantısından psikoza kadar pek çok rahatsızlığa hatta ölüme bile yol açabilir. Aşağıda sıralanan 5 yiyecek, tüketilirken özellikle dikkatli olunmalı. Aslında alınan önlemler ve kullanılacak tekniklerden emin değilseniz, en iyisi tamamen uzak durmanız.

Balon Balığı

balon balığı zehirli

Balon balığı, Japonya’da sevilen yiyeceklerden olmasına rağmen aslında son derece ölümcül bir tür. Bu balıkta tetrodotoksin bulunuyor. Bu, etkilerinin hızı ve şiddeti korkutan bir zehir ve siyanürden bile daha ölümcül. Ancak risklerine karşın, balon balığı bazı ülkelerde aranan bir lezzet.

Japonya’da fugu (hazırlanmış balon balığı) sık sık çiğ yeniyor ya da çorbalara katılıyor. Şefler, bu balığı hazırlamak ve müşterilerine sunmak için birkaç yıllık eğitimden geçiriliyor. Önemli olan, fugunun müşterilerin tabağına gidene dek zehirli kısımlarından, beyin, deri, yumurtalık, karaciğer ve bağırsaklarının temizlenmiş olması.

Casu Marzu peyniri

casu marzu peyniri

Casu Marzu peynirini benzerlerinden ayıran şey içindeki kurtçuklar. Kulağa çok iştah açıcı gelmeyebilir, ama bu peynir İtalya’nın Sardunya Adası’nda oldukça popüler.

Casu marzu, tadı parmesan peynirine benzeyen pecorino peynirine, sinek larvaları eklenerek yapılıyor. Küçük kurtçuklar zamanla peyniri yumuşatıyor ve peynir, yenecek hale geldiğinde ortası neredeyse sıvı oluyor. Tadının gorgonzola peynirine benzediği söyleniyor. Larva dışkıları nedeniyle çok keskin bir aromaya ve kendine has bir tada sahip.

casu marzu peyniri

Ancak bu peyniri yemek için göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var. Öncelikle, refleksleriniz iyi olmalı çünkü peyniri yerken içindeki kurtçuklar 15 santimetreye kadar havaya sıçrayabiliyor. Ayrıca bulunması çok zor ve Avrupa Birliği’nin ihraç için onay verdiği yiyecekler arasında değil. Sağlık riski oluşturduğundan, sıklıkla “dünyanın en tehlikeli peyniri” diye tanımlanıyor.

Aslında bu tehlike, içindeki kurtçuklar ölmüşse doğru bir ifade, çünkü kurtçukların ölmesi peynirin bozulduğu anlamına da geliyor. Bozuk casu marsu yemek, mide bulantısı, kusma ve ishale neden oluyor.

Işgın otu

ışgın otu

Işgın otu, İngiliz mutfağında çok gözde bir yiyecek ve birçok İngiliz tatlısında ve içeceğinde kullanılıyor. Ancak ışgın otu dikkatle hazırlanması gereken yiyeceklerden biri çünkü lezzetli saplara eşlik eden yapraklar zehirli.

Oksalik asit, yüksek miktarlarda alınırsa minerallerin sindirimini azaltıyor ve böbrek taşına yol açabiliyor. Bu madde yenen saplarda da bulunuyor, ancak miktarı yapraklardan çok daha az. Ölüme yol açması için yapraklardan çok yüksek miktarlarda yemeniz gerekse de, tavsiyemiz olabildiğince uzak durmanız.

Anadolu’da yüksek yerlerde de yetişen ve yayla muzu olarak da bilinen bitkinin kanser tedavisinde etkili olduğu da söyleniyor. ABD’li bilim insanları, ışgından yapılacak ilaçların birkaç yıl içerisinde kanser tedavisinde kullanılabileceğini söylüyor.

Barbunya fasulye ve soya fasulyesi

barbunya fasulyesi ve soya fasulyesi

Barbunya fasulye ve genel olarak baklagiller sağlığa yararlıdır, ancak bazı türleri iyi hazırlanmazsa sizi hasta edebilir. Soya fasulyesi ve kırmızı barbunya, bu tip baklagillerden. Barbunyanın iyi tarafı, protein, lif, vitamin ve minerallerle dolu olması. Kötü tarafı ise içinde fitoemaglutinin adlı bir yağ bulunması ve bu yağ, mide ağrısı ve kusmaya neden olabiliyor. Yine de düzgün pişirirseniz zararlı etkilerden kaçınabilirsiniz.

Diğer yandan soya fasulyesi de protein ve antioksidanlarla dolu. Ancak içerisinde yiyeceklerin tamamen sindirilmesini önleyen tripsin adlı bir enzim de var. Hem barbunya hem de soya fasulyesinin tüketilmeden önce 12 saat suda bırakılması ve kaynatılması gerekiyor.

Muskat

muskat

Bu ünlü baharat, Endonezya’ya özgü bir ağaçta yetişiyor. Bazı kurabiyelerin ve pudinglerin yanı sıra patates, et, sos, sebze ve hatta içkilerde kullanılabiliyor. Ancak çok fazla tüketilirse, korkunç yan etkiler yaratıyor.

Çok fazla muskat tüketirseniz mide bulantısı, ağrı, nefes darlığı hatta felç ve psikolojik hastalıklarla karşılaşabilirsiniz. Muskattan gıda zehirlenmesi, nadiren ölüme yol açabiliyor. Peki muskat neden bu kadar çok yeniyor? Çünkü muskat halüsinasyon yaratan etkileri nedeniyle yüzyıllardır kullanılıyor.

Badem

zehirli-yiyecek-listelist-2
Çoğunlukla bilinenin aksine badem kuruyemiş değil, tohumdur. Yüzyıllardır hamur işlerinin en popüler malzemelerinden biri olan badem de aslında yüksek miktarda ölümcül bir zehir olan siyanür bulunur. Bademi ısıtmak bu zehri yok eder ama işlenmemiş acı badem oldukça tehlikelidir, ki satışı bu yüzden bazı ülkelerde yasaktır. Örneğin ABD’de yalnızca tüm zehir ve bakterilerinden arındırılarak işlenmiş bademlerin satışına izin verilmektedir.

Elma

zehirli-yiyecek-listelist-3
Elma bünyesinde siyanür üreten “amigdalin” isimli bileşen bulundurduğu için fazla miktarda yenmesi halinde baş dönmesi ve mide bulantısı görülebilir. Ciddi zehirlenme durumunda ise kan basıncı ve kalp hızında artış, böbrek yetmezliği ve koma görülüyor.

Patates ve Domates

zehirli-yiyecek-listelist-4
Anavatanı Yeni Dünya olan domates ve patates yeşermeye bırakıldığında damarlarında, yapraklarında, hatta içinde “solanin” adı verilen bir zehir barındırır. Yeşile dönmesi yüksek yoğunlukta glikoalkoloit toksinden kaynaklanır. Sonbaharda turşuluk olarak satılan yeşil domatesler ve çimlenen patatesler bu zehri çokça barındırırlar. Patates zehirlenmesi nadir görülmekle birlikle, komayı takip eden zayıflık ve sersemlik haliyle başa gelir. ABD’de son 50 yıldaki patates kaynaklı ölüm vakalarının çoğu yeşil patates yemekten veya patates yaprağı çayı içmekten kaynaklanmıştır.

Kiraz

zehirli-yiyecek-listelist-5
Yaygın bir şekilde mutfakta veya likör üretiminde kullanılan kiraz aynı zamanda ham olarak da yenen popüler ve sevilen bir meyvedir. Erik, kayısı ve şeftaliyle aynı aileden gelir ve bu meyveler gibi yapraklarında ve tohumunda yüksek oranda zehirli bileşenler bulundurur. Kiraz çekirdekleri, ezildiğinde veya çiğnendiğinde “prusik asit” (hidrojen siyanür) üretir. Kirazdan ölümler sık görülmez ancak çekirdeğinin emilmemesi veya çiğnenmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Ton Balığı (Orkinos)


Dünyanın en çok tüketilen balığı unvanını elinde tutan ton (orkinos) da sütten çıkmış ak kaşık değil. 2004’te Amerika’da hazırlanan bir çalışmada hamilelerin ve küçük çocukların fazla ton balığı yemelerinin tehlikeli olduğu açıklandı. Gerekçe ise balıktaki cıvanın bebeklerin sinir sisteminin gelişmesine zarar verebilecek olması.

Fıstık

zehirli-yiyecek-listelist-7
Bira ve çikolatalı tatlılarla birlikte sık sık tükettiğimiz fıstık da düşündüğünüz kadar masum olmayan yiyeceklerden biri. Amerikan Alerji Akademisi’nin açıklamalarına göre yiyecek alerjisi nedeniyle yaşanan ölümlerin birçoğunun nedeni fıstık. Üstelik fıstığın bu kötü ünü katlanarak büyüyor; ABD’de 1997-2002 tarihleri arasında yaşanan fıstık alerjisi ölümleri eskiye oranla iki kat artmış.

İşlenmemiş Bal (Deli bal)

zehirli-yiyecek-listelist-9
Ülkemizde deli bal olarak da bilinen işlenmemiş bal, tansiyon düşürücü etkisi nedeniyle özellikle yüksek tansiyon hastaları tarafından fazlaca tüketiliyor. Karadeniz Bölgesi’nde bulunan “rhododendron” ve “azalea” bitkilerinin yaprak ve çekirdeklerinde bulunan “grayanoktoksin-1” zehrinin, arılar tarafından alınmasıyla bala karıştığını belirten uzmanlar, zehir etkisinin bulantı, kusma, kalp hızının yavaşlaması ve bayılma belirtileriyle ortaya çıktığını söylüyor.

Midye

zehirli-yiyecek-listelist-10
Midyeler beslenmek için küçük kurtçukların bol olduğu yerleri tercih eder. Bu yerlerse -üzücü ama gerçek- lağımların denize döküldüğü yerlerdir. Bu tip mikroplu sularda yaşayan midyeler tifo mikrobunun kolayca bulaşmasına sebep olur.

Ayrıca midyeler suyu süzerken suda bulunan cıva, kurşun, kalay, bakır, arsenik ve kadmiyum gibi ağır metalleri de bünyelerine alır ve biriktirir. Buna bağlı olarak organ hastalıkları başta olmak üzere, karaciğer kanseri, böbrek yetmezliği, beyin hasarları ve kan kanseri türlerine davetiye çıkarırlar.

Marmara Denizi’nde yapılan bir araştırma sonucu midyelerde 0.5 ppb (mg/kg) olması gereken cıva oranı 1.75 ppb ile sınırın 3.5 katı üzerinde, kadmiyum elementi de 1 ppb olması gerekirken 1.122 ppb olarak belirlenmiştir. Bu da uzun vadede devamlı tüketimlerle insan vücuduna ağır metal alımına ve bunlara bağlı hastalıklara sebebiyet verir.

Rhubarb (Uçkun/Yayla Muzu)

zehirli-yiyecek-listelist-11
Türkiye’de Van Gölü çevresinde yetişen, “uçkun” ya da “yayla muzu” isimleriyle bilinen bu sebzenin kırmızı, etli sapları en çok tatlı yapımında kullanılıyor. Hatta bu yüzden “tart bitkisi” olarak anılan rhubarb’ın yaprakları zehirlenmelere neden oluyor.

Ake Meyvesi

zehirli-yiyecek-listelist-12
Ake, Jamaika’nın ulusal meyvesidir ve Jamaika mutfağında önemli bir yere sahiptir. Meyve, tamamen olgunlaşmadan toplandığında vücudun karaciğerde depolanan glikozu düzenleme yetisini sınırlayan bir kimyasal içerir. Glikoz ihtiyacının karşılanması çok önemlidir. Çünkü yemekten sonraki birkaç saatte meydana gelen, vücudun kandaki şekeri hemen kullanıp bitirmesi durumuyla bir sonraki öğüne dek kanın şeker seviyesini dengede tutacak olan bu glikozdur. Bu olmadan kanın şeker seviyesi tehlikeli bir şekilde düşer. Konservelenmiş ve düzgün biçimde işlenmiş akelerin Amerika’ya ihracında bir sınırlama yokken, illegal yollarla getirilen ham meyveyle çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir.

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader