Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

İnekler Konuşabiliyor

Abone Ol 

Geçtiğimiz günlerde bilim dünyasından oldukça ilginç sayılabilecek bir araştırmanın sonuçları yayınlandı. Yayınlanan çalışma sonuçlarına göre inekler konuşabiliyor. Tabi insanlardaki konuşmalar gibi gerçekleşmiyor ancak “möö” gibi sıradan sayılabilecek seslerle birbirleri arasında duygularını ifade ettikleri sonucuna varılmış. Araştırma Sydney Üniversitesi tarafından yapılmış ve yapılan araştırmaya göre hayvanlar arasında sesler duygu durumlarına göre değişebilen ses perdeleri sağlanıyormuş. Çalışmayı yürüten ekibin baş yazarı olan Alexandra Green durumu şu şekilde açıklıyor;

“İnekler, toplu olarak yaşamlarını sürdüren sosyal hayvanlar olarak bilinir. Bu özellikleri nedeniyle bireysel olarak kimliklerini gösterebilmeleri şaşırtıcı olmamalı. Bu çalışma ile ilk kez kesin olarak bir kanıt elde edebilmek için sesleri analiz edebildik”. İnekler konuşabiliyor çalışması ile ineklerin kendi sürüleri ile temas sağlayabilmekte ve ayrıca heyecan, bağlılık ya da sıkıntılı olduklarını ifade edebilmek için seslerini kullanabilmekteler. Seslerin çok farklı olabileceğini belirten araştırma ekibi seslerin önce kayıt edildiğini daha sonra ise kayıt edilen bu seslerin analiz edilerek sonuçlara ulaşıldığını belirtmekteler. Araştırmada ayrıca inekler konuşabiliyor konusunda daha fazla veri elde edilebilmesi için ses perdesi adı verilen bir ses analiz yöntemi kullanılıyor. Kullanılan analiz yöntemi sayesinde hayvanın heyecanlanma ya da sıkıntı duyma dereceleri belirlenebiliyor.

Daha önce yapılan bir çalışma ile anne ineklerin yavruları ile kendilerine özgü bir ses tonu ile haberleşebildikleri belirlenmişti. Bu çalışma ile de ineklerin kendi bireysel özelliklerini ifade etmek için kullandıkları ses tonlarını yaşamları boyunca kullandıkları yani İnekler konuşabiliyor sonucuna vardıkları belirtiliyor. Ayrıca ineklerin yemeklerini beklediklerinde ya da yemekten uzak kaldıklarında yine konuştukları belirlenmiş. Ekip araştırmayı 333 inek üzerinde yapmışlar. İneklerin seslendirme örnekleri ilk önce kayıt edilmiş daha sonra bu örnekler incelenmiş. İnekler konuşabiliyor araştırmasının ilham verici sonuçları olduğu belirtilmekte. Bu araştırma sonuçlarına göre sığırlarda içinde bulundukları duygu durumlarına göre daha sağlıklı bir yaklaşım tarzı benimsenebilecek. Bu da sonuç olarak hayvanın daha rahat edebileceği koşulların sağlanabilmesi anlamına geliyor. 2018 yılında da hayvanların insanlarda olana benzer bir iletişim kurabildiklerini gösteren bir araştırma bulunuyor.

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader