Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

iOSdroid

Huawei Harmony OS, 2020’de En Popüler 5. İşletim Sistemi Olacak

Huawei’nin ABD ve dolayısıyla Google ile yaşadığı sorunlar sonrası gün yüzüne çıkardığı işletim sistemi Harmony OS, 2020’nin sonlarına kadar en çok kullanılan beşinci işletim sistemi olacak ve Linux’ü geçecek.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşından en çok etkilenen ve yeni çıkardığı akıllı telefonlarda Gmail, YouTube, Google Play gibi Google servislerini kullanamayacak olan Huawei, Android temelli geliştirdiği kendi işletim sistemini çıkarmıştı: Harmony OS.

Huawei’nin halkla ilişkiler kıdemli başkan yardımcısı Joy Tan, verdiği son röportajında Harmony OS’un daha az satırda koda sahip olduğunu ve daha güvenli olduğunu söyledi. Counterpoint Research’ün bir raporuna göreyse Huawei’nin işletim sistemi 2020’nin sonuna kadar Linux’u geçecek ve en popüler beşinci işletim sistemi olacak.

En popüler beşinci işletim sistemi

Huawei Harmony OS

Joy Tan, verdiği röportajda “Harmony OS, oldukça güçlü fonksiyonlarıyla hafif, kompakt bir işletim sistemi. Pazardaki diğer işletim sistemleriyle kıyaslandığında daha az sayıda kod satırına sahip ve bu yüzden daha güvenli. Huawei’nin işletim sisteminin amacı Android ve iOS’ten farklı. Geliştiricilerin tek yapması gereken uygulama geliştirmek, uygulamalar esnek bir biçimde çoklu terminallere gönderilecek” ifadelerini kullandı.

Tan daha sonra Counterpoint Research’ün raporuna değindi ve Harmony’nin 2020’nin sonuna kadar Linux’ten daha popüler olacağını, böylece dijital cihazlardaki en popüler beşinci işletim sistemi olacağını dile getirdi.

harmony os

Counterpoint’in raporuna göre Huawei’nin bağımsız işletim sistemi Harmony OS, 2020’de %2’lik pazar payı kazanacak. İşletim sistemlerinin şu anki pazar payları ise şöyle:

 • Android – %39
 • Windows – %35
 • iOS – %13,87
 • macOS – %5,92
 • Diğerleri – %0,77

Harmony OS aslında Ağustos ayında HDC2019’da yayınladı. İşletim sistemi, “mikrokernel”in tasarım konseptini benimsiyor. Bu tasarım Android ve diğer işletim sistemlerindeki “makrokernel”den daha farklı. Mikrokernel temelli dağıtılan işletim sistemi, birçok farklı donanımla çalışabiliyor. Böylece Google’ın Fuchsia’sından ya da QNX’ten daha hızlı süreçler arası iletişime sahip olabiliyor.

Android 10 Tabanlı Bliss OS 12’nin Deneme Sürümü Yayınlandı

Android işletim sistemini bilgisayarınızda çalıştırmanıza imkan tanıyan açık kaynaklı bir işletim sistemi olan Bliss OS için yeni bir sürüm yayınladı. Güncel sürüm ile birlikte Android 10 işletim sistemini Linux veya Windows tabanlı bilgisayarınızda çalıştırabileceksiniz.

Android Açık Kaynak (AOSP) ve Android x86 Projesi’ne dayanan Bliss OS, dünyanın en popüler mobil işletim sistemi Android’in Windows ve Linux tabanlı bilgisayarlarda çalışmasına olanak sağlıyor.

Geçtiğimiz aylarda Vulkan Grafik API desteğini de kazanan Bliss OS, bugün itibarıyla yeni sürümüyle karşımıza çıktı. Açık kaynaklı işletim sistemi Bliss OS 12, pil performansını optimize etmenize ve ek güvenlik ayarları uygulamanıza imkan tanırken, ARM / ARM64 uygulamalarıyla da uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Bliss OS 12

Deneme sürümü yayınlanan Bliss OS 12,  Android 10 işletim sistemini PC’nizde çalıştırmayı vaat ediyor. Öte yandan Bliss OS, hala geliştirilmekte olan bir sistem olduğu için bazı hatalara sahip. Bu nedenle günlük işlerinizde kullanmadığınız bir dizüstü bilgisayara ya da masaüstüne kurmanız çok daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Bliss OS projesinin arkasındaki geliştiriciler, Android 10 tabanlı Bliss OS 12 için ilk test turlarına başladıklarını ifade etti. Bliss OS’un yeni sürümü, son 4 yılda piyasaya sürülen herhangi bir Chromebook, Windows / Linux PC veya tablette kullanılabiliyor. Açık kaynaklı işletim sistemi Bliss OS 12’yi deneyimlemek ve hakkında daha fazla bilgi almak için XDA Developers’ta paylaşılan bu yazıya göz atabilirsiniz.

Root Atılan Android Telefonlarda Root Explorer Nasıl Kullanılır?

Telefonunuzda tam hakimiyet kurmanızı sağlayan Root Explorer uygulamasının nasıl çalıştığını ve nasıl kullanılacağını detaylarıyla inceledik.

IOS ve Android şu an dünyada en yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri. Bu sistemlerden IOS, size çoğu zaman cihazınızın derinlerine inmenize imkan sunmaz, çoğu kullanıcı buna gerek de duymaz ama Android işletim sistemli cihazlı kullanıcılarınız için Root Explorer gibi uygulamalar kullanmak bazen neredeyse bir zorunluluk halini alır.

Root Explorer gibi mobil uygulamalar sayesinde Android işletim sistemine sahip cihazınızda tam kontrol sağlama imkanınız olur. Bu cihazların kendi sistemlerinde bulunan dosya yöneticileri size cihazdaki her dosyaya erişim imkanı sunmazlar. Başlangıç paketiyle gelen pek çok uygulamanın dosyalarına yada aralarda sıkışmış küçük dosyalara ulaşmanız standart dosya yöneticisiyle imkansızdır.

Rootladığınız cihazınızda Root Explorer gibi mobil uygulamaları kullanarak sağlayacağınız kontrol sayesinde cihazınızdaki aralarda kalmış gereksiz dosyaları temizleyebilir ve bu dosyalar üzerinde tam bir hakimiyet kurabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmadan önce cihazınızı rootlamak ilk yapmanız gereken şey.

Root Explorer nedir?

root, android

Android işletim sistemine sahip cihazınızı rootlamayı anlatmadan önce bu uygulama hakkında daha detaylı bilgiler vermekte yarar var. Temel olarak Root Explorer size, cihazınız üzerinde tam bir hakimiyet kurma imkanı veriyor. Sistem bulunan dosya yöneticisini kullanarak cihazdaki tüm dosyalara erişemezsiniz. Fakat erişmelisiniz çünkü bu cihaz sizin ve üzerinde tam kontrol sağlamalısınız. Root Explorer bu noktada devreye giriyor.

Rootlu cihazınıza bu uygulamayı indirdikten sonra sadece bu uygulamaya dosyalarınıza erişim izni vermeniz yeterli. Hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Karşınıza çıkan dosya yöneticisi ilk başta biraz karışık gelebilir ama bu bildiğiniz cihazınız, sadece biraz ayrıntılı hali. Biraz inceledikten sonra anlayıp, dilediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Burada yapacağınız işlemler konusunda dikkatli olmanızda yarar var. Tam olarak ne işlem yaptığını bilmediğiniz dosyalar üzerinde yapacağınız değişiklikler cihazınızın çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Değişikliklerden önce yapacağınız birkaç küçük araştırma, sizin bu uygulamayı daha kolay kullanmanızı ve karşınıza çıkan dosyalar üzerinde doğru ve etkili değişiklikler yapmanızı sağlayacaktır.

Root Explorer ile neler yapabilirsiniz?

root

Cihazınıza yüklediğiniz Root Explorer sayesinde artık dosyalarınıza tam erişim ve kontrol imkanınız var. Bu uygulama sayesinde cihazınızda yapabileceğiniz pek çok işlem var.

 • Klasik dosya yöneticisiyle ulaşamadığınız tüm dosyalara ulaşabilirsiniz.
 • Ulaştığınız bu dosyaları dilediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.
 • Google Drive, Dropbox ve benzeri bulut sistemleriyle uyumlu çalışabilirsiniz.
 • Çoklu sekme özelliğiyle rahat bir çalışma arayüzü sunar.
 • SQLite Database Viewer desteğiyle veri dosyalarını düzenlemenize yardımcı olur.
 • Bluetooth üzerinden dosya gönderip alabilirsiniz.
 • Zip dosyaları oluşturabilir yada bu dosyaları burada açabilirsiniz.
 • Metin düzenleyicisini istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Bunların yanı sıra temel kullanım son derece basittir. İstediğiniz dosyanın üzerine dokunup basılı tuttuğunuz zaman karşınıza bir menü çıkacak. Bu menüde sil, düzenle, taşı, kopyala, gönder, özellikleri görüntüle ve dosya izinleri gibi temel komutları görebilir ve dilediğiniz işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Root nasıl atılır?

root, webtekno, android

Android işletim sistemine sahip cihazınızı rootlamak yada Türkçe ismiyle köklemek için pek çok yol bulunuyor. Bu işlem sayesinde, adından da anlayacağınız gibi, cihazınızın köküne yani derinliklerine inmeniz son derece kolay. Cihazını rootlamak için anlatacağımız bu yöntemi dr. fone – Android Root programını kullanarak yapabilirsiniz.

 • Öncesinde telefonunuzdaki dosyaları yedekleyin.
 • dr. fone – Android Root programını bilgisayarınıza indirin.
 • Programı kurup, açtıktan sonra karşınıza çıkan ekranda ‘More Tools’ sekmesine tıklayın.
 • Bu sekmede Android Root’a tıklayın.
 • Android cihazınızı bir USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın ve bağlantıya izin verin.
 • Program, cihazınızı birkaç dakika içinde tanıyacaktır.
 • Karşınıza çıkan ekranda ‘Start’ yazısına tıklayın.
 • Program cihazınızı tam olarak algıladığı zaman karşınıza çıkan ‘Root Now’ yazısına tıklayın.
 • İşlem tamamlandığı zaman karşınıza bir onay ekranı çıkacaktır. Bunu gördüğünüz zaman anlayın ki işlem tamam.

Bu şekilde Android işletim sistemine sahip cihazınızı kolaylıkla rootlu bir hale getirebilirsiniz. Artık dilediğiniz gibi Root Explorer indirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra çalışabilmesi için mutlaka erişim izni vermeniz gerekiyor. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda cihazınıza ait tüm dosyaları rahatça görebileceksiniz. Bu dosyalar üzerinde dilediğiniz değişikliği ve düzenlemeyi yapabilirsiniz ama yine de dikkatli olmakta yarar. Tam olarak hangi işlemi yürüttüğünü bilmediğiniz dosyalar üzerinde yapacağınız değişiklikler, cihazınızın çalışmasını etkileyerek, istenmeyen durumlara yol açabilir.

Webtekno

Odin ile Samsung Telefonlara Nasıl Root Atılır?

Odin, Samsung model telefonlarımıza Android root atma işlemi yapmanızı sağlayan bir yazılımdır. Peki Odin nasıl kullanılır, Samsung telefonlara nasıl root atılır? Tüm sorularınıza burada yanıt veriyoruz.

Günümüzde artık özellikle yazılımcılar cep telefonlarını kişiselleştirerek hem güvenliğini arttırıyor hem de daha kullanışlı hale getiriyorlar. Bu sayede cihaz çok daha avantajlı oluyor. Birçok büyük telefon üreticisi, bu konuda kullanıcılarına kolaylık sağlaması adına özel yazılımlar çıkarıyorlar ki Samsung da bu firmalardan birisi.

Şirket yayınladığı Samsung Odin programı sayesinde Samsung kullanıcılarına Android root atma işlemini kısa sürede kolayca yaptırabiliyor. Ayrıca birçok resmi güncellemeleri de yine Samsung Odin sayesinde Samsung telefonlara yüklenebiliyor.

Samsung Odin nedir?

odin room samsung

Samsung Odin, Samsung tarafından telefonlarına modlama veya root atma işlemi yapan kullanıcıları için yayınlanmış bir uygulama olarak geçiyor. Özellikle yazılımcı kullanıcılarına kolaylık sağlamak adına geliştirilen ve yayınlanan Samsung Odin’in birçok kullanışlı özelliği var. ROM yükleme, format atma, özel yazılım yükleme dışında resmi güncellemeleri de yine Samsung Odin halledebiliyor.

Özellikle biz Türk kullanıcılarının işine bir hayli fazla yarayan Samsung Odin, kullanıcıların bölgelerine henüz gelmeyen güncellemeleri de almasına olanak sağlıyor. Mesela Almanya’da önce çıkan güncellemeleyi alabilmek için Odin üzerinden telefonumuza Almanya ROM’u yükleyebilir ve böylelikle Almanya için yayınlanan Samsung güncellemesini telefonumuza yükleyebiliriz.

Samsung Odin nasıl kullanılır?

samsung room yükleme

Samsung Odin’i kullanmak için öncelikle bilgisayara ve USB veri kablosuna ihtiyacımız var. Tabii ki bir de Samsung’un herhangi bir akıllı cep telefonuna. İkinci aşama olarak ise cihazımıza root atmak için gereken Odin Firmware dosyalarını indirmemiz gerekiyor. Bu dosyaları indirmek için ise iki seçeneğimiz var.

 • XDA Forum: Bu forumda birbirinden farklı Samsung modelleri için ROM Firmware dosyaları bulabilirsiniz. Siteye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • Samsung Firmware Science: Şayet yukarıda verdiğimiz XDA Forum’undan size gereken Firmware dosyalarını indiremezseniz bu site üzerinden sahip olduğunuz Samsung model cep telefonunuza uygun dosyaları indirebilirsiniz. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Samsung Odin Firmware dosyalarını çıkarma:

android root atma

Yukarıda verdiğimiz herhangi siteden indirdiğimiz Firmware dosyalarını hem bilgisayarınıza hem de Samsung akıllı telefonunuza çıkarmanız gerekiyor.

 • İndirdiğiniz ZIP dosyasını masaüstüne alın,
 • ZIP içerisindeki MD5 ile şifrelenmiş dosyaları herhangi bir yere çıkartın.

Samsung Odin indirme ve kurulum işlemleri:

samsung odin root atma

Her ne kadar Samsung Odin programının farklı versiyonları nette olsa da sizin sadece Samsung tarafından servis edilen sunuculardaki son sürümü indirmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede hem güvenli versiyonu hem de en son güncelleme almış versiyonunu indirmiş olacaksınız.

Kurulum konusunda da oldukça kolaylık sağlayan Samsung Odin, hiçbir yazılım bilgisi olmayan kullanıcılar tarafından dahi kolayca kurulup kullanılabiliyor. Lakin tabii ki bazı yerlerde sorunlar çıkarabiliyor. Peki Samsung Odin’i sorunsuz şekilde en sağlıklı biçimde kurmak için neler yapmak gerekiyor?

Bu arada hatırlatmamız gerekiyor ki Samsung Odin sadece Windows işletim sisteminde çalışıyor. MacOS kullanıcıları maalesef Odin’i kullanamıyorlar.

Samsung Odin kurulumu:

 • Buraya tıklayarak Odin’i indirin,
 • Cep telefonunuzu tamamen kapatın.
 • Cep telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın,
 • Cep telefonunuzdan Giriş tuşu + Açma tuşu + Ses kısma tuşuna basılı tutarak telefonunuzu indirme modunda açın, (Bazı modellerde bu tuş kombinasyonu farklı olabiliyor. Google’da aratabilirsiniz. Örnek: Samsung Galaxy S4 indirme modu)
 • Odin uygulamasını çalıştırın,
 • BootLoader (BL) yazısına tıklayarak aktif edin,
 • Ardından klasördeki BL uzantılı dosyayı seçin,
 • Tekrar uygulamadan AP yazısına tıklayarak aktif edin,
 • Klasördeki AP uzantılı dosyayı seçin,
 • Sırasıyla aynı işlemleri CP ve CSC için de yapın, (CSC için sadece HOME_CSC seçin)
 • Son olarak ise Start yani Başlat düğmesine tıklayın.

Odin uygulaması ile telefonunuzun bağlantısının sağlanması yaklaşık 13-15 dakika arası süreceğinden dolayı kısa süre beklemeniz gerekiyor. Bu süre zarfında telefonunuz kapanıp açılabilir ve program da donabilir ama kesinlikle hiçbir ekstra işlem yapmamanız gerekiyor. Zira eninde sonunda hem telefonunuz hem de program kendine gelecektir.

Android root nasıl atılır

Yükleme ve kurulum işlemlerinin ardından telefonunuz açılacak ve kendine gelecektir. Şimdi Ayarlar, Telefon Hakkında, Yazılım Bilgileri bölümüne girerek Samsung Odin yüklendi mi yüklenmedi mi bakabilirsiniz. Şayet yazılım bilgilerinde Firmware numarası yazıyorsa o zaman işlem başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir.

Lakin bu işlemleri yapmadan mutlaka ama mutlaka cihazınızın yedeğini alın. Karşılaşacağınız herhangi bir problem, cihazdaki tüm belgeleri kaybetmenize sebebiyet verebilir.

Odin ile root atarken dikkat edilmesi gerekenler:

Dikkat edilmesi gereken maddelere geçmeden önce dediğimiz gibi kesinlikle donma işlemlerinde, telefonun kapanıp açılması durumları karşısında korkmamak, heyecan yapmamak gerekiyor. Zira bunlar oldukça doğal işlemler. Peki işlem sırasında nelere dikkat etmeliyiz?

 • İşlemi yapacağınız akıllı cep telefonunun veya tabletin şarjı en az %50 ve üstü olmalı
 • Herhangi donma veya takılmada işlemi iptal etmeyin,
 • İşlem sırasında hiçbir şekilde USB kablosunu çıkararak PC ve telefonun bağlantısını kesmeyin,
 • İşlem sırasında elektrik kesintisi yaşamayacağınızı bilerek işleme başlayın

Samsung Odin ile geri yükleme nasıl yapılır?

samsung android root

Evet, yukarıda anlattığımız işlemlere göre başarılı bir şekilde Samsung Odin sayesinde Android cihazınıza root attınız. Peki ya bu ROM’u geri alabilir miyiz? Tabii ki alabiliriz. Şayet herhangi bir problemle karşılaştığınız zaman yine Samsung Odin sayesinde bu işlemleri geri alarak telefonunuzu eski haline getirebilirsiniz.

Spotify, Podcast Yayınlarını Tavsiye Etmeye Başlayacak

Spotify, bir süredir test ettiği yeni bir özelliği tüm kullanıcıların hizmetine sunmaya karar verdi. Spotify’ın yeni özelliği, platformdaki podcast yayınları için bir listenin oluşturulmasını ve kullanıcılara tavsiyelerde bulunulmasını içeriyor.

Dünyanın en popüler çevrimiçi müzik platformlarından Spotify, daha çok müzik dinlemek için kullanılsa da aslında fazlasıyla işlevsel bir özelliği daha bulunuyor. Bu bağlamda Spotify’ın bünyesinde “podcast” olarak isimlendirilen bir hizmet de bulunuyor ve bu hizmet kapsamında kullanıcılar, Spotify’a yüklenen podcastleri dinleyebiliyorlar.

Aslına bakacak olursak podcastler, herhangi bir kişi tarafından oluşturulan uzun soluklu sohbet anlamına geliyor. Bu podcastler kimi zaman bir alanda uzmanlaşmış kişilerin uzmanlık alanlarıyla ilgili sohbetleri içerirken kimi zaman ise eğlence amaçlı oluşturulabiliyor. Şimdi ise Spotify, bu hizmetin işlevselliğini arttırmaya yönelik bir çalışma yürütüyor.

Spotify

Spotify’ın podcast hizmeti için üzerinde çalıştığı yeni bir özellik, aslında bir süredir Almanya, Kanada, Meksika ve İsveç gibi farklı ülkelerde test ediliyordu. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Spotify yetkilileri, yeni özellikle ilgili sayısız olumlu geri bildirim aldıklarını söyleyerek yeni özelliğin tüm kullanıcıların hizmetine sunulacağını açıkladılar. Bu özellik kullanıma sunulduğunda, Spotfy kullanıcılar için günlük podcast listeleri tavsiye edecek.

Spotify’ın yeni özellik için hazırladığı algoritma, kullanıcıların genel tercihleriyle Spotify’ın tavsiyelerini birleştirecek ve bir çalma listesi oluşturacak. Bu çalma listesinde podcastlerle ilgili ufak bilgilere ve fragmanlara yer verilecek. Kullanıcılar da bu listedeki tavsiyeler üzerinden hayatlarına yeni podcast yayınları katmış olacaklar.

Spotify

Yeni özellikle ilgili açıklamalarda bulunan Emily Rawitsch, bu algoritmanın nasıl çalışacağına dair ayrıntıya girmedi. Yani bu yeni özelliğin neye göre tüketiciler için özel listeler oluşturacağı şu an için bilinmiyor. Ancak Spotify, zaten müzik konusunda da benzer hizmetler sunuyor ve yeni özelliğin bu bağlamda müzik tavsiyelerine benzer bir şekilde çalışacağı düşünülüyor.

Özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı şu an için bilinmiyor. Ancak Spotify yetkilileri, farklı ülkelerde yaptıkları testlerde herhangi bir sorun yaşamamışlar. Bu da Spotify’ın yeni özelliğinin kısa bir süre sonra hizmete sunulabileceğini gösteriyor. Ancak yine de bu özellikle ilgili yapılacak son testler, özelliğin kullanıma sunulmasıyla ilgili belirleyici olacak.

Galaxy S9 ve Galaxy Note9’un Android 10 Beta Güncellemesini Ne Zaman Alacağı Belli Oldu

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden olan Samsung, 2018 model amiral gemileri Galaxy S9 ve Galaxy Note9’un Android 10 beta güncellemesini ne zaman alacağını açıkladı.

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi konumunda olmasına rağmen Samsung, amiral gemileri için henüz Android 10 yükseltmesini yayınlamadı. Bu noktada şirketin geride bıraktığımız ekim ayında kapalı beta testlerine başladığı biliniyor ancak ne zaman herkese açılacağı bilinmiyordu. Firma tarafından bugün yapılan açıklamayla birlikte en azından iki Samsung markalı amiral gemisinin Android 10 güncellemesine ne zaman kavuşacağı belli oldu.

Hâlihazırda Samsung’un en üst model Galaxy S10 ve Galaxy Note10’un Android 10 güncellemesini alacağı zaten biliniyordu. Firmanın bugün yapılan açıklaması ise bu modellerin bir önceki yıla ait versiyonları olan Galaxy S9 ve Galaxy Note9 kullanıcılarını sevindirdi.

Galaxy Note9 kullanıcıları bu hafta, Galaxy S9 kullanıcıları ise gelecek hafta Android 10 beta güncellemesini kurabilecekler:

Samsung Android 10

SamMobile, Samsung Kore’nin bir müşteriye Galaxy Note9 için Android 10 beta programının bu hafta başlayacağını onayladığını bildirdi. Galaxy Note9 kullanıcıları, sürümün beta versiyonunu bu hafta kullanmaya başlayabilecekken Galaxy S9 kullanıcıları ise bunun için bir hafta daha beklemek zorunda kalacaklar.

Android 10 beta ile gelen özelliklerin başında ise Android kullanıcılarının uzun zamandır hasretini çektiği Ekran Kaydı özelliği geliyor. Bununla birlikte güncelleme; 5G optimizasyonu, Live Caption, Wi-Fi tasarrufu, akıllı cevap sistemi, odak modu ve 50’den fazla yeni güvenlik ayarını beraberinde getiriyor.

Bu Android 10 beta sürümleri, ilk olarak Güney Kore’de piyasaya sürülmekle birlikte yazılımın ABD de dâhil olmak üzere diğer ülkelerde de yayılması bekleniyor. Samsung, bahsi geçen iki amiral gemisi telefon Android 10’u test etmeye hazır olduğunda, beta programının kayıtlarını açacak. Güncellemenin Türkiye’de ne zaman indirilebilir duruma getirileceği ise henüz bilinmiyor. Bu süreçte yaşanan tüm gelişmelerden haberdar olmak için bizi takip edebilirsiniz.

Apple, Pek Çok Hatanın Giderildiği iOS 13.2.3 Güncellemesini Yayınladı

iOS 13 yayınlandığından beri birbiri ardına sürekli güncellemeler yayınlayan Apple, bu güncellemelerine son olarak iOS 13.2.3 güncellemesini ekledi. Son zamanların en kapsamlı güncellemesi olan bu güncelleme, pek çok hata gidermesi ve iyileştirme içeriyor.

Apple, artık alıştığımız güncelleme zincirini bugün yayınlanan iOS 13.2.3 sürümüyle birlikte devam ettirdi. Bir önceki kararlı iOS yazılımı olan 13.2.2’nin ardından yaklaşık 10 gün geçtikten sonra yayınlanan iOS 13.2.3, Apple’ın son zamanlarda yayınladığı en kapsamlı güncelleme gibi duruyor.

Bildiğiniz gibi Apple, iOS ve iPadOS güncellemelerini eş zamanlı olarak yayınlıyor. Yani bir iPad kullanıcısıysanız iPadOS için de 13.2.3 sürümünü indirebileceğinizi belirtelim. Dilerseniz şimdi gelin lafı fazla uzatmadan güncellemenin detaylarına yakından bakalım.

iOS 13.2.3 ile birlikte giderilen sorunlar:

iOS 13.2.3

Genel hatlarıyla hata düzeltmelerine ve performans iyileştirmelere odaklanan güncelleme, beraberinde bazı geliştirmeleri de getiriyor. Yayınlanan güncelleme notlarına göre iOS 13.2.3 ile birlikte giderilen diğer sorunlar ise şu şekilde:

 • ‘Arama’ artık sistem düzeyinde ve Posta, Dosyalar ve Notlar uygulamalarında tutarlı bir şekilde çalışacak.
 • Posta, yeni iletileri alma veya Exchange hesaplarından gelen mesajları alıntılama sorunlarını gidermek üzere güncellendi.
 • Uygulamaların arka planda içerik indirmesi yapmalarına engel olabilen bir sorun düzeltildi.
 • Fotoğrafların, bağlantıların ve diğer eklerin iMessage ayrıntılarında düzgün bir şekilde görüntülenmemesiyle ilgili bir sorun giderildi.

Apple, iOS 13.3 için çalışmalarını sürdürüyor:

iOS 13.3

iOS 13.2.3’ün yanı sıra Apple’ın; USB, Lightning veya NFC kullanan FIDO2 uyumlu güvenlik anahtarları için daha iyi destek gibi bazı küçük eklemeler içermesi beklenen iOS 13.3 beta testlerinin üzerinde çalıştığı da biliniyor. Apple’ın güncelleme yayınlama hızına bakacak olursak, bu güncellemenin de oldukça yakın bir tarihte karşımıza çıkabileceğini söyleyebiliriz.

Apple, sürüm güncellemelerine her geçen bir yenisini daha eklemeye devam ediyor. Yayınlanan bu son güncellemeyle birlikte iOS 13’ün şimdi daha istikrarlı bir sürüm olmaya yakın olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak güncellemeyi indirmek için cihazınızdan şu adımları takip edebilirsiniz: Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemesi.

Android Cihazlardaki “.nomedia” Dosyası Nedir, Ne İşe Yarar?

.nomedia uzantısına sahip olan dosyalar telefonunuzun performansını arttırabilir, batarya ömrünü uzatabilir ya da medya dosyalarınızı küçük işlemlerle gizleyebilir. Biz de yazımızda bu işlemleri nasıl yaptığını, kendi .nomedia uzantılı dosyanızı nasıl hazırlayabileceğinizi ve hatta nasıl silebileceğinizi açıklıyoruz.

Belki başınıza gelmiştir. Android işletim sistemli telefonunuzun dosyalarında gezinirken .nomedia uzantılı, ismi olmayan amaçsız bir belge görebiliyoruz. Aslına bakarsanız bu dosya hiç de amaçsız değil. Hatta çok pratik ve zekice hazırlanmış bir dosya olduğunu söylemekte fayda var.

Bu noktada hemen söyleyelim. Endişelenecek hiçbir şey yok. Bu tip dosyalar hiçbir şekilde zarar verme amacına sahip değil. Aynı zamanda .nomedia virüsü gibi bir durum da söz konusu değil. Peki ama bu dosyanın telefonumuzda işi ne? Dilerseniz ayrıntılı .nomedia rehberimize başlayalım.

nomedia dosyası nedir?

nomedia dosyası nasıl açılır

.nomedia uzantısına sahip dosyalar, Android işletim sistemli cihazlarda görülen bir dosya tipidir. Yalnızca Android yüklü telefon ve tabletlerde görülebilir. Bu tarz dosyalar asla isme sahip olmaz. Amaçları ise, uygulamalara o konumda medya dosyaları olmadığını söylemekten ibaret.

Bu sayede uygulamalar medya araması yaparken bu konumlara bakmaz. Bu da kullanıcıya zaman kazandırır. Örneğin “datafiles” isimli bir klasör var. Bu klasörün içinde .nomedia dosyası bulunuyor. Çoğu uygulama cihaz içinde medya ararken .nomedia dosyasını görünce yanlış yerde aradığını anlıyor.

nomedia dosyalarının kullanım alanları nelerdir?

nomedia virus

.nomedia uzantısına sahip dosyaların asıl amacı bulundukları klasörleri uygulamalardan gizlemek. Bu yüzden, gizli kalmasını istediğiniz medyaların bulunduğu klasöre bu tarz bir dosya koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra, gizli kalmasından daha çok karşınıza çıkmasını istemediğiniz medya dosyalarını da bu şekilde gizleyebilirsiniz.

Örnek olarak, başkalarının görmesini istemediğiniz fotoğraf ve videolar var diyelim. Bu dosyaların hepsini sonradan gizleyeceğiniz bir klasör açarak içine atabilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken şey, bu klasöre bir .nomedia dosyası eklemek. Bu sayede telefonunuzu kullanan kişisel siz onların ne görmesini istiyorsanız onu görecek.

.nomedia uzantılı bir dosya kullanmanın bir başka yolu ise, medya oynatıcı programınızın arama yaparken bakmasına gerek olmadığını düşündüğünüz klasörlere eklemek. Silmek istemediğiniz ancak bir uygulama ile açmayacağınız dosyaları bu şekilde gizlerseniz, hem batarya hem de telefon hızı tarafında bir artış sağlayabilirsiniz.

.nomedia dosyası silme – oluşturma nasıl yapılır?

.nomedia dosyası nasıl oluşturulur?

.nomedia oluşturma programı

.nomedia dosyasının ne için kullanıldığını açıkladık. Şimdi de nasıl kullanacağınızı anlatma vakti. Bu işlemi telefonunuzdan, tabletinizden ya da bilgisayarınıza cihazınızı bağlayarak yapabilirsiniz. Cihazlar üzerinden yapmak için ilk olarak g(x) labs tarafından geliştirilen Nomedia isimli programı indirerek talep ettiği izinleri vermeniz gerekiyor. Buradan indireblirsiniz.

Yüklediğiniz Nomedia uygulamasına girin. Sizi medya dosyası olan klasörlerin listelendiği bir ekran karşılayacak. Bu ekranda yapmanız gereken işlem çok basit. Tek yapmanız gereken .nomedia dosyası oluşturmak istediğiniz klasörü bulmak. Sonrasında klasörün sağ tarafında bulunan butona basarak aktif hale getirin.

Bu işlemi yaptıktan sonra, gizlediğiniz klasör çoğu uygulama tarafından görünmeyecek. Bu uygulamalara Galeri bile dahil. Yani .nomedia dosyası oluşturarak gizlediğiniz bir klasör, galerinizin başka biri tarafından açılması durumunda güvende oluyor. Tabii uyarmış olalım, .nomedia dosyasını kaldırana kadar siz de Galeri’de klasörünüzü göremezsiniz.

nomedia nasıl oluşturulur

Şimdi de .nomedia dosyasını bilgisayar üzerinden telefonunuzda ya da tabletinizde nasıl oluşturabileceğinize bakalım. Bu yöntemi pek tercih etmek istemeyebilirsiniz. Çünkü uygulamayı kullanmaya göre biraz daha fazla vakit alan bir yöntem. Bu yüzden dilerseniz hemen anlatmaya geçelim.

Bu işlem için yapmanız gereken ilk şey, bilgisayarınız üzerinde bir not defteri dosyası oluşturmak. Oluşturduğunuz not defteri dosyasını tamamıyla boş bırakmanız lazım. Ne bir harf, ne bir boşluk, tamamen boş olmalı. Daha sonra Farklı Kaydet’e basarak, Kayıt Türü’nü “Tüm Dosyalar (*.*)”a çevirin.

nomedia oluşturma işlemleri

Kaydet’e bastığınız zaman, .nomedia dosyası hazırlanmış olacak. Şimdi kaydettiğiniz .nomedia dosyasını, Android cihazınızı bilgisayarınıza bağlayarak istediğiniz medya klasörüne atabilirsiniz. Böylelikle klasörünüzü medya aramalarına kapalı hâle getirebilirsiniz. Bu uygulamalar arasında biraz önce söylediğimiz Galeri de bulunuyor.

.nomedia dosyası nasıl silinir?

nomedia dosyası nasıl silinir

.nomedia dosyasını silme işlemiyle alakalı en güzel şeylerden biri, cihaz ya da bilgisayar üzerinden oluşturmanızın, silme kısmında etkisi olmaması. Yani cihaz üzerinden oluşturduğunuz .nomedia dosyasını bilgisayar, bilgisayar üzerinden oluşturduğunuzu ise cihazınız üzerinden silebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz Nomedia uygulamasını kullanarak silmek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey uygulamaya girmek. Klasörler listelendiği zaman, en aşağı inerek .nomedia dosyasını silmek istediğiniz klasörü bulun. Daha sonra sağ tarafta bulunan butona basarak pasif hâle getirin.

.nomedia dosyasını silme işlemini bilgisayarınız üzerinden yapmak istiyorsanız, ilk olarak cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın. Daha sonra cihazınızın dosyalarına girin. Burada .nomedia dosyasını kaldırmak istediğiniz klasörü bulun ve açın. Son olarak, .nomedia dosyasını normal bir dosya silme işlemi yapıyormuş gibi silin.

.nomedia kullanmak mı, kasaya koymak mı?

nomedia

.nomedia dosyası kullanmak özellikle gizlilik açısından oldukça pratik olsa da ne yaptığını bilen birinin medyanıza ulaşmasına kesinlikle engel olamaz. Galeri’ye giren biri medya dosyalarını göremiyor olsa da telefonun kendi Dosya Yöneticisi’ne girdiği zaman klasörler arasında bu dosyaları bulması mümkün.

Kasaya koyduğunuz fotoğraflarsa, kasanın asıl amacının gizlilik olması sebebiyle Dosya Yöneticisi gibi programlar tarafından bulunamaz. Zaten .nomedia dosyalarının asıl amacı medyaları insanlardan gizlemek değil, medya araması yapan uygulamalardan gizlemek. Bunun da sebebi yukarıda söylediğimiz gibi batarya ve telefon performansını arttırmak.

.nomedia uzantısına sahip dosyaların ne işe yaradığını, nasıl oluşturulduğunu ve nasıl silinebileceğini anlattığımız yazımızın sonuna geldik. Aslında internet üzerinde .nomedia indirmek için siteler de mevcut ancak en güvenilir olanı bu dosyaları kendiniz oluşturmanız.

ajax-loader