Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Mamp Kullanarak Mac Üzerinde WordPress Nasıl Kurulur?

Abone Ol 

WordPress’i Mac’te yerel olarak kurmak mı istiyorsunuz? WordPress’i bilgisayarınıza kurmak, bir blog yazarlığına başlamadan önce WordPress’i denemenize olanak tanır.

 

MAC’TE MAMP NASIL KURULUR

Yapmanız gereken ilk şey MAMP web sitesini ziyaret etmek ve MAMP’ı indirmek. İndirme işlemi bittiğinde, indirilen dosyayı açmanız ve içindeki görüntü dosyasını Uygulamalar klasörünüze sürüklemeniz gerekir. Ardından, ekrandaki talimatları takip edin.

Mamp Yükleyici

Kurulumdan sonra, devam edip MAMP uygulamasını bilgisayarınızdan Uygulamalar »MAMP’tan başlatabilirsiniz.

Not: MAMP ayrıca MAMP Pro’yu (ücretli sürüm) de yükler, bu yüzden doğru olanı tıklamayı unutmayın.

Başlamadan önce, MAMP deneyiminizi daha iyi hale getirmek için birkaç ayar yapılandırmanızı öneririz. Tercihler menüsünü başlatarak bunu yapabilir ve ardından bağlantı noktası sekmesine geçebilirsiniz.

Apache bağlantı noktalarını değiştir

Apache için port 80’e girin ve daha sonra OK düğmesine tıklayın.

Port 80’i kullanmak için Apache’nin ayarlanması, yerel web sitelerine http://localhost:8888 yerine http://localhost adresinden erişmenizi sağlayacaktır. Ancak bu, MAMP sunucularını her başlattığınızda, bilgisayarınızın yönetici parolasını sağlamanız gerektiği anlamına da gelir.

Bir sonraki adım belge kök klasörünü ayarlamaktır. Bu, web sitelerini oluşturacağınız ve depolayacağınız klasör olacaktır. Varsayılan olarak, MAMP / Applications / MAMP / htdocs / folder kullanır, ancak bunu daha erişilebilir bir konuma değiştirebilirsiniz.

Tercihler iletişim kutusunda, Web Sunucusu sekmesine tıklayın ve ardından web sitelerinizi depolamak istediğiniz klasörü seçin. Web sitenizin her birini Belgeler klasörünün içinde yeni bir klasörde saklamanız size bu konuda kolaylık sağlar.

Belge kök klasörünü seç

Bu klasörü istediğiniz herhangi bir şekilde adlandırabilirsiniz. Örneğin, htdocs, benimsitem, deneme, vb.

Değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam’ı tıklayın.

 

MAC’TE WORDPRESS’I YÜKLEME

Artık MAMP’i kurdunuz, devam edelim ve Mac bilgisayarınıza WordPress’i yükleyelim.

Öncelikle WordPress’in bir kopyasını indirmek için WordPress.org sitesini ziyaret etmeniz gerekmektedir . Dosyayı indirdikten sonra sıkıştırmanız gerekir.

Ardından, wordpress klasörünü kopyalayın ve MAMP doküman kök klasörünüze yapıştırın. Bu klasörü istediğiniz herhangi gibi yeniden adlandırabilirsiniz. WordPress yüklemeden önce bir veritabanı oluşturmak gerekecektir. Bu göründüğü kadar zor değil.

MAMP uygulama penceresinde Open Web Start Page düğmesine tıklamanız yeterlidir. Üst menü çubuğundan Araçlar »phpMyAdmin’e tıklamanız gereken yeni bir tarayıcı penceresi açılacaktır .

MAMP içinde phpMyAdmin'i aç

phpMyAdmin, MySQL veritabanlarını yönetmek için kullanılan web tabanlı bir uygulamadır. PhpMyAdmin’de, Veritabanlarına tıklamanız ve ardından yeni bir veritabanı oluşturmanız gerekir.

Bu veritabanına istediğiniz herhangi bir ad verebilirsiniz, ancak bir sonraki adımda veritabanı ismine ihtiyacınız olacağından lütfen dikkatli olun. Örnek olarak test_db adını verebilirsiniz.

WordPress'i yüklemek için veritabanı oluştur

Artık veritabanını oluşturduğunuza göre, WordPress’in kurulum zamanı geldi.

Yeni bir tarayıcı sekmesinde http://localhost/benimsitem adresine gidin. Wordpress klasörünü başka bir isimle yeniden adlandırdıysanız, o adı burada kullanın.

Artık bir dil seçmenizi isteyen WordPress kurulum sihirbazının ilk adımını göreceksiniz.

WordPress dilini seç

WordPress yüklemek istediğiniz dili seçin ve ardından devam düğmesine tıklayın.

Bir sonraki ekranda, WordPress kurulumu tamamlamak için ihtiyaç duyacağınız bilgileri size anlatacaktır. İleri gitmek için ‘Hadi gidelim’ düğmesine tıklayın.

Ardından, WordPress veritabanı bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Veritabanının adını daha önceki adımdan zaten biliyorsunuz. Kullanıcı adı ve şifre için root kullanmanın. Veritabanı sunucusu için localhost kullanmanız gerekir.

Veritabanı bilgilerinizi girin

İşiniz bittiğinde, devam etmek için gönder düğmesine tıklayın.

WordPress artık veritabanınıza bağlanacak ve sizin için bir yapılandırma dosyası oluşturacaktır. Bundan sonra size bir başarı mesajı gösterecektir. Devam etmek için ‘Kurulumu çalıştır’ düğmesine tıklayın.

Bir sonraki ekranda, WordPress web sitesi bilgilerinizi sağlamanızı, bir kullanıcı adı ve şifre seçmenizi ve bir e-posta adresi girmenizi isteyecektir. Devam edin ve formu doldurun ve ardından WordPress Yükle düğmesine tıklayın.

WordPress kurulumu

WordPress şimdi yüklemeyi çalıştıracak ve bittiğinde bir başarı mesajı göreceksiniz.

Yükleme bitti

Şimdi devam edebilir ve Mac bilgisayarınıza yerel olarak yüklenen WordPress sitesine giriş yapabilirsiniz.

WordPress kontrol paneli

 

MAC’TE YEREL OLARAK WORDPRESS’I DENEMEK

Yerel bir yüklemenin amacı WordPress’i test etmenize veya bilgisayarınızda bir web sitesi geliştirmenize yardımcı olmaktır. İşte denemek isteyeceğiniz birkaç şey:

  • Mükemmel WordPress temalarını bulun ve deneyin.
  • Yerel olarak gerekli WordPress eklentilerini test edin.
  • Kendi eklentilerinizi ve temalarınızı oluşturarak WordPress programlamayı öğrenin.

 

YEREL WORDPRESS’I GERÇEK WEB SITENIZE TAŞIYIN

Yerel olarak WordPress ile oynadıktan sonra, onu canlı bir web sitesine taşımak isteyebilirsiniz. Başkalarının web sitenizi görebilmesi için tek yol budur.

Bunu yapmak için bir alan adı ve web barındırma hesabına ihtiyacınız olacak. Bir alan adı, web sitenizin internetteki adresidir ve web barındırma web sitenizin dosyalarının depolandığı yerdir.

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader