Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Oyun Haber

Call of Duty: Modern Warfare’in Battle Royale Haritası Ortaya Çıktı

Bir Call of Duty: Modern Warfare oyuncusu, yaşadığı bir hata sonucu oyuna geleceği konuşulan battle royale modunun haritasını keşfetmiş gibi görünüyor. Paylaşılan görüntülerde haritanın kuş bakışı görüntüsü, önceki sızıntılarla da örtüşüyor.

Call of Duty: Modern Warfare için Battle Royale modu gelmesi artık kaçınılmaz görünüyor. İlk sızıntılar kasım ayında oyunun PC sürümünün dosyalarında ortaya çıktı ve battle royale moduyla ilgili olduğu düşünülen “BR” referansını içeriyordu. Şimdiyse oyunda gerçekleşen bir hata sonucu ortaya çıkan görüntüler, veri madenciler tarafından ortaya atılan iddiaları destekliyor.

Son zamanlarda gittikçe artan battle royale söylentilerini güçlendiren yeni bir oyun içi hata bulundu ve önceki sızıntılarda öne sürülen bölgeleri içeren bir haritaya erişim sağlıyor. Reddit kullanıcısı Nateberg3 tarafından paylaşılan yeni bir video, haritanın büyük ve geliştirilmiş halini ortaya çıkarıyor.

Oyuncu, videosunda Spec Ops haritası Verdansk‘ın üstünde asılı halde kaldığı bir hatayı gösteriyor. Ardından kamerayı yavaşça döndürerek Spec Ops haritası ve aynı zamanda yeni Ground War haritası Port of Verdansk’a kuş bakışı olarak baktı.

Haritada daha önceki sızıntılarda gösterilen devasa bir stadyum ve battle royale modunda önemli bir rol oynayacağı belirtilen Gulag bölgesi de yer alıyor. Veri madencilerine göre Gulag Prison Camp bölgesinde iki oyuncu 1v1 karşılaşacak ve kazanan yeniden dirilecek.

Battle royale modunun 2020’de oynaması ücretsiz olarak yayınlanacağı tahmin ediliyor. Geliştirici Infinity Ward’dan modu geleceğine dair hiçbir açıklama yapmasa da, bu video varlığına kesin bir kanıt gibi görünüyor.

Bandai Namco, Tekken 7’nin Yeni DLC Karakterlerini Tanıttı

Dünyanın en popüler dövüş oyunlarından Tekken 7, aradan geçen 4 yıla rağmen düzenli güncellemeler ve DLC karakterleri almaya devam ediyor. Bandai Namco, sezon geçişiyle oyuna gelecek 3 yeni karakteri tanıttı.

Bandai Namco, hafta sonu gerçekleşen 2019 Tekken World Tour Finals’ta yeni DLC karakterlerini tanıttı. Yayıncı ayrıca oyuna geleceği yeni duyurulan Muay Thai şampiyonu Fahkumram‘ın yanı sıra, Ganryu ve daha önce serinin yeni karakteri olarak duyurulan Leroy Smith için de yeni tanıtımlar yayınladı.

Tekken 7’nin üç karakteri de sezon geçişinin parçası olarak, Tayland dövüş sahnesiyle birlikte gelecek. Ancak Fahkumram’ın şimdilik ne zaman çıkacakları konusunda net bir açıklama yapılmadı. Geliştirici Muay Thai şampiyonu Fahkumram’ın ailesinin özgürlüğü için savaşmak üzere ringlere geleceğini açıkladı. Diğer yandan Wing Chun ustası olan Leroy Smith’in New York’a döneceği ve intikam için hazır olduğu belirtiliyor. Son olarak Ganryu, King of Iron Fist Tournament turnuvasının yeni yarışmacısı olacak bir güreşçi olarak tanımlandı.

 

Ağustos ayında gerçekleşen dövüş oyunları etkinliği Evo 2019’da gösterilen bir tanıtım, Metal Gear Solid karakteri Snake‘in Tekken 7 kadrosuna katılabileceği söylentilerine neden olmuştu. Ancak daha sonra yapılan bir açıklamayla tanıtımın sadece şaka olduğu ve yanlış anlaşılmaya sebep olduğu açıklanmıştı.

Fahkumram, 2020 yılının ilkbahar aylarında yeni sahnesiyle birlikte kadroya katılacak. Bandai Namco ayrıca, yeni dövüşçü Leroy Smith ve ringlere geri dönen sumo güreşçisi Ganryu için de aşağıda izleyebileceğiniz videoları yayınladı. Her iki karakter de 10 Aralık’ta Tekken 7’ye gelecek.

Fahkumram

Leroy Smith

Ganryu

PlayStation 5 Geliştirici Kiti, İlk Kez Canlı Görüntülendi

Sony’nin 2020 yılında tanıtılması beklenen oyun konsolu PlayStation 5, ilk kez kanlı canlı görüntüleriyle internet üzerinde görüntülendi. DualShock 5’in de yer aldığı görüntüler, önceki sızıntılarla birebir uyuşur nitelikte.

Sony’nin 1994 yılında ilk kez PlayStation 1 adını verdiği oyun konsolu ile başlayan PlayStation serisi, son olarak 2013 yılında tanıtılan PlayStation 4 ile devam etmişti. Son konsolun üzerinden neredeyse 6 yıl geçti ve kullanıcılar artık PlayStation 5 için gün saymaya başladı. Son zamanlarda Sony tarafından yapılan açıklamalar da kullanıcıların bu meraklı bekleyişine bir nebze olsun su serpmişti.

Şimdiye dek sızıntı ve prototip görselleri paylaşılan Sony PlayStation 5, ilk defa kanlı canlı olarak yeni DualShock kontrol cihazıyla birlikte görüntülendi ve kullanıcılar arasında hızla yayılmaya başlandı. Paylaşılan görüntülerin en can alıcı noktası ise daha önceleri sızdırılan görüntüler ile birebir uyuşması oldu. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan görüntülere kısa bir bakış atalım ve üzerine konuşalım.

PlayStation 5 ve DualShock 5’in ilk görüntüleri:

PlayStation 5

Paylaşılan görüntülerde PlayStation 5’in yanı sıra yeni DualShock da göze çarpan detaylar arasında yer alıyor. Mevcut DualShock 4’e benzer bir yapısı olsa da fark edilir bazı değişikliklere uğrayan kontrol cihazı, L2 ve R2 düğmelerinin büyüklüğü ile dikkat çekiyor. Bu da DualShock 5’in en büyük değişiklikleri arasında yerini alıyor.

Bununla birlikte ışık çubuğunun da kaldırıldığı DualShock 5’te ayrıca bir dahili mikrofonun yer alacağı da tahmin ediliyor. Ancak tabii ki bu görüntülerden mevcut bir mikrofon olup olmadığını anlamak pek de mümkün sayılmaz. DualShock 5 ile ilgili tahminlerin arasında basışa duyarlı tuşlar da yer alıyordu. Bu özelliğin de var olup olmadığını ancak ilerleyen günlerde öğrenebileceğiz.

PS5 Geliştirici Kiti

Yeni ortaya çıkan konsolun Sony tarafından onaylanmamış olması kafalarda bazı soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor. Ortaya çıkan görüntülerin geliştirici kiti olması, son kullanıcıya ulaşacak konsolun farklı bir tasarımla geleceğini gösterebilir. Bunu tam anlamıyla öğrenmek için ise Sony’nin yaptığı resmi açıklamaları beklememiz gerekiyor.

Bataryasının önceki versiyona göre daha büyük olduğu belirtilen PS 5, şarj girişi olarak da USB-C girişini kullanacak gibi görünüyor. Son olarak yine DualShock’la ilgili olarak cihazların seleflerinden daha ağır bir yapıda olması bekleniyor ancak bunlar dışında tasarımsal bir devrim beklenmiyor.

Apex Legends’e 400. Seviyeye Ulaşma ve Ücretsiz Apex Pack Eklenecek

EA, Apex Legends’ın 3 Aralık’taki güncellemesiyle birlikte oyuna 400 yeni seviye ve 199 adet ücretsiz kazanılabilen Apex Pack ekleneceğini duyurdu. Ayrıca yeni güncellemeyle birlikte oyuncular, geriye dönük Apex Pack alabilecek ve yeni seviye rozetlerine sahip olacaklar.

Electronic Arts, yapımcılığını üstlendiği hayatta kalma oyunu Apex Legends’a gelecek olan olan yenilikleri duyurdu. Yeni güncelleme kapsamında oyuna 400 ilave oyuncu seviyesi ekleyecek olan EA, böylelikle oyundaki seviye sayısını da 500’e yükseltmiş olacak. Ayrıca yeni seviyelerle birlikte oyuncuların kazanabileceği 199 yeni Apex Pack de oyuna eklenecek.

Şu an itibarıyla Apex Legends’daki oyuncu seviyesi sınırı 100 olarak ayarlandı ve bu sayı 3 Aralık’tan itibaren 500’e çıkacak. Bu noktada EA, 100. seviyeye ulaşmak için gerekli olan toplam XP miktarının da %5 oranında düşürüldüğünü belirtiyor. Şirket, bu değişiklikle birlikte her seviye için gerekli XP’deki artışlarda bir yumuşatma olacağını söylüyor.

Oyuncular, 500. seviyeye ulaştıklarında toplamda 199 adet ücretsiz Apex Pack kazanacak:

Apex Legends

Tabii ki oyuncu seviyesi sınırının 500’e çıkarılması, oyuncuların 20. seviyeden itibaren ücretsiz olarak her 2 seviyede bir kazanabildiği Apex Pack sayısında da bir artışa yol açıyor. Normalde 100. seviyeye kadar 45 adet Apex Pack kazabilen bir oyuncu, yeni değişiklikle birlikte 500. seviyeye ulaştığında toplamda 199 adet ücretsiz Apex Pack kazanmış olacak. Kazanılan paket sayısı ise seviye arttıkça yavaş yavaş azalacak ve bir noktadan itibaren her 5 seviyede bir elde edilmeye başlanacak.

 • Level 2-20: Her seviye başına bir yeni paket.
 • Level 22-300: Her iki seviye başına bir yeni paket.
 • Level 305-500: Her beş seviye başına bir yeni paket.
 • Seviye başına 600 Legend Tokens kazanmaya devam edeceksiniz.
 • Apex Pack ödülleri geriye dönük olabilecek.

Yeni seviye rozetleri:

Apex Legends güncelleme

EA, oyuncuların her seviye için hala 600 Legend Tokens kazanacağını ve Apex Pack hediyelerinin geriye dönük alınabileceğini de duyurularının arasına ekledi. Oyunda hali hazırda 100. seviyeye ulaşmış bir oyuncuysanız da EA, güncelleme yayınlandıktan sonra geriye dönük olarak 14 adet Apex Pack alacağınızı söylüyor.

Oyuncuların seviye rozetleri de 110. seviye ile birlikte değişiklik göstermeye başlayacak ve her 10 seviyede bir yeni rozetlerle sonuçlanacak. Son olarak resmi güncelleme notlarına bu bağlantı üzerinden ulaşabileceğinizi de belirtelim.

League of Legends Tarihindeki En Karışık Şampiyon Geliyor: Aphelios

Riot Games tarafından geliştirilen League of Legends, şu anda içerisinde 146 tane yeni şampiyon barındırıyor. Riot, bu karakterlere bir yenisini eklemek için hazırlıklara başladı. İşte karşınızda 5 farklı silaha sahip olan ve her birinde farklı yetenek özelliklerini barındıran karmaşık şampiyon Aphelios.

İlk olarak 27 Ekim 2009 tarihinde piyasaya çıkan League of Legends, yayınlandığı günden itibaren günümüze kadar birçok şampiyona ev sahipliği yaptı. İlk olarak 40 şampiyonla birlikte yayınlanan League of Legends’a birçok şampiyon eklendi ve bu sayı 146’ya kadar ulaştı. Riot Games, bu şampiyonların arasına bir isim daha eklemeye karar verdi ancak bu seferki şampiyon daha öncekilere hiç benzemiyor.

Riot Games, genellikle oyuna getirdiği şampiyonlarla oldukça tepki çekiyor. Bunun sebebi ise bu şampiyonların ilk çıktığı anlarda diğer tüm şampiyonlardan daha güçlü olması. Riot, genelde oyuna yeni şampiyonlar yayınladığı zaman doğal olarak gücünün sınırını biraz abartıyor ve dolayısıyla bu şampiyonlar tepki çekiyor. Riot’ın oyuna getirmek üzere olduğu yeni karakter de tepki çekiyor ancak bu sefer konu, yüksek gücü değil.

League of Legends tarihinin en karmaşık şampiyonu Aphelios

Aphelios

League of Legends’taki yeni şampiyonumuz, karmakarışık bir oynanışa sahip olan ve alışabilmek için zaman ve dikkat gerektiren Lunari savaşçısı Aphelios. Aphelios; Calibrum, Severum, Gravitum, Infernum ve Crescendum isminde 5 farklı silaha sahip olan tek karakter olmasının yanı sıra aktif bir E yeteneği bulunmayan tek şampiyon.

Şampiyonumuz, bu 5 farklı silahı sırasıyla kullanabiliyor ancak hangi silahı ne zaman kullanacağı sizin kontrolünüzde değil. Birincil ve ikincil silah yeri olan Aphelios ile bu silahlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz ancak hangi silahın ne zaman bu alanlara yerleşeceği sizin kontrolünüzde olmuyor. Şampiyonumuz için özel olarak üretilen arayüzde her silaha özel olarak uyarlanan Q yeteneği, birincil ve ikincil silahlar arasında geçiş yapabilmenizi sağlayan W yeteneği ve ulti diye tabir ettiğimiz R yeteneği bulunuyor. E tuşu ise bu şampiyonda geçersiz kılınmış.

Aphelios’un silahları ve yetenekleri

Tüfek, Calibrum

Aphelios Calibrum

Calibrium bir dürtme silahıdır ve normal saldırıları ilave menzile sahiptir. Yetenekler Calibrum ile hasar verirse rakipler işaretlenir. Aphelios, haritanın herhangi bir yerinden işaretlenen rakiplerin üzerine sağ tıklayarak ikincil silahının normal saldırısıyla onlara saldırır. Bu saldırı yakındaki diğer işaretleri patlatarak işaretli hedeflere ilave hasar verir.

Q yeteneği Ay Atışı: İsabet eden ilk birime hasar veren ve onu işaretleyen bir yetenek atışı yapar.

R yeteneği Ay Işığı Nöbeti: Ay Işığı Nöbeti’nin patlamayı takip eden saldırıları, isabet alan tüm rakipleri işaretler. Bu işaretler tüketildiğinde daha fazla hasar verir.

Tırpan Tabanca, Severum

Aphelios Severum

Severum, Aphelios’un verdiği hasarın bir kısmını iyileştirme olarak iade eden bir hayatta kalma silahıdır. Severum’un fazla yaptığı iyileştirmeler Aphelios’a küçük miktarda bir kalkan sağlar.

Q yeteneği Kıyım: Aphelios hareket hızı kazanır ve hem birincil hem de ikincil silahını hızla ateşleyerek en yakındaki rakibine saldırır. Bu saldırı şampiyonlara öncelik verir ve normal saldırılara nazaran daha az hasar verir.

R yeteneği Ay Işığı Nöbeti: Ay Işığı Nöbeti, Aphelios’a sabit iyileştirme kazandırır.

Top, Gravitum

Aphelios Gravitum

Gravitum, rakiplere azalarak kaybolan yavaşlatma etkisi uygulayan işlevsel bir silahtır.

Q yeteneği Tutulma: Gravitum’un yavaşlatma etkisi altında olan tüm rakiplere hasar verir ve onları yerlerine sabitler. Tutulma, Aphelios’un ikincil silahını kullanmaz.

R yeteneği Ay Işığı Nöbeti: Ay Işığı Nöbeti sonrasındaki saldırılar rakipleri çok daha büyük oranda yavaşlatır.

Alev Silahı, Infernum

Aphelios Infernum

Infernum, alan etkili hasar veren bir minyon dalgası temizleme silahıdır. Normal saldırıları fazladan hasar ve yetenek hasarı verir. İsabet alan rakiplerin arkasında bir hasar konisi oluşturur.

Q yeteneği Karanlık Dalgası: Aphelios, bir alev dalgası saçarak rakiplere hasar verir ve isabet alan tüm rakiplere ikincil silahı ile saldırır.

R yeteneği Ay Işığı Nöbeti: Ay Işığı Nöbeti’nin patlama sonrasındaki saldırıları, isabet alan rakiplerin arkasında hasar konileri oluşturmak yerine hasar daireleri oluşturur.

Çakram, Crescendum

Aphelios Crescendum

Crescendum bumerang gibi çalışan ve zamanla hasar veren yakın menzilli bir silahtır. Aphelios, Crescendum ile normal saldırı yaptığında silahları ona geri dönene dek saldıramaz ancak silahları ona geri döndüğünde saldırıları sıfırlanır. Saldırı hızı, Crescendum’un seyahat hızını artırır. Aphelios hedefine ne kadar yakınsa Crescendum ile o kadar hızlı saldırır.

Q yeteneği Gözcü Taret: En yakındaki rakibe ikincil silahınla ateş eden bir taret yerleştirir.

R yeteneği Ay Işığı Nöbeti: Ay Işığı Nöbeti üçün altında rakibe isabet ederse, patlamadan sonraki saldırıları en az üç rakip isabet almış gibi Crescendum’un normal saldırılarının hasarını artırır.

Aphelios’a özel arayüz

Az önce de söylediğimiz gibi, Aphelios oldukça karışık bir şampiyon. Yeteneklerini anlamak hayli güç olsa da ona özel olarak tasarlanan arayüz, onu anlamanıza yardımcı oluyor.

Aphelios Arayüz

Pasif: Aphelios’un silahlarını ve seviye atlamalarını açıklar.

Aphelios’un birincil silahı ve kalan cephanesi

Q yeteneği

Aphelios’un ikincil silahı ve kalan cephanesi

Silahınızın cephanesi bittiğinde yerine geçecek olan silah

R yeteneği

Eğer birincil silahınızın 10 veya daha az cephanesi kaldıysa, ekranınızın sağ tarafında bir cephane sayacı belirir. Böylece kalan atışlarınızı daha kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.

GTA 6’nın 3 Aralık’ta Çıkacağını Gösteren Gelişme

Rockstar Games’in GTA 6 serüveni, arap saçına dönmüş durumda. Şimdi yaşanan gelişmeyse, oyunun bir kez daha 3 Aralık’taki PlayStation Awards etkinliklerinde tanıtılabileceğini gösteriyor.

Oyunseverler bir süredir, Rockstar Games’ten gelecek en ufak bir açıklama bekliyorlar. Çünkü şirketin, bir süredir geciktirdiği Grand Theft Auto serisinin yeni üyesini duyurması bekleniyor. Ancak Rockstar Games, konuyla ilgili bugüne dek hiçbir açıklama yapmadı. Hal böyle olunca da konuyla ilgili ortaya çıkan en ufak detay, oyunseverlerin heyecanını arttırmaya yetiyor.

Bugüne dek sizlere, GTA 6 ile ilgili pek çok gelişme aktardık. Yaşanan son gelişme ise GTA 6‘nın çıkış tarihini gösteriyor olabilir. Bu seferki iddialar, her ne kadar bir YouTube kanalına ait olsa da üzerine düşünüldüğünde fazlasıyla mantıklı geliyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, GTA 6 ile ilgili yaşanan son gelişmenin detaylarına bakalım.

GTA 6

GTA 6’yla ilgili son dönemlerde ortaya çıkan iddialar, Rockstar Games’in 3 Aralık‘ta düzenlenecek “PlayStation Awards” etkinliklerinde sahne alacağını ve burada, yeni oyununu duyuracağı yönündeydi. Şimdi yaşanan gelişmeler de aslında bu iddiaları destekliyor. Çünkü şu sıralar kafayı GTA 6’ya takmış olan “ZacCoxTV” isimli bir YouTube kanalı, takipçileriyle birlikte ilginç bir detay yakaladı.

Şöyle ki; internet üzerinden bazı kullanıcılar, GTA 6 ile ilgili aramalar yaptıkları zaman bir reklama denk geliyorlar ve PlayStation‘ın internet sitesine yönlendirildiklerini söylüyorlardı. Hal böyle olunca da bu YouTube kanalı, takipçileriyle el ele vererek bu işin aslını öğrenmeye karar verdi. El birliğiyle yapılan çalışmalar ilginç bir detayı ortaya koydu. YouTube kanalı, söylentilerin doğru olduğunu fark etti.

GTA 6

İşin daha da ilginç olanı, kullanıcıların internet üzerinden yaptıkları GTA 6 aramaları, her zaman aynı sonucu vermiyordu. Hatta masaüstü sürümden arama yapan kullanıcılar, çoğu zaman söz konusu internet sitesini bulamıyorlardı. Fakat mobil kullanıcılar, pek çok kez bu reklama erişmeyi başardılar. İşte o aramalardan bazıları;

GTA 6

İşin en ilginç yanı, bu İspanyolca açıklamaların GTA 6 ile ilgili bir paketi içeriyor olması. Üstelik bu reklamın tüketicilere gösterdiği bağlantı adresi de PlayStation’ın resmi internet sitesi. Yani ilginç bir şekilde PlayStation’ın internet sitesinde GTA 6’yla ilgili bir şeylere yer verilmiş fakat bu şey her ne ise içi doldurulmamış. Çünkü bu bağlantıya tıklandığı zaman sadece PlayStation’ın resmi internet sayfasına gidilmekten öteye geçilemiyor.

ZacCoxTV, bunun bir tesadüf olamayacağını ve bir şeylerin yaklaşmakta olduğunu düşünüyor. PlayStation’la ilgili olarak şu sıralar akıllara gelen tek şey, PlayStation Awards ödülleri. Kanal yöneticileri, bu nedenden ötürü GTA 6’nın, Sony’nin etkinliklerinde duyurulacağını düşünüyor. GTA 5’in de yine Sony tarafından yapılan basın toplantısında duyurulmuş olması, “Neden olmasın?” dedirtiyor.

Elbette bunlar tamamen iddialardan ibaret. Aslına bakacak olursak YouTube kanalının bu iddiaları, bazı oyunseverler tarafından kesinlikle kabul görmedi. Dolayısıyla hala çok büyük bir bilinmezlik söz konusu. Peki sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir? Rockstar Games, 3 Aralık’ta GTA 6’yı duyuracak mı? Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Cyberpunk 2077’de Gelişim Sürecinin Son Aşamasına Gelindi

CD Projekt Red, dün gece Cyberpunk 2077 ile ilgili yeni bir bilgi paylaştı. Geliştirici şirket, üçüncü çeyrek mali raporlarını açıklarken oyunun gelişiminin son aşamasına gelindiğini açıkladı.

Polonya merkezli video oyun geliştiricisi CD Projekt Red, özellikle The Witcher serisiyle ünlenmiştir. Popülaritesini sevilen The Witcher serisiyle fazlasıyla artıran CD Projekt Red’in önümüzdeki sene piyasaya süreceği yeni projesi Cyberpunk 2077 de oyuncularda fazlasıyla beklenti yaratmayı başarmıştı. Şirket, üçüncü çeyrek mali raporlarını paylaştığı sırada beklenen oyunun gelişimiyle ilgili de bazı bilgiler verdi.

CD Projekt Red’in geliştirdiği ve önümüzdeki sene piyasaya sürmeyi planladığı Cyberpunk 2077, tanıtıldığı günden beri yapılan paylaşımlarla dikkatleri her seferinde üzerine çekmeyi başarıyor. Oyun içerisinde Keanu Reeves gibi önemli bir ismi de barındıran ve bununla da üzerindeki ilgiyi oldukça artırmayı başaran oyunun gelişim aşaması ile ilgili birtakım bilgiler paylaşıldı. CD Projekt Red’in paylaştığı raporlara göre oyunun gelişiminin son aşamasına gelindi.

Şirket, oyunun en yoğun geliştirme aşamasında olduklarını belirtti

Cyberpunk 2077

CD Projekt Red, yayınladığı mali raporlarda bulunan bilgilerde Cyberpunk 2077’nin geliştirme aşamalarında en yoğun dönemde olduklarını belirtti. Bu açıklamanın tam olarak neyi kast ettiği biraz şüpheli olsa da şirket, oyunun son geliştirme aşamalarında olduğunu ima eden birkaç kısa açıklamada da bulundu. Oyunun önümüzdeki senenin Nisan ayında piyasaya sürüleceğini göz önünde bulundurunca geliştirici ekibin hala 5 ayı var, dolayısıyla bu zaman oyunun gelişimini tamamlayıp hataları test etmek için hala uzun bir zaman.

Mali raporlarda ortaya çıkan bir başka şey ise şirketin harcamalarının Cyberpunk 2077 için fazlasıyla arttığı. Bu çok da şaşırtıcı bir bilgi olmasa da Cyberpunk 2077, şirketin fazlasıyla ünlenen oyunu The Witcher 3’ten daha fazla kaynak eritti. Şirket, bu oyunun çok büyük çaplı bir oyun olduğunu ve olabildiğince fazla bütçe isteyeceğini zaten oyunu geliştirmeye başladıklarında belirtmişti. İyi tarafından bakmak gerekirse, oyun sayesinde CD Projekt Red’in geliri yüzde 7 oranında artmış görünüyor.

Minecraft’ın Hâlâ Eskimeyen Battle Royale Versiyonu: Pixel Gun 3D

Oyun motoru ile Minecraft eğlencesini bir adım öteye taşıyan Pixel Gun 3D, arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmek için güzel bir oyun. Sadece Android platformunda tek başına 50 milyondan fazla indirmeye sahip Pixel Gun için, tüyolarını ve indirme yollarını derledik. Hızlı yükselmenin yolları neler?

Son iki yılın en popüler mobil ve bilgisayar oyunlarına baktığımızda kuşkusuz zirvede birçok “Hayatta Kalma” oyunu göreceğiz. Ayrıca PUBG, Fortnite ve Call of Duty gibi bilgisayar oyunlarının mobil versiyonları, çıkardıkları mobil oyunlarla uzun süredir en çok oynanan mobil oyunlar arasında yer alıyor.

Minecraft hayranlarının mobildeki alternatifi haline gelen oyun, kalabalık bir kitleye sahip. Dünyanın birçok farklı ülkesinden oyuncularla aynı ortamda rekabet edebiliyorsunuz. Ayrıca grafikleri ve oynanışı ile oyuna eğlence faktörü de kendisini hissettiriyor.

Oyuna ilk defa başlayanlar nişan almak konusunda sıkıntılar yaşasa da eğer belli bir süre oynadıysanız bu sorun yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlıyor. Oyunun içerisinde yer alan silahlar ve harita düzeni, oynayanlara neredeyse birebir Fortnite’ı hatırlatıyor. Ancak tabii ki de oynanış ve oyun motoru arasında dağlar kadar farklar var.

Pixel Gun 3D maçları artık hayatta kalma oyunlarının bir parçası haline gelen hava taşıtı ile başlıyor. Haritada belli bir rota izleyen bu taşıttan, inmek istediğiniz bölgede atlayarak hayatta kalma macerasına başlıyoruz. Yere indikten sonra temel amacınız öncelikle silah bulmak oluyor.

Oyunda en az silahlar kadar önemli bir şey varsa o da can. Çatışmalardan sonra canınız ciddi bir şekilde azalabilir veya neredeyse ölmek üzere bile olabilirsiniz. Bu yüzden yere indikten sonra gördüğünüz canları toplamayı unutmayın. Yani aslında duymaya alıştığımız şeyler bunlar…

Yılların efsanesi Pixel Gun 3D için işe yarar tüyorlar:

Bir an önce 2. seviye olmaya çalışın:

pixel gun 3d

Oyunda gelişime başlamak ve para biriktirmek aslında 2. seviyeden sonra daha da kolay hale geliyor. Bu yüzden 2. seviyeye hızlı bir şekilde ulaşmanız hem çok önemli hem de hızlı gelişmenizi sağlayacak. 2. seviyeye ulaştıktan sonra farklı oyun modlarını açabilir ve oynayabilirsiniz.

Pixel Gun 3D oyunları arasında en hızlı gelişmenizi ve para biriktirmenizi sağlayacak mod, Arena modu. Bu modu oynarken sürekli olarak. Bu modu oynarken sürekli olarak düşmanları öldürmeniz ve skor yapmanız isteniyor.

Paranızı doğru eşyaya harcadığınızdan emin olun:

pixel gun 3d

Her oyunda olduğu gibi Pixel Gun 3D içerisinde de farklı oyun içi para birimleri var. Bunlar Anahtar, Elmas, Para, Madalya, Kurdele ve Biletler. Eğer siz de oyunun hediye olarak verdiği oyun içi paraları hiç düşünmeden harcayanlar arasındaysanız Pixel Gun 3D oynarken bir kez daha düşünmelisiniz.

Oyunda para miktarını olabildiğince fazla tutmaya çalışın. Çünkü oyunda gelişmenin en büyük yardımcılarından biri para miktarınız olarak görülüyor. Oyunda hızlı bir şekilde gelişmek istiyorsanız, oyun içi paralarınızı doğru bir şekilde harcamak zorundasınız. Bu yüzden harcama yaparken, gerekli olup olmadığı ve doğru eşyayı aldığınızdan emin olun.

Görevleri yapmak için acele edin:

pixel gun 3d

Oyundaki görevleri bir an önce yapmaya odaklanmak önceliklerinizden biri olmalı. Çünkü görevler sayesinde farklı para birimleri kazanabilirsiniz. Para birimlerini kazanmak ya gerçek parayla oluyor ya da bu tarz görevleri yaparak. Bu nedenle eğer oyuna para harcamak istemiyorsanız mutlaka görevlere öncelik vermelisiniz. Hatta para sıkıntısı yaşıyorsanız öncelikle yüksek para veren görevleri yapabilirsiniz.

Sürekli kafaya nişan almaya çalışın:

Oyunda nişan almanın zorluğundan bahsetmiştik. Bir o kadar zor bir şey de kesinlikle rakipleri öldürmek. Eğer rakiplerinizin kafası yerine vücutlarının farklı bölgelerine ateş ederseniz, öldürme ihtimaliniz bir o kadar azalıyor ve uzuyor. Bir rakibi öldürmenin en kısa ve kesin yolu kafa bölgesine yapılan atışlar.

Ayrıca oyun içerisinde bazı görevler kafa bölgesine doğru atış yaparak puan toplamanızı sağlıyor. Yani ne kadar headshot, o kadar puan. Bu yüzden çatışma anında mümkün olduğunca sakin kalın ve kafa bölgesine atış yapmaya çalışın. Bazı oyuncular kafa atışı görevlerini hızlıca yapmak ve avantajlı duruma geçmek için hilelere başvuruyor. Eğer siz de hile olduğunu düşündüğünüz bir rakibe denk gelirseniz, şikayet etmeyi unutmayın.

Hangi silahı kullandığınız çok önemli:

Hayatta kalma oyunlarında yer alan her silahın farklı gücü oluyor. İki aynı tip silah alsanız da biri daha hızlı ateş edip daha az hasar verebiliyor, diğer ise daha yavaş ama daha çok hasar verebiliyor. Bu yüzden oyun içindeki silahların güçlerini bilmek de çok önemli. Oyundaki en güçlü silahlar ise sırasıyla şu şekilde:

 • Keskin nişancı tüfeği
 • Taramalı tüfek
 • Pompalı
 • Özel silahlar
 • Yakın dövüş silahları

Bu konuda yine dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var. Oyunu oynayan çoğu oyuncu şarjörlerinin durumunu kontrol etmeyi unutuyor. Bu yüzden haritada hareket ederken mutlaka bir yandan silahların mermi durumunu kontrol etmelisiniz. Aniden karşınıza çıkan bir rakip olduğunda mermisiz kalırsanız, oyundaki son anlarınızı yaşamış olabilirsiniz.

Webtekno

Dünyanın En Kötü 10 Platform Oyunu

Platform oyunları birçok insanın oynadığı ilk oyun türlerinden biri olabilir. Ancak her oyun türünde olduğu gibi bu alanda da diğer oyunlarla kıyaslanması suç olan oyunlar bulunuyor. İşte karşınızda Metacritic puanlarına göre en kötü 10 platform oyununun listesi.

Platform oyunları, günümüzde birçok AAA oyununun doğmasını sağlayan ve sektör daha başlamamışken gelişmesine katkı sağlayan oyunlardır. Bu oyunlar, oyuncuların karakterlerini birçok engelin bulunduğu benzer seviyelerden geçirmelerini amaçlar. Bu oyun türünün oldukça eski olması sebebiyle platform oyunlarının genellikle iki boyutlu olması gibi bir inanış bulunuyor.

Platofrm oyunları büyük bir oranda oyuncu kitlesini kendisine çekmeyi başarsa da her oyun türünde olduğu gibi, platform oyunlarında da ciddi anlamda kötü oyunlar bulunuyor. Peki bu çürük yumurtalar hangileri? İşte karşınızda Metacritic puanlarına göre bugüne kadar çıkmış en kötü platform oyunları:

10. Sitting Ducks:

sitting ducks

Sitting Ducks, Game Boy Advance tarafından 2004 yılında yayınlandı. Oyun, ördeklerin sürüngen korkusuyla yaşadığı bir dünyada timsahla arkadaş olan bir ördeği anlatıyor. Ancak platform oyunlarında bulunan zorluk kavramının ‘z’si bile bulunmadığından oldukça kötü bir puan almış.

9. Sonic the Hedhehog Genesis:

sonic the hedhehod genesis

Orijinal Sonic The Hedgehog, günümüzde bile değerini koruyan muhteşem bir oyundu. Fakat Game Boy için çıkan bu yapım, iğrenç kontrolleri ve mekanikleriyle oldukça ağır eleştiri topuna tutulmuştu.

8. Frogger: The Great Quest:

frogger

Orijinal Frogger oyunu aslında başarılı olarak sayılsa da Frogger: The Great Quest aynı başarıyı sağlayamamıştı. Frogger, bu oyunda bataklığından çıkıp kendisini bir prense dönüştürecek prensesi arıyordu.

7. Blues Brothers 2000:

blues brothers

Blues Brothers 2000, Elwood J. Blues’un kontrolünü elinize aldığınız ve bir hapishaneden kaçmaya çalıştığınız bir oyun. Elwood hapishaneden kaçtığında ise dış dünyadaki tehlikelerle karşılaşıyordu. Fakat oyun hiçbir zorluk sunmamasıyla kalmıyor, aynı zamanda oldukça kısa oynanış zamanıyla oyuncuları da kendine bağlayamıyordu.

6. Anima: Ark of Sinners:

anima

Nintendo Wii platformu için çıkan RPG platform oyunu Amina: Ark of Sinners, yaratıklarla savaşarak uğursuz ve boş bir şehirden kaçmaya çalışan Celia’nın hikayesini anlatıyor. Oyunun sunduğu gotik tarzı birçok eleştirmenin hoşuna gitse de hikayenin işlenişi ve tekrarlanan oynanış bu oyunu hazırladığımız listeye sokuyor.

5. CID the Dummy:

cid the dummy

Fiziksel ve ruhsal olarak hezimete uğramış bir çarpışma testi mankeni olmanın nasıl bir his olduğunu hiç merak ettiniz mi? İşte bu oyun size onu yansıtıyor.

4. Winx Club: Join the Club:

winx club

Winx Club, bir jenerasyonun rüyalarına giren aşırı popüler bir çizgi filmdi. Ancak televizyondaki izlenmeleri artırmak için 6-11 yaş aralığındaki kızları hedef alan bu oyun hiçbir hikayeye sahip olmadığından listemizde kendine yer buldu. Oyuncular, bir cadının yere düşürdüğü eşyaları masaya koymak gibi birçok sıkıcı görevle karşılaşıyorlardı.

3. George of the Jungle and the Search for the Secret:

george of the jungle

Bu oyun, Tarzan özentisi George of the Jungle çizgi filmine dayanıyor. Oyuncular, oyun boyunca oldukça yavaş işlenen bir hikayeye maruz bırakılıyorlardı. Ayrıca oyunun mekanikleri de böyle bir karakter için hiç de iyi değildi.

2. Thundercats:

thundercats

Nintendo DS için çıkan Thundercats, aynı isimli çizgi filmin oyun hali. Çizgi filmin hayranları oyunu oynamadan önce oyunun da aynı seviyede güzel olacağını hayal ediyorlardı. Ancak oyunda yapabildiğiniz şey yalnızca zıplamak ve vurmaktı. Oyundaki vuruş efektleri de göz kanatır cinstendi.

1. Anubis II:

anibus 2

Geldik listemizin en kötü oyununa. Aslında bu oyunun hikayesi hiç de fena durmuyor: Antik Mısır’da yeraltı dünyasının koruyucusu Anubis, toprakları karanlık lanetlerden kurtarmak için Mumm’hotep ruhunu öldürmeye koyulur. Ancak oyunun grafikleri bir Wii oyunu için rezalet sayılıyor. Ayrıca Metacritic’teki birçok oyuncu bu oyunun Wii’de bulunan en kötü oyunlardan biri olduğunu söylüyor.

Steam ID Öğrenme ve Özelleştirme

İnsanların Steam profilinize zahmetsiz bir şekilde ulaşmalarını sağlayan Steam ID’nizi nasıl öğrenebileceğinizi öğrenmek için rehberimizi takip edin. Ayrıca ID’nizi nasıl özelleştirebileceğinizi bilmiyorsanız bu rehber tam size göre.

Steam, her kullanıcının istediği takma ismi kullanmasına izin veren bir platform. Tabii bu durum ortaya birçok karışıklığı da beraberinde getiriyor. Örneğin bir arkadaşınızın hesabını bulmaya çalıştığınızda karşınıza zibilyon tane farklı hesap çıkabiliyor ve hepsi de aynı isme sahip oluyor.

Ancak Steam’in bu karışıklığı ön görmesi de oldukça muhtemeldi. İşte bu yüzden günümüzün en büyük oyun platformu, her oyuncuya özel bir Steam ID’si (Steam Kimliği) belirlemiş durumda. 17 rakamdan oluşan bu kimlik sayesinde istediğiniz kişinin Steam profiline kolaylıkla erişebiliyor, kendi profilinize de kolaylıkla erişmelerini sağlıyorsunuz.

Steam ID nasıl bulunur:

steam id nasıl bulunur

Steam ID’nizi öğrenmek aslında oldukça basit. Aşağıdaki adımları izleyerek Steam ID numaranızı öğrenebilirsiniz:

 • Steam’i açın ve giriş yapın.
 • Üst menüde profil adınıza tıklayarak Profil sayfasına giriş yapın.
 • Profil sayfasında menünün hemen altında yer alan yeşil renkli bağlantıda bulunan sayılar sizin Steam ID’nizdir.

Eğer bağlantıyı göremiyorsanız:

steam id öğrenme

Eğer Steam profilinize girdiğinizde yeşil renkli bağlantıyı göremiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

 • En üstte yer alan menüden Steam seçeneğine basın ve ‘Ayarlar’ı seçin.
 • Açılan menünün sol tarafından ‘Arayüz’ sekmesine basın.

steam id

 • ‘Mümkün olduğunda Steam adres çubuğunu göster’ seçeneğini işaretleyin.
 • ‘Tamam’a basın ve menüden çıkış yapın.

Artık profilinize ya da herhangi bir sayfaya giriş yaptığınızda sayfa bağlantısı menünün altında yeşil renkte gözükecektir.

Steam bağlantınızı özelleştirme:

steam id özelleştirme

Herhangi bir Steam profiline erişmenin bir başka yolu da özelleştirilmiş bağlantıları kullanmaktır. Belirlenen bağlantı sayesinde Steam profil bağlantınız 17 rakam olarak gözükmek yerine sizin belirlediğiniz şekilde gözükecektir. Yalnız profilinize özel bağlantı eklemeniz, Steam ID’nizde bulunan 17 rakamın geçerliliğini ortadan kaldırmaz. Yalnızca bu rakamlar yerine belirlenen yazı görüntülenir.

Steam bağlantınızı özelleştirmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

 • Üst menüde bulunan profil isminize basın ve profilinize gidin.
 • Sayfanın sağ üst kısmında yer alan ‘Profili Düzenle’ seçeneğine basın.

steam id değiştirme

 • Açılan sayfada yer alan ‘Özelleştirilmiş Bağlantı’ seçeneğinde boş olan kısma istediğiniz şeyi yazın.
 • Sayfanın en altına inin ve ‘Değişiklikleri Kaydet’ seçeneğine tıklayın.
 • Eğer seçtiğiniz bağlantı daha önce alınmamışsa artık özelleştirilmiş bağlantıya sahipsiniz. Eğer ‘Belirtilen profil bağlantı adresi zaten kullanımda’ hatası alırsanız istediğiniz bağlantı bir başkası tarafından kullanılıyor demektir. Başka bir şey seçin ve o şekilde kaydedin.
ajax-loader