Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Sosyal Medya Detoksunun Yararları

Abone Ol 

Sosyal medya kullanıcı kitlesinin giderek arttığı bir gerçek. Ne yazık ki bu gerçekliğin neden olduğu çeşitli sorunlar yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Sosyal medya detoksunun yararları konusunda değinebileceğimiz ilk gerçeklik zaman konusudur. Çünkü sosyal medya için ayrılan zaman giderek artmakta ve sonuç olarak bu durum zaman ayrılan diğer aktivitelerin yeteri kadar ya da hiç yapılmaması ile sonuçlanabilir.

Örneğin kitap okuma alışkanlığınız varsa bu alışkanlık için giderek daha az zaman ayırma gibi bir durum ortaya çıkabilir. Bu nedenle uzman görüşleri sosyal medya detoksunun yararları konusunda bağımlı olmak gibi bir durumun ortaya çıkmaması için tatil günlerinde ya da hafta sonları sosyal medyanın kullanılmaması yönünde. Yapılacak bu detoksun ne gibi faydaları olduğu konusuna gelirsek;

  • Kendinizi devamlı olarak başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçersiniz. Uzmanlar sosyal medya kullanıcılarının kendilerini tanıdıkları ile ya da tanımadıkları kişilerle kıyaslama yoluna gittiklerini belirtiyor.
  • Sosyal medya detoksunun yararları arasında kullanım oranı fazla olan insanların depresyona girebilme oranlarının oldukça yüksek olduğu belirlenmiş. Demek ki sosyal medya kullanımı sınırlamak depresyondan uzak olmaya yarıyor.
  • Sosyal medyaya fazla bağlı insanların gerçek dünya ile bağları zayıflayabilir. Örneğin ailenizin toplandığı bir yemekte sık sık sosyal medyaya girme gibi bir ihtiyaç hissediyorsanız sosyal medya detoksunun yararları konusunu değerlendirmelisiniz.
  • İçinde bulunduğunuz andan daha fazla keyif alabilmeniz için sosyal medya kullanımı azaltmalısınız. Çünkü sosyal medya ortamında göreceğiniz eski bir anı fotoğrafı tadınızı kaçırabilir.

  • Sosyal medya detoksunun yararları içinde geçmişi geçmişte bırakmak gibi bir avantajınız olabilir. Örnek olarak artık görüşmediğiniz eski bir arkadaşınızın ya da eski sevgilinizin yaptıklarını kontrol etme gibi bir ihtiyaç duymazsınız.
  •  En önemli avantajlardan biri boşa geçen zamanınızda azalmalar olmasıdır. Sosyal medya detoksunun yararları arasında zaman kalmasının sayılma nedeni sosyal medya hesaplarını kontrol etmenin ciddi zaman kayıplarına yol açabildiğini düşünürsek detoks uygulamaya başladığınızda kendiniz harcadığınız zaman konusunu daha iyi değerlendirebileceksiniz.Yapılan bazı araştırmalar günde en az 2 saat kazanabileceğinizi gösteriyor.

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader