Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Sosyal Medya

Facebook, VR Oyunları İçin Beat Games’i Satın Aldı

VR sektöründe daha büyük işler yapmak için çabalayan Facebook, yakın zamanda duyurusunu yaptığı Horizon’u 2020’de kullanıma sunacak. VR alanında Facebook’un gelişme adına attığı son adım ise Beat Games’i satın alması oldu. Bunun Horizon ile bir ilişkisi olup olmayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Facebook’un AR/VR içerik müdürü Mike Verdu’nun yaptığı açıklamaya göre Facebook’un Beat Games’i alması sadece bir başlangıç. Facebook dünyanın en iyi VR şirketlerini ve şirketlerin ürünlerini, şirketlere absürd miktarda Facebook stoğu teklif ederek alabiliyor. Dünya üzerinde böyle bir teklifi geri çevirecek VR şirketi sayısı, sanıyoruz ki bir elin parmaklarını geçmez.

Facebook’un ikinci VR girişim dalgası başlıyor

oculus rift

Facebook 2014’te Oculus VR’ı satın almıştı. Bu zamandan beri donanım ve araştırma ekipleri oluşturmak için çalışmalar yapıldı ve şimdi bu ekipler Oculus Quest gibi nitelikli ürünler ve el takip, Oculus Link gibi yeni özellikler üretmekte. Bütün bu efor ve para GoogleMicrosoft ve Apple gibi şirketlerin gerisinde kalmamak amacıyla sarfedildi. Şimdi Facebook, bu şirketler arasında yer almak için yeni projelerinde eksiklerini düzeltip sonraki turu kazanmak durumunda.

Facebook Horizon

Horizon, kendi karakterinizi el hareketleri ve kumandalarla kontrol ettiğiniz, insanlarla iletişme geçip farklı mekanları dolaştığınız yeni bir oluşum. 2020 yılında kullanıma açılacağı duyurulan bu sanal dünya, arkadaşlarınızla buluşmanızı, çeşitli etkinliklere katılmanızı ve oyunlar oynamanızı sağlayacak. Kendi oluşturduğunuz karakterle özgürce dolaşabileceksiniz. Uygulama o kadar özgür bir mekaniğe sahip ki karakterinize ağırlık yapmasın diye bacaklardan bile kurtulacak!

horizon

Facebook temsilcilerinin dediklerine göre uygulamaya giriş için Oculus ID kullanılacak. Ama yine de sisteme bağlanacak bir Facebook hesabı gerekecek. Bunun nedeni ise güvenlik sorunlarının önüne geçmek ve Facebook arkadaşlarınızla uygulama içerisinde iletişim sağlamak.

Horizon-Beat Saber bağlantısı olacak mı?

beat saber

Facebook Beat Saber güncellemesinin bütün VR cihazlarına aynı anda geleceğini söylüyor. Şirket, Aralıkta çıkarmak üzere bazı bölümler bir için 360-derece modu geliştiriyor. Yakın zamanda gelecek olan çoklu oyuncu modunun nasıl işleyeceği hakkında henüz bir bilgimiz yok. Oyunun Horizon ile bir bağlantısı olup olmayacağı sorusuna ise Facebook bir cevap vermedi.

Facebook Android Uygulamasının Karanlık Mod Ekran Görüntüleri Paylaşıldı

Bugüne kadar Instagram, Twitter gibi sosyal medya ağlarının karanlık modları kullanılabilir hale geldi. Bugün ortaya çıkan ekran görüntüleri ise Facebook’un Android uygulaması için karanlık modu bazı kullanıcılara sunduğunu ortaya çıkardı.

Android 10’un sistem genelinde karanlık mod sunmasıyla birlikte üçüncü parti uygulamaların karanlık moda geçişi hız kazanmış durumda. Facebook’un yeni bir karanlık modunun olacağı bir süredir zaten biliniyor. Ancak şu ana kadar somut bir adım atıldığı görülmemişti. Bugün çevrimiçi olarak paylaşılan ekran görüntüleri ise durumu tamamen değiştiriyor.

Android Police internet sitesi, Facebook’un Android uygulaması için karanlık modunun göründüğünü açıkladı. Reddit’te ortaya çıkan bir raporda Facebook’un karanlık modundan bahsediyordu. Şimdi de Twitter’da iki kullanıcı Facebook’un karanlık modundan bir görüntü paylaştı. Facebook’un karanlık modu ile ilgili tweette, Facebook’un karanlık modunu hangi kapsamda test ettiği belirtilmedi.

facebook karanlık mod android

Facebook’un karanlık mod üzerinde aylardır çalıştığı biliniyor. Ancak sosyal medya devi, WhatsApp için yaptığı gibi kullanıcılara sunmadan önce karanlık modu içinde uzun bir test süreci uyguluyor. Bazı kullanıcılar için özelliğin test edildiğini görmek Facebook’un karanlık modunun yayınlanması için fazla bir zaman olmadığını gösteriyor olabilir.

Twitter’da Takip Etmeyenleri Takipten Çıkarma – Twitter Unfollow Kodu

Sosyal medya uygulamaları artık hayatımızın büyük bir parçası haline geldi. Instagram ve Twitter’daki takipçileri insanlar için çok önemli bir durumda. Bu durumda sizi geri takip etmeyen insanları takipten çıkmak bir nevi farz oluyor. Biz de sizler için Twitter’da sizi takip etmeyenleri otomatik olarak takipten çıkarmaya yarayan Twitter unfollow kodundan bahsedeceğiz.

Geleneksel medyayı neredeyse tamamen geride bıraktığımız şu dönemde artık sosyal medya elimiz ayağımız olmuş durumda. Bu noktada insanların Twitter ve Instagram hesapları kendileri için (maalesef) büyük önem teşkil ediyor. Bu mecralarda takip ettiğiniz birinin mutlaka sizi geri takip etmesi gerekiyor.

İnsanların takipçi sayısına bu kadar takık olduğu günlerde sizler için fazlasıyla işe yarayacak bir işlemden bahsedeceğiz: Twitter unfollow kodu. Twitter’da sizi takibi bırakanları toplu takipten çıkmanıza yarayacak olan bu kodu nasıl uygulayabileceğinizi anlattığımız içeriğimizde işlemleri detaylı ve anlaşılır bir biçimde açıklıyoruz.

Twitter unfollow kodu nasıl uygulanır?

Adım 1: Twitteri’ı eski haline döndürün

twitter unfollow kodu

Twitter unfollow kodunu kullanabilmemiz için ilk olarak Twitter’ı eski arayüzüne döndürmemiz gerekiyor. Bunu da kolay erişebileceğiniz bir Google Chrome eklentisi ile gerçekleştirebiliyoruz. İlk adım olarak buradan tarayıcınıza ekleyebileceğiniz Good Twitter eklentisi ile Twitter’ı eski arayüzüne çeviriyoruz ve tarayıcımızı yeniden başlatıyoruz.

Adım 2: Twitter’a giriş yapıp takip ettiğiniz kullanıcılar listesine gidin

twitter unfollow

Twitter’ın eski arayüzüne erişim sağlamamızla birlikte takip ettiğimiz kişileri gördüğümüz listeye girmemiz gerekiyor. Buraya giriş yaptıktan sonra takip ettiğimiz tüm kullanıcıların listesi elimizde oluyor.

Adım 3: F12 tuşuna basarak veya sağ tıklayıp ‘İncele’ diyerek geliştirici araçlarını açın

twitter unfollow

Chrome’da F12 tuşuna basarak veya sağ tıkladıktan sonra ‘İncele’ diyerek (Opera’da da aynı), Mozilla Firefox tarayıcısında ise Ctrl+Shift+K kombinasyonu ile geliştirici seçeneklerini açın. Geliştirici seçeneklerini açtıktan sonra yukarıdaki Console sekmesine gelin, burada kod girmeniz için beliren alana tıklayın.

Adım 4: Aşağıda vereceğimiz kodu ‘Console’ bölümüne yapıştırın ve Enter’a basın

twitter unfollow

Aşağıda vereceğimiz kodu geliştirici seçeneklerinin Console sekmesindeki alana yapıştırın ve Enter tuşuna basın. Görselde de görebileceğiniz gibi bu kod sizi takip etmeyen kişileri tespit ediyor ve otomatik olarak takipten çıkıyor. Merak etmeyin, sizi takip eden kişiler de takipten çıkarılmıyor.

Twitter unfollow kodu:

setInterval(function() {

$(".FollowStatus").each(function(){

$(this).parents(".Grid-cell.u-size1of2.u-lg-size1of3.u-mb10").remove();

});

$("div:not(.not-following) > .user-actions-follow-button").click();

}, 20000);

setInterval(function() {

$(".Grid-cell.u-size1of2.u-lg-size1of3.u-mb10").remove();

}, 30000);

setInterval(function() {

window.scrollTo(0,document.body.scrollBottom);

},5000);

setInterval(function() {

window.scrollTo(0,document.body.scrollHeight);

},1000);

Twitter unfollow işlemi tüyoları

Twitter unfollow işlemini yapabilmeniz için yukarıdaki işlemlerden de anlayacağınız üzere bir bilgisayara ihtiyacınız var. Twitter’ı eski arayüze döndürmemizin sebebi ise bu kodun eski bir kod olması ve sadece eski arayüz ile çalışması. İşlemi tamamladıktan sonra bu eklentiyi tarayıcınızdan kaldırıp güncel Twitter’a yeniden erişebilirsiniz.

İşlem sırasında sayfayı yenilerseniz işlem durur ve yeniden adımları tekrar etmeniz gerekir. Bunun olmaması adına işlemi yaptığınız sekmeye bir süre dokunmayın zira işlemin tamamlanma hızı bilgisayarınızın hızına göre değişkenlik gösterecektir. Ancak bir sıkıntı çıktığında kodu tekrar kopyalayıp yapıştırıp işleme baştan sorunsuzca devam edebiliyorsunuz.

Twitter unfollow kodu zararlı bir kod mu?

zararlı yazılım

Twitter’da sizi takibi bırakanları toplu takipten çıkmanıza yarayan bu Twitter unfollow kodu, tamamen zararsız bir kod. Herhangi bir bilginizi paylaşılmasını sağlamıyor çünkü onlara erişmiyor. Sadece o an önbellekte sizi takip etmeyen kullanıcıların kodlarını görüp onları otomatik olarak unfollow ediyor.

TikTok’ta Sosyal Ticaret Dönemi Başlıyor

Kullanıcıların kısa video klipler çekmelerine imkan tanıyan TikTok, platformunda sosyal ticaret dönemini başlatıyor. Bundan sonra kullanıcılar, profillerine e-ticaret sitelerindeki satış kanallarının bağlantılarını ekleyebilecek.

Dünya çapında 1 milyardan fazla indirilen video paylaşım uygulaması TikTok, hem gelir hem de kullanıcı sayısı anlamında inanılmaz bir seviyede. Son döneme damga vuran sosyal medya platformu, özellikle influencer’ları ve e-ticaretle uğraşan insanları bir hayli mutlu edecek bazı yeniliklerle karşımıza çıktı.

Çinli teknoloji devi ByteDance tarafından geliştirilen TikTok, bundan sonra kullanıcılara, profillerine e-ticaret sitelerindeki satış kanallarının bağlantılarını eklemelerine imkan tanıyacak. Şirket ayrıca yayıncılara, izleyicilerini alışveriş sitelerine kolayca yönlendirme olanağı da sağlayacak.

tiktok uygulama

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan ByteDance sözcüsü, TikTok’un dünyanın en değerli girişimlerinden biri olduğunu söyleyerek, “Kullanıcılarımızın uygulama deneyimini geliştirmek için her zaman yeni yollar deniyoruz. Geçmişte olduğu gibi bugün de, topluluğumuzdaki yaratıcı ruhu öne çıkarmaya odaklanıyoruz” ifadelerini kullandı.

TikTok’un sosyal ticaret özellikleri, ilk önce Çin’in en başarılı start-up’larından Uplab’ın kurucusu Fabian Bern tarafından tespit edildi. Bern, perşembe günü kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, özelliğin nasıl kullanıldığına dair bir ekran kaydı yayınladı. Videoda, TikTok’un kullanıcıların profillerine bir bağlantı eklemelerine izin verdiğini görüyoruz.

Bir milyardan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan TikTok, alışveriş özelliklerini geniş kitlelere kabul ettirdiği takdirde, e-ticaretin yeni cazibe merkezlerinden biri olabilir. TikTok’un en büyük pazarlarından biri olan Çin, Güneydoğu Asya ve Hindistan gibi birçok ülkede, sosyal ticaret giderek daha popüler bir hale geliyor ve Amazon gibi “geleneksel” e-ticaret oyuncularına meydan okuyor.

TikTok’un yeni özelliği, en büyük rakibi Instagram’ın beğenileri gizlemeye başladığı bir dönemde geldi. Facebook çatısı altındaki platformun bu kararı, influencer’larla yaptığı iş birliklerinde erişim oranını gözeten reklamverenleri memnun etmemişti. Platformda sosyal ticaret dönemini başlatan TikTok, yeni özellikleriyle kendi tarafına daha fazla reklamveren çekmeyi hedefliyor.

ajax-loader