Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Bir Websitesi Squarespace’den WordPress’e Doğru Şekilde Nasıl Taşınır?

Abone Ol 

Squarespace web sitenizi WordPress’e taşımak mı istiyorsunuz? Birçok kullanıcı web sitelerini farklı platformlar kullanarak yayınlar. Er ya da geç platformun sınırlarını keşfediyorlar ve WordPress gibi daha iyi ve daha esnek bir seçeneğe geçmek istiyorlar. Bu makalede, Squarespace’den WordPress’e nasıl doğru şekilde taşınacağınızı göreceğiz.

Neden SQUARESPACE’den WORDPRESS’e geçmelisiniz?

Squarespace, web siteleri oluşturmak ve oluşturmak için kullanımı kolay bir platform sağlar. Ancak, birçok kullanıcı kısa zamanda web sitelerinde yapabileceklerinin sınırlı olduğunu fark eder.

WordPress çok daha esnek ve istediğiniz herhangi bir web sitesi yapmanıza izin veriyor.

Başlarken

WordPress’i kullanmaya başlamak için, bir web barındırma hesabına kaydolmanız ve bir alan adı kaydettirmeniz gerekir.

Squarespace sitenizin kendi alan adı varsa, bu alanı yeni web barındırıcınıza da aktarmak isteyebilirsiniz.

Alan adı transferi sırasında ve sonrasında, Squarespace web sitenize, yerleşik Squarespace alt alan adını kullanmaya başladığında erişebileceksiniz.

WORDPRESS’in kurulması

Bir web barındırıcısına kaydolduktan sonra, bir sonraki adım WordPress’i kurmaktır. Dünyanın en popüler web sitesi üreticisi olan WordPress, ünlü 5 dakikalık kurulumlarıyla tanınıyor.

Çoğu WordPress hosting şirketi WordPress’i hosting panonuzdan tek bir tıklama ile kurmanıza izin verir. WordPress’i yükledikten sonra, WordPress yönetici kontrol panelinize giriş yapabilirsiniz.

WordPress kontrol paneli

 

SQUARESPACE içeriğini dışa aktarma

WordPress’i yeni web sunucunuza yükledikten sonra, bir sonraki adım içeriğinizi Squarespace’den dışa aktarmaktır.

Sitenizde hangi içeriğe sahip olduğunuza bağlı olarak, bazıları dışa aktarılacaktır. İçeriğin geri kalanı Squarespace yerleşik alanınızda kalacak ve içeriği manuel olarak kopyalamanız gerekecektir.

İşte otomatik olarak verilebilecek içerik.

  • Tüm temel sayfalarınız WordPress sayfaları olarak dışa aktarılacaktır.
  • Blog sayfası dışa aktarılacak ve Blog olarak WordPress sayfalarında görünecektir.
  • Blog sayfasının altındaki tüm blog yayınlarınız WordPress yayınları olarak dışa aktarılacak
  • Galeri sayfalarınız dışa aktarılacak
  • Metin, Resim ve Gömme blokları dışa aktarılacak

Aşağıdaki içerikler dışa aktarılmayacak.

  • Ürün sayfaları, Albüm sayfaları ve Etkinlik sayfaları dışa aktarılmayacak
  • Ses, Video ve Ürün blokları dışa aktarılmayacak
  • Stil değişiklikleri ve özel CSS
  • Klasörler ve dizin sayfaları hariç tutulacak
  • Birden fazla blog sayfanız varsa, bunlardan yalnızca biri dışa aktarılacak

Not: İçe aktarma işlemi sırasında, Squarespace resimleriniz içe aktarılmaz. Daha sonra bunları nasıl alacağınızı göreceğiz.

SquareSpace’in sizi ne kadar kısıtlandığını bildiğinize göre, işimizi devam ettirelim, böylece WordPress ile yeni bir başlangıç ​​yapabilir ve web sitenizi doğru şekilde büyütebilirsiniz.

Squarespace hesabınıza giriş yapın ve Ayarlar »Gelişmiş» İçe / Dışa Aktar menüsüne gidin.

Squarespace'de dışa aktar menüsü

Bu sizi içe / dışa aktarma ayarlarına getirecektir. Ardından devam etmek için dışa aktarma düğmesine tıklayın.

Kareleri Dışa Aktar

Squarespace şimdi üzerinde bir WordPress logolu bir açılır pencere gösterecektir. Squarespace, içeriği yalnızca WordPress için uygun bir formatta dışa aktarır. Sitenizde ürünleriniz varsa, ürün verilerini ayrı bir CSV dosyası olarak indirebilirsiniz.

Daha sonra devam etmek için WordPress logosuna tıklayın.

WordPress formatında İhracat karesi verileri

Dışa aktarma düğmelerinin altındaki export sürecinin ilerleyişini göreceksiniz. Dışa aktarma işlemi tamamlandığında, dışa aktarma dosyanızı indirmek için bir düğme göreceksiniz.

Dışa aktarma dosyasını indir

Devam edin ve dışa aktarma dosyasını bilgisayarınıza indirin. İçeriği yeni WordPress sitenize aldığınızda sonraki adımda buna ihtiyacınız olacak.

İçeriği SQUARESPACE’den WORDPRESS’e içe aktarma

Bir sonraki adım, Squarespace’den indirdiğiniz içeriği WordPress sitenize aktarmaktır.

WordPress yönetici alanınıza giriş yapın ve Araçlar »İçe Aktar sayfasına gidin. Seçim yapabileceğiniz platformların bir listesini göreceksiniz.

WordPress uyumlu bir XML dosya biçiminde içerik export ettiğinden, orada Squarespace listelenmeyecektir. Bütün bunların anlamı, devam etmek için WordPress’in altındaki ‘Şimdi kur’ düğmesine tıklamanız gerektiğidir.

WordPress ithalatçıyı yükle

WordPress şimdi sizin için aktarıcıyı kuracaktır. Bittiğinde, devam etmek için ‘Aktarcıyı Çalıştır’ bağlantısını tıklamanız lazım.

Başlatıcıyı başlat

Bir sonraki ekranda, daha önce Squarespace’den indirdiğiniz dışa aktarma dosyasını yüklemek için dosya seç düğmesini tıklayın.

Dışa aktarma dosyası yükle

WordPress artık Squarespace dışa aktarma dosyanızı yükleyecek ve inceleyecektir. Her şey yolundaysa, size içe aktarma ayarları sayfasını gösterir.

Bu sayfada, içe aktarılan içerik için bir yazar adı seçmeniz istenecek. WordPress ayrıca Squarespace kullanıcısını alabilir ve bunları WordPress sitenizde bir abone olarak ekleyebilir. Ayrıca, mevcut bir kullanıcıyı yazar olarak seçebilir veya hatta yeni bir kullanıcı oluşturabilirsiniz.

Ek resimlerini içe aktarmak için bir seçenek var, ancak işe yaramayacak. Daha sonra nasıl düzelteceğinizi göreceğiz.

Ayarları içe aktar

Devam edin ve gönder düğmesine tıklayın, böylece WordPress, Squarespace dışa aktarma dosyanızdan içerik içe aktarmaya başlayabilir.

Bittiğinde, başarı mesajını göreceksiniz. Artık içe aktarılan içeriği incelemek için WordPress’teki sayfaları ve yayınları ziyaret edebilirsiniz.

SQUARESPACE’den görüntü aktarma

Ne yazık ki, WordPress aktarıcısı Squarespace web sayfanızdaki görüntüleri içe aktaramaz. Bu görüntüleri manuel olarak içe aktarmanız gerekecek, ancak bunu yapmak için otomatik bir yol var.

Yapmanız gereken ilk şey, Auto Upload Images eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir .

Etkinleştirme sırasında, görüntüleri içeren tüm yazı ve sayfaları düzenlemeniz gerekir. Bu eklenti, bir posta türünü kaydettiğinizde görüntü içe aktarma işlemini tetikler.

Neyse ki WordPress, içeriği toplu olarak güncellemenize izin verir, böylece bunu teker teker el ile yapmak yerine birkaç tıklamayla yapabilirsiniz. Mesajlar »Tüm Gönderiler sayfasına gidin ve en üstteki Ekran Seçenekleri düğmesine tıklayın.

Daha fazla gönderi göster

‘Sayfa alanı başına öğe sayısı’ alanında sayıyı 999’a çıkarmanız ve Uygula düğmesine tıklamanız lazım.

WordPress sayfayı yeniden yükleyecek ve bu sefer bir seferde 999 mesaj gösterecek. Ardından, tüm yayınlarınızı seçmeniz ve ardından toplu işlemler menüsünün altında Düzenle’yi seçmeniz gerekir.

Tüm gönderileri seç

Bundan sonra, Uygula düğmesine tıklayın. WordPress, seçili tüm yayınların bulunduğu hızlı bir düzenleme kutusu gösterecektir. Sadece Güncelleme düğmesine tıklamanız gerekiyor. WordPress tüm yayınlarınızı güncelleyecektir.

Kalıcı bağlantıları onarma

Eski Squarespace web sayfanızdaki bağlantılardan gelen trafiği kaçırmadığınızdan emin olmalıyız. WordPress, link yapısını birçok farklı şekilde özelleştirmenizi sağlayan SEO dostu URL yapısını kullanır.

Buradaki amaç, bağlantı yapımızı Squarespace web sitenize benzer hale getirmektir. Squarespace, blog gönderilerinin bağlantı biçimi olarak yıl / ay / gün / posta adını kullanır. Ayrıca, URL’lerde blog veya blog-1 gibi bir önek kullanır.

Varsayılan yerleşik Squarespace alan adını kullanan tipik bir blog yayını URL’si şöyle görünebilir:

https://örnek-website.squarespace.com/blog-1/2016/3/6/post-title

Kendi alan adınızı Squarespace ile kullanıyorsanız, tipik bir blog yayını URL’si şöyle görünebilir:

https://www.websitem.com/blog-1/2016/3/6/post-title

WordPress yönetici alanında, Ayarlar »Permalinks sayfasını gidin. Orada URL yapısı seçeneklerinin bir listesini göreceksiniz. Eski Squarespace URL’nizle en yakın olanı ‘Gün ve İsim’.

Permalinks sayfası

Gün ve İsim seçeneğini tıklayın ve ardından özel yapıya geçin. Özel yapı bölümünün otomatik olarak yıl, ay numarası, gün ve posta adı etiketleri ile doldurulacağını göreceksiniz.

Sadece blog-1 önekini her şeyden önce eklemelisiniz. Bunun gibi:

/blog-1/%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/

Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet butonuna tıklayın. Bu adım, web sitenizi arama motorlarından ve diğer kaynaklardan ziyaret eden kullanıcıların, yeni WordPress sitesindeki yayınlara ve sayfalara yönlendirecektir.

Bazı bağlantılarınızın WordPress’te 404 hatasıyla sonuçlanabileceği ihtimali hala vardır. WordPress’te 404 sayfasının nasıl yönlendirileceği ile ilgili makaleyi okuyarak çözüme ulaşabilirsiniz.

Diğer içeriği SQUARESPACE’den WORDPRESS’e içe aktarma

Squarespace yalnızca sınırlı içeriğe sahip olmanızı sağlar. E-ticaret özelliklerini, olayları veya ses video dosyalarını barındırıyorsanız, hepsini el ile WordPress sitenize almanız gerekiyor.

Ne kadar içeriğe sahip olduğunuza bağlı olarak, bu işlem biraz zaman alabilir.

Ürünler için WooCommerce gibi bir WordPress e-Ticaret eklentisine ihtiyacınız olacak.

WordPress’i Tanıyalım

WordPress, inanılmaz esnekliğe sahip güçlü bir platformdur. Sitenizde kullanabileceğiniz binlerce profesyonelce tasarlanmış ücretsiz ve premium WordPress teması var.

WordPress’in gerçek gücü binlerce eklentisinden geliyor. Bu eklentiler WordPress sitenize daha fazla özellik ekler.

WordPress kullanımı daha basit ve kolaydır. Bununla birlikte, zaman zaman öğrenecek yeni şeylere rastlayabilirsiniz.

2 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader