Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Windows Kurulum Dosyalarından ISO Nasıl Yapılır?

Abone Ol 

1. ISO dosyası oluşturmak için oscdimg isimli bir yardımcı araçtan faydalanacağız, bu küçük araç Window 7 Automatic installation kit in içerisindeki bir Komut satırı aracıdır ve Windows’un özelleştirilmiş bir 32-bit veya 64-bit sürümünün görüntü dosyasını (.iso) oluşturmak için kullanılır dosyayı direkt olarak buradan (oscdimg.rar) indirebilirsiniz.

2. oscdimg.exe dosyasını rardan çıkartıp “C:\Windows\System32” içerisine kopyalayalım (sisteminiz başka bir dizinde kurulu ise Windowsun kurulu olduğu dizindeki System32 içine atacaksınız)

3. Elimizdeki Windows DVD sini (Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8.1 , Windows 7) Bilgisayarın DVD/CD Romuna takıp içeriğini bir klasöre kopyalayalım.

4. Komut istemini yönetici olarak çalıştıralım, sonrasında oluşturmak istediğimiz ISO dosyasının türüne göre komutlarımız farkılık gösterecektir.
a) MBR destekli ISO oluşturmak için (Klasik BIOS) aşağıdaki komutu giriniz

oscdimg -bD:\Win_7\boot\etfsboot.com -h -u2 -m -lWIN_EN_DVD D:\Win_7 D:\windows_7uefi.iso

b) MBR ve EFI (UEFI) destekli ISO oluşturmak için (Modern BIOS)

oscdimg -m -o -u2 -udfver102 -bootdata:2#p0,e,bD:\Win_7\boot\etfsboot.com#pEF,e,bD:\Win_7\efi\microsoft\boot\efisys.bin D:\Win_7 D:\windows_7uefi.iso

Enter tuşuna bastığımızda işlem tamamlanacak ve ISO dosyamız hazır olacaktır.

Not: x86 (32 bit) ISO dosyası ile UEFI kurulumu yapmaya çalıştığınızda muhtemelen hata verecektir, 64 bit ile UEFI kurulumu yapabilirsiniz.

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader