Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

WordPress Error Establishing a Database Connection Hatası Nasıl Çözülür

Abone Ol 

Not: Herhangi bir veritabanı değişikliği yapmadan önce, tam yedekleme aldığınızdan emin olun.

Neden bu hatayı alıyoruz?

Bu hatayı alıyorsunuz çünkü WordPress bir veritabanı bağlantısı kuramıyor. WordPress’in veritabanı bağlantısı kuramamasının sebepleri değişebilir. Veritabanı giriş bilgileriniz yanlış ya da değiştirilmiş olabilir. Veritabanı sunucunuzun yanıt vermemesi olabilir. Veritabanınız bozulmuş olabilir. Ama bu hata çoğu zaman, sunucu hatası nedeniyle gerçekleşir, ancak başka etkenler de olabilir.

 

/ wp-admin /

Yapmanız gereken ilk şey, sitenin hem ön ucunda hem de sitenin arka ucunda (wp-admin) aynı hatayı aldığınızdan emin olmaktır. Hata mesajı her iki sayfada da aynı ise “Error Establishing a Database Connection”, bir sonraki adıma geçin. Wp-admin üzerinde farklı bir hata alıyorsanız, örneğin “Bir veya daha fazla veritabanı tablosu kullanılamıyor. Veritabanının onarılması gerekebilir ” burada veritabanınızı onarmanız gerekiyor.

Bunu, wp-config.php dosyanıza aşağıdaki satırı ekleyerek yapabilirsiniz.

1
define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Bunu yaptıktan sonra, bu sayfayı ziyaret ederek ilerlemeyi görebilirsiniz: http://www.yoursite.com/wp-admin/maint/repair.php

Veritabanınızı onarma ve optimize etmeyi tamamladıktan sonra, bunu wp-config.php dosyasından kaldırdığınızdan emin olun.

Bu onarım sorunu çözmediyse veya onarımı çalıştırırken sorun yaşıyorsanız, okumaya devam edin.

 

WP-Config dosyasını kontrol edin

WP-Config.php, muhtemelen tüm WordPress kurulumunuzdaki en önemli dosyadır. Veritabanınızı bağlamak için WordPress’in ayrıntılarını belirlediğiniz yerdir. Kök parolanızı veya veritabanı kullanıcı parolasını değiştirdiyseniz, bu dosyayı da değiştirmeniz gerekir.

1
2
3
4
define('DB_NAME', 'database-name');
define('DB_USER', 'database-username');
define('DB_PASSWORD', 'database-password');
define('DB_HOST', 'localhost');

DB_Host değerinizin her zaman localhost olmadığını unutmayın. Ana bilgisayara bağlı olarak, farklı olacak. HostGator, BlueHost, SiteGround gibi popüler sunucular için, localhost kullanılır.

Bazen, localhost’u IP ile değiştirerek sorununun çözdüğünü görülebilir. WordPress’i yerel bir sunucu ortamında çalıştırırken bu tür bir sorunları görmek olasıdır. Örneğin, MAMP’de, DB_Host IP değiştirildiği zaman işe yarayabilir.

1
define('DB_HOST', '127.0.0.1:8889');

IP’ler çevrimiçi web barındırma hizmetleri için farklı olacaktır.

 

Web Hostunuzu kontrol edin (MySQL Server)

Çoğu zaman, siteniz çok fazla trafik aldığında, veritabanı bağlantısının kurulamadığını görebilirsiniz. Temel olarak, ana makine sunucunuz yükü kaldıramıyor (özellikle paylaşımlı barındırma üzerindeyken). Siteniz gerçekten yavaşlayacak ve bazı kullanıcılar için de hata ortaya çıkacaktır. Yapmanız gereken en iyi şey, telefonla ya da barındırma sağlayıcınızla görüşerek MySQL sunucunuzun yanıt vermesini istemek.

MySQL sunucusunun çalışıp çalışmadığını test etmek isteyen kullanıcılar için birkaç şey var. Aynı sunucudaki diğer siteleri sınayın, aynı sorun onlarda da varmı. Aynı hatayı alıyorsanız, kesinlikle MySQL sunucunuzda bir sorun var demektir. Aynı barındırma hesabında başka bir siteniz yoksa sadece cPanel’inize gidin ve phpMyAdmin’e erişmeye çalışın ve veritabanını bağlayın. Bağlanabiliyorsanız, veritabanı kullanıcınızın yeterli izne sahip olup olmadığını doğrulamamız gerekir. Testconnection.php adlı yeni bir dosya oluşturun ve aşağıdaki kodu yapıştırın:

1
2
3
4
5
6
7
8
<?php
$link = mysqli_connect('localhost', 'username', 'password');
if (!$link) {
die('Could not connect: ' . mysqli_error());
}
echo 'Connected successfully';
mysqli_close($link);
?>

Kullanıcı adını ve şifreyi değiştirdiğinizden emin olun. Eğer betik başarılı bir şekilde bağlanırsa, o zaman kullanıcı izinlerinin yeterli olduğu ve yanlış olan başka bir şey olduğu anlamına gelir. Her şeyin doğru olduğundan emin olmak için wp-config dosyasına geri dönün (yazım hataları için yeniden tarayın).

Eğer phpMyAdmin’e giderek veritabanına bağlanamıyorsanız, sunucunuzda bir problem var demektir. Bu MySQL sunucunuzun kapalı olduğu anlamına gelmez. Kullanıcı izinlerinin yeterli olmadığı anlamına gelebilir.

#1045 – Access denied for user ‘foo’@’%’ (using password: YES)

phpMyAdmin’inize veya testconnection.php sonuçlarına bağlanmada erişim engellendi hatası alırsanız, düzeltmek için hemen sunucunuzla iletişime geçmeniz gerekir.

Farklı Çözümler

Her zaman, yedek almak hayat kurtarır.

1
UPDATE wp_options SET option_value='YOUR_SITE_URL' WHERE option_name='siteurl'

YOUR_SITE_URL adresini gerçek URL adresiyle değiştirdiğinizden emin olun: https://www.yoursite.com. Varsayılan WordPress veritabanı önekini değiştirdiyseniz, wp_options sizin veritabanınızdaki gibi yazılmalıdır.

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader