Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

WordPress Htaccess Dosyası Saf, İyi Yürekli ve Temiz Haliyle

Abone Ol 

WordPress htaccess dosyası nedir?

.htaccess dosyasının tam olarak ne olduğunu bilmiyorsanız, onu ilk kez duymuş olabilirsiniz. Bunun için iyi bir neden .htaccess dosyasının varsayılan olarak projenizin kök dizininde gizli olmasıdır. Tabi eğer bu mevcut olduğundadır, her zaman böyle değildir.

.htaccess dosyası WordPress’e özgü bir şey değildir. Aslında, Apache Web Sunucusu kullanan herhangi bir site .htaccess dosyasını koyabilirsiniz. Htaccess, sunucu için bir yapılandırma dosyasıdır. Web sunucusu, web sitesi başlatıldığında her .htaccess dosyasını arar ve dosya proje kök dizininde bulunuyorsa çalıştırır.

.htaccess dosyasının amacı, Apache Web Sunucusunun belirli ayarlarını yeniden yapılandırmaktır. Bu nedenle, sunucunun belirli özelliklerini açıp kapatırken yararlı olacağı söylenebilir. Örneğin, .htaccess dosyasının tipik bir kullanım durumu, www olamayan URL’lerinden www URL’lerine veya tam tersi yönde yönlendirme oluşturmaktır. Diğer kullanımlarının arasında, belirli dosyalar için ayrıcalıkların belirlenmesi, botların engellenmesi veya MIME türleri eklenmesi sayılabilir. WordPress’in güvenlik ayarlarını yapılandırırken de faydalıdır. Bu özellikler WordPress gelişimi sırasında kullanışlıdır, çünkü bu ayarlardan bazılarını ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde yapılandırmanız gerekir.

Varsayılan WordPress Htaccess Dosyasını Oluşturma

İndirdiğinizde ve Apache web sunucusuna WordPress’i kurduğunuzda, varsayılan olarak bir .htaccess dosyası gelmelidir. Bu dosya gizlidir, bu nedenle görmek için dosya sisteminizin ‘Gizli Dosyaları Göster’ seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir. Farklı sistemlerde .htaccess dosyasının nasıl bulunacağını gösteren ayrıntılı bir rehberimiz vardır. Ancak, nadiren de olsa, WordPress kurulumunuz .htaccess dosyasını içermeyebilir veya istemeden silinmiş olabilir. Durum buysa, .htaccess dosyasını manuel olarak oluşturmanız önerilir.

Aşağıdaki talimatlar Hostinger Dosya yöneticisinde .htaccess dosyasının nasıl oluşturulacağını gösterir. Bununla birlikte, işlem cPanel’de benzer veya aynıdır. Bilgisayarınızda .htaccess dosyası oluşturabilir ve FTP istemcisini kullanarak web sunucusuna yükleyebilirsiniz.

.htaccess dosyasını Hostinger dosya yöneticisini kullanarak oluşturmak için, WordPress kurulumunuzun kök dizinine gidin. Genellikle, bu dizinin adı public_html’dir. İçeri girdikten sonra, yeni bir metin dosyası oluşturun ve .htaccess olarak adlandırın.

htaccess dosyası oluşturma

Dosyayı herhangi bir metin düzenleyicisinde açın. .htaccess dosyası, web sunucusunun varsayılan ayarlarını belirleyen birkaç kod satırı içerir. Varsayılan WordPress htaccess dosyası şu şekilde görünür:

# BEGIN WordPress 
RewriteRule ^index\.php$ – [L] 
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f 
ewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d 
RewriteRule . /index.php [L] 
# END WordPress

Bu kodu kopyalayıp yeni oluşturulan .htaccess dosyasına yapıştırmanız yeterlidir. Dosyayı kaydedin ve çıkın.

wordpress htaccess dosyası kaydetme

Tebrik ederiz! Kendi .htaccess dosyanızı oluşturdunuz. Şimdi doğru bir şekilde çalışıp çalışmdığını kontrol etmek için sitenizi ziyaret edin. WordPress htaccess dosyasındaki yanlış kodlar genellikle 500 internal server hatasına neden olur.

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader