Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

WordPress RSS Feed Hataları Nasıl Düzeltilir

Abone Ol 

WordPress sitenizde RSS beslemesi hatalarıyla mı karşılaşıyorsunuz? RSS yayınları, kullanıcıların Feedly gibi haber okuyucu uygulamaları kullanarak blogunuza abone olmalarına yardımcı olur.

RSS yayınları XML biçimlendirme dilinde yayınlandığından, yayındaki küçük bir hata onu okunamaz hale getirebilir ve kullanıcılar haber yayınlarında yeni içerik göremez.

Diğer uygulamalar da WordPress RSS beslemenizden içerik güncellemeleri almayı durdurabilir. Örneğin, yeni yazılarınızın sosyal medya paylaşımını otomatikleştirmek için IFTTT kullanıyorsanız, bu da çalışmayı durdurur.

En Yaygın WordPress RSS Feed Hataları

WordPress RSS beslemesi hatalarının en yaygın olanı, kötü kodlamadan kaynaklanır.

WordPress, RSS beslemelerini katı bir işaretleme dili olan XML’de çıkarır. Eksik bir satır sonu ya da fazladan bir sekme RSS yayınınızı bozabilir.

RSS hata mesajı şöyle görünecek:

XML Parsing Error: XML or text declaration not at start of entity
Location: http://example.com/feed
Line Number 2, Column 1:

Hangi tarayıcıyı kullandığınıza bağlı olarak, RSS akışı hata mesajınız değişebilir.

Bu hata iletisini yayınınızı bir tarayıcıda ziyaret ederken de görebilirsiniz.

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/username/example.com/wp-content/themes/twentysixteen/functions.php:433) in /home/username/example.com/wp-includes/pluggable.php on line 1228

FeedBurner kullanıyorsanız, hatalarınız farklı görünebilir.

Bunu söyledikten sonra, bu RSS beslemesi hatalarına neyin sebep olduğunu ve bunların nasıl düzeltileceğini inceleyelim.

WordPress’te RSS Beslemesi Hatalarını El ile Düzeltme

RSS beslemenizin hata göstermesinin en olası nedeni, kötü kodlamadır. Bu kötü kodlama PHP etiketini bir eklentide veya temanızın function.php dosyasına ekledikten sonra boş bir alan kalması nedeniyle oluşabilir.

Temanızın veya child temanızın functions.php dosyasına bir kod pasajı eklediyseniz ve RSS beslemeniz bozuldu ise, function dosyanızı düzenlemelisiniz.

Function dosyanızın sonunda bir PHP kapanış etiketi varsa, bundan sonra fazladan boşluk veya satır kesmesi olmadığından emin olmanız gerekir.

İdeal olarak, PHP kapanış etiketi dosyanın sonunda gerekli değildir. Bu yüzden PHP kapanış etiketini tamamen kaldırırsanız daha iyi olur.

Bu, çoğu durumda sorunu çözecektir.

RSS Yayınıyla İlgili Eklentileri Devre Dışı Bırak

Web sitenizin RSS beslemesini değiştiren veya yeni bir tane oluşturan bir WordPress eklentisi kullanıyorsanız, bu eklentiyi devre dışı bırakın.

Hangi eklenti olduğundan emin değilseniz tüm WordPress eklentilerini geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Ardından, hatanın düzelip güzelmediğini görmek için RSS beslemenizi kontrol edin. Hata ortadan kalkarsa, bu web sitenize yüklenen eklentilerden birinin buna neden olduğu anlamına gelir.

Artık kurulu eklentileri birer birer yeniden etkinleştirebilir ve her bir eklentiyi etkinleştirdikten sonra RSS beslemenizi kontrol edebilirsiniz. Bu sayede soruna tam olarak hangi eklentinin neden olduğunu bulabileceksiniz.

Eklentiyi bulduktan sonra, güncelleme için eklentinin desteğine başvurabilir veya aynı şeyi yapan alternatif bir eklenti bulabilirsiniz.

Geçici Olarak Varsayılan Bir Temaya Geçme

Bazen, kötü kodlanmış bir WordPress tema function.php de WordPress RSS beslemenizi etkileyebilir. Sorunun WordPress temanızdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için geçici olarak varsayılan bir WordPress temasına geçmeniz gerekir.

Görünüm »Temalar sayfasına gidin ve önceden kurulmuş bir temanız varsa, onu etkinleştirin.

Varsayılan temalar arasında Yirmi Ondokuz, Yirmi Onyedi, Yirmi Onaltı vb. Web sitenize bir tane kurulu değilse, yüklemek ve etkinleştirmek için Yeni Ekle düğmesine tıklayabilirsiniz.

Varsayılan temaya geçtikten sonra, WordPress feed’inizde hata olup olmadığını kontrol edin. Yayınınızı bir tarayıcı penceresinde ziyaret edebilir veya bir yayın doğrulama aracıyla test edebilirsiniz .

Hata ortadan kalkarsa, bu WordPress temanızın soruna neden olduğu anlamına gelir. Destek için tema yazarına başvurabilir veya web siteniz için uygun yeni bir tema bulabilirsiniz.

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader