Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

WordPress Site URL’lerinizi Değiştirme

Abone Ol 

WordPress URL’nizi değiştirmeniz mi gerekiyor? HTTP’den HTTPs’e geçiyor, etki alanı adınızı değiştiriyor, yerel sunucudan canlı siteye geçiriyorsanız veya bir alt etki alanına geçiyorsanız, WordPress site URL’nizi nasıl değiştireceğinizi bilmeniz gerekir.

WordPress adresi ve site adresi son derece önemli alanlardır, çünkü internet sitenizin adresini internet üzerinden ve web sitenizin dosyalarının bulunduğu yere yönlendirirler.

Bu makalede, WordPress site URL’lerinizi kolayca değiştirmenin dört adımını paylaşacağız. Bu kılavuz, genel WordPress hatalarını düzeltirken veya bir WordPress sitesini taşırken özellikle kullanışlı olacaktır .

 

WordPress Sitesi URL’lerini Neden Değiştirmek İstiyorsunuz?

WordPress URL’nizi değiştirmek isteyip istemediğinizin birçok nedeni olabilir. Örneğin:

  • WordPress’i yerel sunucudan canlı siteye taşırken site URL’lerini güncellemeniz gerekebilir .
  • Yeni bir alan adına WordPress sitesi taşınmış ise o zaman değişikliği yansıtmak için site URL’leri değiştirmek gerekecektir.
  • WordPress’i, / wordpress / WordPress URL’sinden kaldırma gibi farklı bir dizine taşıyorsanız.
  • WordPress’i HTTP’den HTTPs’e taşırken de değiştirmeniz gerekecektir .

Bunun dışında, WordPress’te çok fazla yönlendirme hatası görüyorsanız veya başka bir WordPress hatasıyla ilgili sorun giderirken WordPress adres ayarlarını değiştirmeniz gerekebilir .

WordPress Adresi ve Site Adresi

WordPress site URL’sini değiştirirken, iki ayrı ayarı güncellemeniz gerekecektir: WordPress Adresi ve Site Adresi.

Bu, wordpress’te yeni olanlar için kafa karıştırıcı olabilir çünkü iki ayar arasındaki farkın ne olduğunu şimdilik bilmiyorlar.

WordPress Adresiniz (URL), yönetici sayfalarınız, medya dosyalarınız, eklentileriniz, temalarınız vs. dahil olmak üzere WordPress dosyalarının ve klasörlerinin saklandığı adrestir.

WordPress’teki Site Adresiniz (URL) web sitenizin halka açık kısmıdır. Web sitenize ulaşmak için ziyaretçilerinizin gireceği adres budur. Bu aynı zamanda kartvizitlerinize verdiğiniz bağlantıdır.

Kullanıcıların çoğu için, WordPress Adresi ve Site Adresi URL’si aynı bağlantı olacaktır.

Ancak bazı durumlarda, büyük şirketler WordPress sitelerini farklı bir sunucuda barındırabilir, çünkü kurumsal web sitelerinin başka birçok uygulaması vardır ve her uygulamanın bulunduğu yeri izole etmek isterler.

Ancak kullanıcıların çoğu için bu iki WordPress URL’si aynı kalmalıdır.

WordPress site URL’lerini nasıl kolayca değiştirebileceğimize bir göz atalım. Size aşağıdaki yöntemleri göstereceğiz, sizin için en uygun olanını seçebilirsiniz.

  • WordPress site URL’lerini yönetici alanından değiştirin
  • WordPress site URL’lerini functions.php dosyasını kullanarak değiştirme
  • Wp-config.php dosyasını kullanarak WordPress site URL’lerini değiştirin
  • PhpMyAdmin’i kullanarak veritabanındaki WordPress site URL’lerini değiştirin

Yöntem 1. WordPress Site URL’lerini Yönetici Alanından Değiştirme

Bu yöntem en kolay olanıdır. WordPress yönetici alanına zaten erişebiliyorsanız, bu yöntemi kullanmanızı öneririz.

Sadece WordPress web sitenize giriş yapın ve Ayarlar »Genel sayfasına gidin. Buradan, WordPress site URL’lerini Word WordPress Adresi ve Site Adresi ​​seçenekleriyle değiştirebilirsiniz.

Yönetici alanındaki WordPress site URL'lerini değiştirin

WordPress Adresi ve Site Adresi genellikle aynı adrestir.

Ayarlarınızı kaydetmek için ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın. Artık her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Yöntem 2. WordPress sitesi URL’lerini değiştirin functions.php dosyasını kullanma

Bu yöntem, WordPress web sitesinin yönetici alanına erişemeyen kullanıcılar için önerilir.

Sadece bir FTP istemcisi kullanarak WordPress sitenize bağlanın ve / wp-content / themes / your-theme-folder / adresine gidin.

WordPress işlevlerini düzenle dosyası

Buradan, functions.php dosyasını bulmanız ve Notepad veya TextEdit gibi düz bir metin düzenleyici kullanarak düzenlemeniz gerekecek.

Daha sonra, aşağıdaki kodu functions.php dosyanızın alt tarafına ekleyin:

update_option( 'siteurl', 'https://example.com' );
update_option( 'home', 'https://example.com' );

Https://example.com adresini kendi site URL’lerinizle değiştirmeyi unutmayın. Artık değişikliklerinizi kaydedebilir ve dosyayı FTP kullanarak web sitenize geri yükleyebilirsiniz.

Artık her şeyin normale döndüğünü görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu yöntemin avantajı, veritabanındaki site URL’lerini güncellemesidir. WordPress, fonksiyon dosyanız her yüklendiğinde site URL’leri için veritabanı seçeneğini günceller.

Her şey normale döndüğünde, iki kod satırını WordPress fonksiyonları dosyanızdan kaldırmayı unutmayın.

Yöntem 3. WordPress sitesi URL’lerini wp-config.php dosyasını kullanarak değiştirme

Bu yöntem yalnızca hangi WordPress temasını düzenlemeniz gerektiğinden emin değilseniz veya functions.php dosyasını bulamıyorsanız önerilir.

Bu yöntem için site URL’lerini wp-config.php adlı WordPress yapılandırma dosyasına ekleyeceksiniz. Bu dosya web sitenizin kök klasöründe bulunur ve önemli WordPress ayarlarını içerir.

Bir FTP istemcisi kullanarak web sitenize bağlanın ve wp-config dosyasını düzenleyin. Aşağıdaki kodu, ‘That’s all, stop editing! Happy publishing’ yazan satırın hemen üstüne eklemeniz gerekiyor.

define( 'WP_HOME', 'https://example.com' );
define( 'WP_SITEURL', 'https://example.com' );

Https://example.com adresini kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayın.

Artık değişikliklerinizi kaydedebilir ve dosyayı sunucunuza geri yükleyebilirsiniz. Bundan sonra, her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için web sitenizi ziyaret edin.

Yöntem 4. WordPress Site URL’lerini phpMyAdmin Kullanarak Veritabanından Değiştirme

WordPress site URL’lerini güncellemenin başka bir yolu, onları doğrudan WordPress veritabanınızda değiştirmektir.

Öncelikle, bir WordPress veritabanı yedeklemesi yapmanız gerekir. Bu adım gerçekten önemlidir ve bir şey ters gittiğinde veritabanı değişikliklerini geri almanıza yardımcı olur.

Bundan sonra, web barındırma hesabınızın kontrol paneline gitmeniz ve Veritabanları bölümünün altındaki phpMyAdmin simgesini tıklamanız gerekir.

Not: Ekran resmimiz Bluehost’tandır, ancak diğer pek çok WordPress hosting şirketinde de veritabanı ayarlarını düzenleme olanağınız olacaktır.

phpMyAdmin

Bağlantıyı tıkladığınızda, MySQL veritabanlarını düzenlemek için web tabanlı bir arayüz sağlayan phpMyAdmin uygulaması başlayacak.

PhpMyAdmin arayüzünün içinde, WordPress veritabanınıza sol sütundan tıklayın. Uygulama şimdi WordPress veritabanınızın içindeki tabloları görüntüleyecektir.

Seçenekler tablosunu düzenle

Sonra, seçenekler tablosuna ilerleyin. Varsayılan olarak, veritabanı öneki wp_’dir, ancak WordPress veritabanı önekini değiştirebileceğinizden, ekran görüntünüzün farklı bir öneki olabilir.

PhpMyAdmin şimdi seçenekler tablosundaki satırları görüntüleyecek. Option_name, siteurl ve home satırlarını bulun.

Siteurl ve giriş değerlerini düzenle

Ardından, her bir satırı düzenlemek için soldaki kalem simgesine tıklayın ve option_value alanını yeni site URL’si ile değiştirin. Bundan sonra, veritabanı değişikliklerinizi kaydetmek için sağ alt köşedeki minik Go butonuna tıklayın.

Option_value düzenle

Artık her şeyin yolunda olup olmadığını görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Tüm blog yayınlarındaki, sayfalarındaki ve diğer içerik alanlarındaki URL’leri toplu olarak toplayabilen bir WordPress URL değiştirme eklentisi var mı?

Evet, Velvet Blues Update URL’leri eklentisini veya Better Search Replace eklentisini kullanabilirsiniz.

WordPress URL’nizi değiştirdiğinizde, WordPress yazılarınız, sayfalarınız ve veritabanınızdaki diğer alanlar üzerinden güncelleme bağlantılarını toplu hale getirme yoluna ihtiyacınız olacaktır. Yukarıdaki eklentiler büyük bir zaman tasarrufu sağlar.

2 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader