Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

WordPress Sitenizdeki .htaccess Dosyasını Bulamıyormusunuz?

Abone Ol 

.Htaccess dosyası nedir?

.htaccess dosyası, sunucunuza web sitenizdeki bazı şeyleri nasıl ele alacağını söyleyen bir sunucu yapılandırma dosyasıdır. Kullanıcıların nasıl yönlendirileceği, şifre alanının korunması ya da bazı dizinlerin nasıl korunacağı gibi

Dosya adından önceki nokta, gizli bir dosya olduğunu gösterir. Web sunucunuza FTP yoluyla erişirken, FTP istemciniz gizli dosyaları göstermeye zorlanmadıkça .htaccess dosyasını göremezsiniz.

Filezilla FTP istemcisinde gizli dosyaları göstermeye zorla

Bazen FTP istemcinizi gizli dosyaları göstermeye zorladığınızda bile, hala .htaccess dosyasını göremeyebilirsiniz.

.htaccess dosyasını neden bulamıyorsunuz?

Bunun en yaygın nedeni, WordPress sitenizin henüz bir .htaccess dosyası oluşturmamış olmasıdır. WordPress , Ayarlar »Permalinks ekranında güzel kalıcı bağlantılar kurduğunuzda ilk defa .htaccess dosyasını oluşturur. Yapmanız gereken tek şey, kalıcı bağlantılar ekranındaki Değişiklikleri Kaydet düğmesine tıklamak ve WordPress sitenizin kök dizininde bir .htaccess dosyası oluşturmaktır.

Permalinks Ayarları Ekranı

Bazı nadir durumlarda, WordPress dosya izinleri sorunu nedeniyle web siteniz için bir .htaccess dosyası oluşturamayabilir. Bu durumda, WordPress size Ayarlar »Permalinks ekranının alt kısmında, .htaccess dosyasının yazılabilir olmadığını bildiren bir bildirim gösterecektir . Varsayılan ayarlardan başka ayarları kullanmak için kurulum izinleriniz varsa, o zaman .htaccess dosyasına yapıştırmanız gereken kodu da gösterir.

.Htaccess dosyasının yazılabilir olmadığı bildirimini gösteren WordPress

Bu kodu kopyalayıp Not Defteri gibi bir metin düzenleyicisine yapıştırmanız ve sonra masaüstünüzde .htaccess dosyası olarak kaydetmeniz gerekir. Şimdi bir FTP istemcisi kullanarak web sitenize bağlanın ve masaüstünüzden .htaccess dosyasını yükleyin.

Dosyayı yüklerken bir hata alırsanız, kök dizininiz için dosya iznini değiştirmeniz gerekir. Tüm WordPress dosyalarınızın /home/abcdef/public_html/dizinde bulunduğunu varsayalım .

Bu, public_htmlklasörü kök dizininiz oluyor. Üst dizine gitmeniz ve public_htmlklasörüne sağ tıklamanız gerekir . Tıladığınızda dosya izinleri iletişim kutusu açılacak ve oradan Dosya İzinleri’ni seçin. Dosya izni iletişim kutusuna 755 yazmanız ve .htaccess dosyanızı public_html klasörüne yüklemeyi denemeniz gerekir.

Kök dizin için dosya iznini değiştirme

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader