Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

WordPress Sitenizi Potansiyel Kötü Amaçlı Kodlar İçin Tarama

Abone Ol 

WordPress sitenizi potansiyel olarak zararlı veya istenmeyen kodlar için taramak için hem ücretsiz hem de ücretli araçlar vardır. Web sitenizi düzenli olarak taramadığınız sürece, sitenizdeki kötü amaçlı yazılım ve kötü amaçlı kodlar uzun süre fark edilmeyebilir.

WordPress Sitenizi Kötü Amaçlı Yazılım ve Kötü Amaçlı Kodlar İçin Ne Zaman Taramalısınız?

WordPress sitenizi kötü amaçlı yazılım ve kötü amaçlı kodlar için tarama zamanınız hemen şimdi. Pek çok yeni kurulan wordpress sitesi, bir WordPress güvenlik tarayıcısını hemen yüklemeye gerek duymuyor, bu da kötü amaçlı yazılım veya kötü amaçlı kod enjeksiyonunun uzun süre fark edilmeden geçebileceği anlamına geliyor.

WordPress siteniz hacklenmemiş veya etkilenmemiş olsa bile, WordPress sitenizi kötü amaçlı kod için nasıl tarayacağınızı öğrenmelisiniz. Bu web sitenizi gelecekteki saldırılara karşı korumanıza yardımcı olacaktır.

WordPress sitenizi potansiyel zararlı kodlar için kapsamlı bir şekilde nasıl tarayacağınıza bakalım.

 

1. Sucuri

Sucuri, WordPress güvenliğinde gerçekten çok iyidir. Ücretli bir hizmettir ancak ücretsiz sınırlı sayıda WordPress tarama özelliği sunar.

Web sitenizi hızlı bir şekilde taramak için ücretsiz Sucuri Güvenlik eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir.

Eklenti, WordPress dosyalarınızın değiştirilip değiştirilmediğini kontrol eder. Ayrıca olası zararlı kodları, iframe’leri, bağlantıları ve şüpheli etkinliği tarar.

Sucuri güvenlik duvarı aynı zamanda web sitenize statik içerikler sunarak kendi CDN’leri aracılığıyla size önemli bir performans artışı sağlar ve WordPress hızını artırır.

En önemlisi, web siteniz kötü kodlardan etkilenirse, Sucuri uzmanları web sitenizi hiçbir ek ücret ödemeden temizliyorlar. Web sitenizi temizlemek için gerçek güvenlik uzmanları ile çalıştığınızı bilmek, işletme sahipleri için büyük bir rahatlıktır.

 

2. Wordfence

Wordfence, WordPress sitenizi şüpheli kod, backdoor, zararlı URL’ler ve bilinen bulaşma kalıpları için kolayca taramanızı sağlayan bir başka popüler WordPress güvenlik eklentisidir.

Web sitenizi arka planda otomatik olarak tarar ve ayrıca istediğiniz zaman bir taramayı manuel olarak da başlatabilirsiniz.

Taramanın ilerlemesini tarama sayfasındaki sarı kutularda görebileceksiniz. Tarama bittiğinde, Wordfence size sonuçları gösterecektir.

Web sitenizde herhangi bir şüpheli kod, enfeksiyon, kötü amaçlı yazılım veya bozuk dosya bulduğunda sizi bilgilendirir. Ayrıca, bu sorunları düzeltmek için yapabileceğiniz eylemleri de size önerecektir.

Wordfence ayrıca bir uygulama seviyesi güvenlik duvarı ile birlikte gelir. Bu güvenlik duvarı brute force saldırılarını ve korsanlığı önlemenize yardımcı olur.

 

3. Anti-Malware Security

Anti-Malware Security, WordPress’i kötü amaçlı kod ve kötü amaçlı yazılım için taramanıza yardımcı olabilecek bir başka çok güçlü WordPress güvenlik eklentisidir.

Eklenti, web sitenizin tüm klasörlerinde ve dosyalarında şüpheli kodları, komut dosyalarını, .htaccess tehditlerini, backdoor’ları ve bilinen bulaşma kalıplarını arar. Bitmesi biraz zaman alabilecek kapsamlı bir tarama gerçekleştirir.

Eklentinin aslında yanlış pozitif olan birçok potansiyel tehdit gösterebileceğini unutmayın.

Ayrıca bir güvenlik duvarı seçeneği içerir. Güvenlik duvarı aslında bir DNS düzeyi güvenlik duvarından daha az etkili olan bir yazılım seviyesi güvenlik duvarıdır.

WordPress’te Kötü Amaçlı Yazılım veya Şüpheli Kod Nasıl Temizlenir?

Yapmanız gereken ilk şey, tüm WordPress şifrelerinizi hemen değiştirmek. Bu, WordPress kullanıcı hesaplarınızı, WordPress barındırma hesabınızı, FTP veya SSH kullanıcı hesaplarınızı ve WordPress veritabanı parolanızı içerir.

Bu, parolalardan birinin tehlikeye girmesi durumunda, bilgisayar korsanlarının yeniden erişim kazanmak için kullanmamalarını garanti altına alır.

Ardından, ya bir eklenti kullanarak ya da phpMyAdmin ve FTP ile manuel olarak eksiksiz bir WordPress yedeklemesi oluşturmanız gerekir. Bu adım, temizlik sırasında bir şey olursa, web sitenizin virüslü durumuna geri dönmenizi sağlar.

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader