Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

WordPress Tarayıcı Önbelleğe Alma (Leverage Browser Caching) Uyarısını Kaldırma

Abone Ol 

WordPress web sitenizi Google PageSpeed ​​Insights  veya Pingdom üzerinden test ettiyseniz, büyük olasılıkla Tarayıcı Önbelleğe Alma (Leverage Browser Caching) uyarısını görmüşsünüzdür. Ve muhtemelen bu nedenle bir araştırma yapıyorsunuz, ve bu yazıya ulaştınız. Bugün, bu uyarının ne anlama geldiğini, sizi nasıl etkilediğini ve WordPress siteniz için geçerli seçeneklerin ne olduğuna bakacağız.

 

Tarayıcı Önbelleğe Alma Uyarısı nedir?

Bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde, HTML, CSS, JavaScript ve görüntüler gibi varlıkları tarayıcınız yerel önbelleğine indirir. Bu şekilde her sayfa yüklemesinde onları tekrar tekrar indirmek zorunda kalmaz. Web sunucunuz doğru HTTP önbellek başlıklarına sahip değilse, bu uyarı ile karşılaşırsınız.

tarayıcı önbelleğe alma sayfa hızı bilgilerinden yararlanın

Bu uyarıyı, Google PageSpeed ​​Insights tarafından desteklenen yeni “think with Google” web sitesi hız testinde de görebilirsiniz. Bu, Google tarafından daha çok bir pazarlama aracı olarak tasarlanmıştır.

google hız testi ile düşünüyorum

WordPress’te Tarayıcı Önbelleğe Alma Uyarısını Düzeltme

Tarayıcı önbelleğe alma uyarısını düzeltmeye gelince, genellikle WordPress kullanıcıları tarafından karşılaşılan birkaç farklı senaryo vardır. Açıkçası, en yaygın olanı web sunucunuzun doğru yapılandırılmamış olmasıdır. İkinci ironi, Google Analytic’in bize bu uyarıyı vermesidir. Üçüncüsü, uyarıyı veren diğer komut dosyalarıdır.

1. Sunucudaki Tarayıcı Önbelleğini Kaldırma

Tarayıcı önbelleğe alma uyarısının tetiklenmesinin ilk ve en yaygın nedeni, web sunucunuzun uygun başlıklara (headers) sahip olmamasıdır. Aşağıdaki Google PageSpeed ​​Insights ekran görüntüsünde, bir Expires (sona erme zamanı) belirtmeme hatası olduğunu göreceksiniz. Önbellekleme söz konusu olduğunda, kullanılan iki ana yöntem vardır; Cache-Control başlıkları ve Expires başlıkları.

tarayıcı önbelleğe alma pagespeed içgörüler varlıkları kullanmak

Şimdi bu başlıkları web sunucunuza nasıl ekleyeceğinize bakalım. Önbellek Kontrolü daha yeni ve genellikle önerilen yöntemdir, ancak GTmetrix gibi bazı web performansı araçları hala Expires başlıklarını kontrol ediyor. Bunların hepsi birer örnektir, ihtiyaçlarınızı temel alarak dosya türlerini, zaman aşımlarını vb. değiştirebilirsiniz.

[alert variation=”alert-danger” dismiss=”dismiss”]Önemli! Nginx config veya Apache .htaccess dosyanızı düzenleme, doğru şekilde yapılmaması durumunda sitenizi bozabilir. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, hosting firmanıza başvurun.[/alert]

Nginx’te Önbellek Kontrol Başlığı Ekleme

Tüm NGINX yapılandırma dosyaları / etc / nginx / dizininde bulunur. Birincil yapılandırma dosyası /etc/nginx/nginx.conf’tir.

Sunucu yapılandırmanızın sunucu konumuna veya bloğuna aşağıdakileri ekleyerek Nginx’te Önbellek Denetimi başlıkları ekleyebilirsiniz.

location ~* \.(js|css|png|jpg|jpeg|gif|svg|ico)$ {
 expires 30d;
 add_header Cache-Control "public, no-transform";
}

Peki yukarıdaki kod tam olarak ne? Temel olarak, sunucuya dosya türlerinin en az bir ay boyunca değişmeyeceğini söylüyor. Bu yüzden, kaynağı her zaman indirmek zorunda kalmak yerine, bilgisayarınızda önbelleğe alır. Bu sayede tekrar ziyaretleri daha hızlı gerçekleşir.

 

Nginx’te Expires Başlıkları Ekleme

Sunucu bloğunuza aşağıdakini ekleyerek Expires başlıklarını Nginx’e ekleyebilirsiniz. Bu örnekte, dosya türlerine göre farklı sona erme zamanlarının (expires) nasıl belirtileceğini görebilirsiniz.

  location ~* \.(jpg|jpeg|gif|png|svg)$ {
    expires 365d;
  }

  location ~* \.(pdf|css|html|js|swf)$ {
    expires 2d;
  }

[section label="apache önbellek konrol başlıkları ekleme"] Apache'de Önbellek Kontrol Başlıkları Ekleme

.Htaccess dosyanıza aşağıdakileri ekleyerek, Cache-Control başlıklarını Apache’ye ekleyebilirsiniz. Kod parçacıkları dosyanın üstüne veya altına eklenebilir (# BEGIN WordPress’ten önce veya # END WordPress’ten sonra).

<filesMatch ".(ico|pdf|flv|jpg|jpeg|png|gif|svg|js|css|swf)$">
Header set Cache-Control "max-age=84600, public"
</filesMatch>

Apache Expires Başlıkları Eklemek

.Htaccess dosyanıza aşağıdakileri ekleyerek Expires başlıklarını Apache’ye ekleyebilirsiniz.

## EXPIRES HEADER CACHING ##
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType image/svg "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType application/javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 2 days"
</IfModule>
## EXPIRES HEADER CACHING ##

Expires başlıkları bloğunu mod_rewrite, GZIP, vb. Gibi şeylerin altına eklediğinizden emin olun.

Başlıklarınızı Chrome DevTools ağ panelinde kontrol edebilir veya uyarının şimdi alınmadığından emin olmak için WordPress sitenizi Google PageSpeed ​​Insights üzerinden tekrar test edebilirsiniz.

önbellekleme başlıkları wordpress

 

2. Google Analytics Tarayıcı Önbelleğe Alma Uyarısı

İkinci en yaygın tarayıcı önbelleğe alma uyarısı aslında Google Analytics’ten geliyor. Bu, Google’ın kendi ayarı olduğu halde test sonuçlarında görmek biraz ironik. Sorun, aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi, 2 saatlik bir önbellek süresi ayarlamaları. Bunu büyük olasılıkla tüm kullanıcıların sistemdeki değişiklikleri, olabildiğince hızlı bir şekilde almalarını istedikleri için yapıyor olabilirler. Ancak, bunun üstesinden gelmenin bir yolu var, Google Analytics komut dosyasını kendi sunucunuzda barındırabilirsiniz. Böyle bir şeyin Google tarafından desteklenmediğini unutmayın.

tarayıcı önbelleğe alma-sayfa hızı öngörü analizinden yararlanın

Google Analytics’i WordPress web sitenizde yerel olarak barındırmanıza izin veren Daan van den Bergh tarafından oluşturulan ve geliştirilen Complete Analytics Optimization Suite adlı ücretsiz küçük bir eklenti var.

ev sahibi google analytics yerel eklentisi

Complete Analytics Optimization Suite’i WordPress deposundan veya WordPress panonuzdaki eklentileri altında arayarak indirebilirsiniz. Eklenti, Google Analytics JavaScript dosyanızı (analytics.js) yerel olarak barındırmanıza ve wp_cron () kullanarak güncel tutmanıza izin verir. Diğer özellikler arasında ziyaretçilerinizin IP adresini kolayca anonim hale getirme, hemen çıkma oranı ayarlama ve komut dosyasının yerleşimini (header veya footer) içerir.

Analytics komut dosyanızı yerel olarak barındırmanın bazı ek yararları, Google’a yönelik dış HTTP isteklerinizi 2’den 1’e düşürmeniz ve artık dosyanın önbelleğe alınması üzerinde tam denetime sahip olmanızdır. Bu, size yukarıda gösterildiği gibi önbellek başlıklarını kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Eklentiyi yükleyin, Google Analytics İzleme Kimliğinizi girin, eklenti Google Analytics için gerekli izleme kodunu WordPress web sitenize ekler, analytics.js dosyasını indirip kaydeder ve wp_cron’da zamanlanmış bir komut dosyası kullanarak güncel tutar. Footer’a yüklenecek şekilde ayarlamanız da önerilir.

Not: Bu eklenti diğer Google Analytics WordPress eklentileriyle çalışmaz.

yerel analitik ayarları

[section label=”3. parti uygulamalar”]

3. Diğer 3. Parti Uygulamalar

WordPress web sitenizde kullanıcılarınızı izlemek için çalışan üçüncü parti komut dosyalarınız olabilir. Buna, Facebook conversion pixels, Twitter, CrazyEgg, Hotjar vb. Gibi komut dosyaları da dahil olabilir. 3. parti varlıkların önbelleklenmesi üzerinde kontrolünüz olmadığı için yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Ancak daha birçok site ve blogcu, büyük olasılıkla yukarıdaki önerileri izleyerek tarayıcı önbelleğe alma uyarısından tamamen kurtulabilir.

3. taraf komut dosyalarını önbelleğe alan tarayıcıdan yararlanın

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader