Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

WordPress’de 502 Bad Gateway Hatasını Düzeltme

Abone Ol 

502 BAD GATEWAY HATASI NEDIR?

WordPress barındırma sunucunuz istenen sayfa için geçersiz bir yanıt aldığında, 502 Bad Gateway hatası tetiklenir.

502 Bad Gateway hatası, sitenizde karşılaşabileceğiniz yaygın WordPress hatalarından biridir. Birkaç nedenden kaynaklanabilir ve sunucunuza bağlı olarak hata mesajı da biraz farklı görünebilir.

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız barındırma sunucusuna bir istek gönderir. Barındırma sunucusu daha sonra sayfayı bulur ve onu durum koduyla tarayıcınıza geri gönderir.

Normalde, bu durum kodunu göremezsiniz. Ancak, bir hata durumunda, durum kodu bir hata mesajıyla birlikte görüntülenir. Bu tür hataların örnekleri 404 bulunamadı , 503 hizmet kullanılamaz , 403 yasak ve daha fazlasını içerebilir.

502 Bad Gateway hatası için en yaygın neden, sunucunuzun isteğe yanıt vermesinin çok uzun sürmesidir. Bu gecikme, yüksek trafiğin neden olduğu geçici bir aksaklık olabilir. Ayrıca kötü kodlanmış bir WordPress teması veya eklentisinin neden olduğu bir aksaklıkta olabilir. Son olarak, bir sunucu yanlış yapılandırması nedeniyle de olabilir.

WordPress’te 502 Bad Gateway hatasını nasıl düzeltebileceğimize bakalım.

 

502 HATALI AĞ GEÇIDI HATASINI DÜZELTME

WEB SITENIZI YENIDEN YÜKLEYIN

Bazen sunucunuzun artan trafik veya düşük sunucu kaynakları nedeniyle yanıt vermesi daha uzun sürebilir. Bu durumda, sorun birkaç dakika içinde otomatik olarak kaybolabilir. Bundan kaynaklandığını anlamak için görüntülemekte olduğunuz web sayfasını yeniden yüklemeyi deneyin.

Eğer bu sorununuzu çözdüyse, daha fazla okumanıza gerek yok. Ancak, bu hatayı sık sık görüyorsanız, ve başka bir şeyden kaynaklandığını düşünüyorsanız, okumaya devam edin.

 

TARAYICI ÖNBELLEĞINI TEMIZLE

Tarayıcınız size önbellekten hata sayfasını gösteriyor olabilir. Sorun giderildikten sonra bile, tarayıcı web sitenizi önbellekten yüklediği için 502 hatasını görüyor olabilirsiniz.

Bunu düzeltmek için, Windows / Linux işletim sistemli kullanıcılar Ctrl + F5 tuşlarına basabilir ve Mac OS kullanıcıları sayfayı yenilemek için klavyelerinde CMD + Shift + R tuşlarına basabilirler. Ayrıca önbelleği tarayıcı ayarlarından el ile de temizleyebilirsiniz.

WordPress önbelleğini temizledikten sonra, web sitesini tekrar yüklemeyi deneyin.

Tarayıcı önbelleği nedeniyle sorun oluşuyorsa, sorunu gidermek için farklı bir tarayıcı kullanabilirsiniz. Tüm tarayıcılarda hatayı görüyorsanız, okumaya devam edin.

 

CDN’YI VEYA GÜVENLIK DUVARINI DEVRE DIŞI BIRAKIN

Web sitenizde bir CDN servisi veya web sitesi güvenlik duvarı kullanıyorsanız, bunları geçici olarak devre dışı bırakın.

Bunlar devre dışı bırakıldığında, tarayıcınız ve barındırma sunucusu arasında oluşturulan ek katman ortadan kalkacaktır. Web siteniz şimdi tamamen sunucunuzdan yüklenecek ve sorun CDN / güvenlik duvarı hizmetinden kaynaklanmışsa, şimdi çözümlenecektir.

Destek için CDN servis sağlayıcınıza başvurabilirsiniz. Sorun çözüldüğünde, devam edip CDN’yi tekrar etkinleştirebilirsiniz.

 

WORDPRESS TEMALARINI VE EKLENTILERI GÜNCELLEYIN

Hata hala devam ediyorsa, sonraki adım tema veya eklentilerinizi kontrol etmektir.

Öncelikle, tüm WordPress eklentilerini FTP yoluyla devre dışı bırakmanız gerekiyor. Bundan sonra, hatanın çözülüp çözülmediğini görmek için web sitenizi ziyaret edin.

Çözüldüyse, eklentilerinizden birinin soruna neden olduğu belli oldu. Hatayı yeniden ortaya çıkarana kadar tüm eklentileri tek tek etkinleştirmeniz gerekiyor. Bu, hatadan sebep olan eklentiyi bulmanıza yardımcı olacaktır.

Hataya sebep olan eklentinin yerine, alternatif bir eklenti bulabilir veya destek için eklenti yazarına başvurabilirsiniz.

Devre dışı bırakılan eklentiler sorununuzu çözmediyse, WordPress temanızı kontrol etme zamanı geldi. WordPress temasını phpMyAdmin üzerinden değiştirmeniz gerekiyor.

Temanızı varsayılan WordPress temasına değiştirdikten sonra, sitenizin çalışıp çalışmadığını görmek için web sitenizi ziyaret edin. Hala hatayı görüyorsanız, bir sonraki adıma geçebiliriz.

 

BARINDIRMA SUNUCUSUNU KONTROL EDIN

Yukarıda belirtilen tüm sorun giderme adımları başarısız olursa, barındırma sunucunuzda bir sorun olabilir.

Barındırma sağlayıcınızın destek ekibine başvurmanız ve sorunu bildirmeniz gerekir. Ayrıca, aldığınız tüm sorun giderme adımlarından da bahsedebilirsiniz.

Çoğu WordPress barındırma şirketi, sunucunun yanlış yapılandırılmasından kaynaklanan sorunu hızlı bir şekilde düzeltebilir.

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader