Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

WordPress’te AdBlock Kullanıcıları Nasıl Tespit Edilir

Abone Ol 

WordPress’te AdBlock kullanıcılarını tespit etmek ve hedeflenmiş mesajları göstermek ister misiniz?

Adblock Plus, internetteki reklamları engelleyen popüler bir yazılımdır. Tüm iyi tarayıcılar, mobil uygulamalar ve hatta özel bir tarayıcı için bile eklenti olarak mevcuttur.

Şimdi sorun şu ki, çoğu blogcu web sitelerini desteklemek için reklam gelirine güveniyor. AdBlock plus gibi yazılımlar gelir potansiyellerini ve nihayetinde işlerini büyütme planlarını baltalıyor.

AdBlock Nedir ve Web Sitesi Sahiplerine Nasıl Zarar Verir?

Adblock Plus ve diğer adblock yazılımları, kullanıcıların web sitelerindeki reklamları otomatik olarak tespit etmelerini ve engellemelerini sağlar.

Adblock kullanıcılara güzel bir reklam deneyimi yaşatırken, yalnızca reklam gelirleri ile hayatta kalabilen blogculara ve web sitesi sahiplerine zarar verebilir.

Global Web İndeksi tarafından yayınlanan araştırmalar, adblocker kullanımının son birkaç yılda arttığını gösteriyor.

İnternet kullanıcılarının yaklaşık% 47’sinde bir tür reklam engelleme yazılımı bulunmaktadır.

Adblock kullanım çalışması

Mobil cihazlarda reklam engelleme bir kaç kat artmış ve şu anda masaüstü bilgisayarlardan daha yüksek bir orana sahip.

Ovum tarafından yapılan bir başka araştırma, yayıncıların 2020 yılına kadar Adblock yazılımı nedeni ile 32 Milyar Dolar kaybedeceğini tahmin ediyor.

Bu, birçok web sitesini, özellikle de birincil gelir kaynağı reklamlar olan blogları etkileyen ciddi bir sorun.

Yayıncı olarak Adblock (reklam engelleyici) için neler yapıyorsunuz?

Web sitesi sahiplerinin bu konuda aldığı birçok önlem var.

1. Hiçbir Şey Yapmamak

Başlığın dediği gibi, Adblock kullanan kullanıcılar hakkında hiçbir şey yapmıyorsunuz. Sadece mutlu kullanıcılar için gelir kaybını göze alıp Adblock ile yaşamayı öğreniyorsunuz.

2. Pasif Yaklaşım

Kullanıcılarınızdan, kaliteli içerik ve rahatsız edici olmayan reklamlar vaadiyle web sitenizi beyaz listeye koymalarını isteyebilirsiniz. Böyle bir temyizin ne kadar etkili olacağını bilmenin bir yolu yoktur.

Diğer bir alternatif, ücretli üyelik planları olan bir üyelik web sitesi oluşturmaktır. Ücretli planları, ek içerik ve özellikle reklamsız bir deneyim yaşamak olarak tanıtabilirsiniz.

Reddit, reklamsız Reddit Premium planı ile bu yaklaşımın harika bir örneğidir.

Reddit primi

3. Agresif Yaklaşım

Bu yaklaşım, AdBlock etkin olan tüm kullanıcılar için web sitenize erişimi engellemeniz ve içeriğinizi görüntülemek istiyorlarsa, AdBlock’u devre dışı bırakmalarını istemenizdir.

Forbes'te AdBlock duvarı

Bu tür bir Adblock karşıtı yaklaşım oldukça saldırgandır ve kullanıcıları sitenizden uzaklaştıracaktır. Araştırmalar, Adblock kullanıcılarının % 77’sinin, Adblock duvarlı web sitelerini terk ettiğini göstermektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz pasif yaklaşımı kullanmak en iyisidir.

WordPress’te AdBlock Kullanıcıları Nasıl Tespit Edilir

Kullanıcıların web sitenizi beyaz listeye almasını ve desteklemesini istemeden önce, AdBlock kullanıcılarını tespit edebilmeniz gerekir. Neyse ki, WordPress’te bunu yapmanın birçok yolu var.

  • OptinMonster ile AdBlock kullanıcılarını tespit etme
  • AdBlock kullanıcılarını AdSanity ile tespit etme
  • DeAdblocker ile AdBlock kullanıcılarını tespit et

1. OptinMonster ile AdBlock Kullanıcılarını Algıla ve Hedefle

OptinMonster, piyasadaki iyi sonuç odaklı yazılımlardan biridir. Web sitesi ziyaretçilerini abonelere ve müşterilere dönüştürmenize yardımcı olur.

OptinMonster, cihazlarına yüklü reklam engelleme yazılımı olan kullanıcılara hedeflenmiş kampanyaları göstermenizi sağlayan yerleşik bir reklam engelleme dedektörü ile birlikte gelir. Buna AdBlock, AdBlock Plus ve uBlock Origin gibi popüler yazılımlar da dahildir.

Öncelikle bir OptinMonster hesabı için kaydolmanız gerekir. AdBlock hedeflemesine erişmek için en azından Büyüme planlarına ihtiyacınız olacak.

Kaydolduktan sonra, OptinMonster eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek için WordPress sitenize gidebilirsiniz.

Bu eklenti, web siteniz ile OptinMonster arasında bir bağlayıcı görevi görür.

Aktivasyon üzerine, WordPress yönetici çubuğunuzdaki OptinMonster simgesine tıklamanız gerekir. OptinMonster hesabınızı web sitenizi yetkilendiren veya bir API anahtarı girerek bağlamanız istenecektir.

OptinMonster API anahtarı

OptinMonster’ı yetkilendirdikten sonra, üstteki ‘Yeni kampanya oluştur’ düğmesini tıklayın.

Yeni kampanya oluştur

Bu sizi OptinMonster web sitesine götürecektir.

İlk önce bir kampanya türü seçmeniz gerekir. Pasif yaklaşımı kullanmak istiyorsanız, lightbox açılır kampanya türünü kullanabilirsiniz. Öte yandan, AdBlock kullanıcılarını agresif bir şekilde kilitlemek istiyorsanız, Tam Ekran kampanya türünü kullanabilirsiniz.

Bir kampanya türü seçin

Ardından, kampanyanız için bir şablon seçmeniz gerekir. Bu eğitim için, ‘Target’ temasını kullanıyoruz, ancak isterseniz farklı bir şablon seçebilirsiniz.

Şablon seç

Şimdi kampanyanız için bir başlık seçmeniz istenecek. Bundan sonra, OptinMonster’ın kampanya tasarımcısına yönlendirileceksiniz.

Buradan, üstteki düğmeye tıklayarak ve ardından ‘Evet / Hayır görünümünü göster’ seçeneğini seçerek optin görünümünüzü ‘Evet / Hayır’ görünümüne değiştirmeniz gerekir.

Evet / Hayır görünümünü etkinleştir

Bundan sonra, düzenlemek için optin önizlemesindeki herhangi bir öğeyi göstermeniz yeterlidir. Kendi kopyanızı eklemek için metni tıklayabilirsiniz.

Kampanya metnini değiştir

Ardından, metinlerini düzenlemek için evet ve hayır düğmelerini tıklamanız gerekir. Evet düğmesini “AdBlock’u devre dışı bıraktım” ve “düşüneceğim” olarak düğmeleri değiştirdik.

Bundan sonra, ‘Kuralları Göster’ sekmesine tıklamanız gerekir. İlk kural uyarınca, ‘kullanıcı reklam engelleme etkindir’ seçeneğini seçmeniz gerekir.

Adblock algılama kuralını etkinleştir

Bundan sonra, geçerli URL yolunun her sayfaya ayarlandığından emin olun. Bu, web sitenizin tüm sayfalarında açılır pencereyi gösterecektir.

Her sayfada açılır pencereyi görüntüle

Devam etmek için ‘Sonraki adım’ düğmesine tıklayın.

Şimdi varsayılan görünümü seçmeniz istenecek. Evet / Hayır görünümüne ayarlandığından emin olun ve ardından ‘Sonraki Adım’ düğmesini tıklayın.

Kampanyanız için görünümü seçin

Adblock kampanyanız neredeyse hazır. Web sitenizde kullanılabilir kılmak için yayınlayalım.

Oluşturucudaki ‘Yayınla’ sekmesine geçin ve uygulamak için “status” seçeneğini değiştirin.

Adblock izleme kampanyanızı yayınlayın

Artık değişikliklerin yayınlanması için kampanyanızı kaydedebilirsiniz.

Sonra, WordPress yönetici alanınıza geri dönün ve yönetici kenar çubuğundan OptinMonster menüsünü tıklayın. Yeni Adblocker izleme açılır pencerenizi ‘Campaigns’ sekmesi altında göreceksiniz. Göremiyorsanız, ‘Refresh Campaigns’ düğmesini tıklayın.

OptinMonster kampanyaları

Kampanya durumunun yayınlanmış olarak ayarlı olduğundan emin olun.

Hepsi bu kadar, Adblocker kampanyanız şimdi WordPress web sitenizde yayında.

Tarayıcınıza AdBlock eklentisini yükleyerek ve web sitenizi ziyaret ederek kampanyanızı test edebilirsiniz. AdBlock’u devre dışı bırakarak kullanıcılardan web sitenizi desteklemelerini isteyen bir açılır pencere göreceksiniz.

Agresif yaklaşım, adblock kullanan kullanıcıların yazılımı devre dışı bırakana kadar içeriğinizi görüntülemesini engellemenizi sağlar.

AdBlock kilitlemesi

2. AdSanity Plugin ile AdBlock Kullanıcılarını Hedefleyin

AdSanity, WordPress için en iyi reklam yönetimi eklentilerinden biridir. Reklam engelleme yazılımı bulunan kullanıcıları tespit etmenize ve reklam engellemeyi devre dışı bırakana kadar web sitenize erişimini kısıtlamanıza olanak tanıyan ücretli bir ‘Adblock Detection’ eklentisi vardır.

Öncelikle, AdSanity eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Bundan sonra, Reklam Blok Algılama eklentilerini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir.

Her iki eklentinin de etkinleştirilmesinden sonra, AdSanity »Ayarlar sayfasını ziyaret etmeniz ve Eklentiler sekmesini tıklamanız gerekir.

AdSanity Reklam Bloğu algılama ayarları

AdSanity, mesajlarda ve sayfalarda AdBlock’u tespit etmenizi sağlar. Özel mesajınızla AdBlock kullanıcılarına bir uyarı penceresi açabilir veya onları özel bir sayfaya yönlendirebilirsiniz.

Her iki yöntem de çok katıdır ve kullanıcıların sitenize göz atmaya devam etmek için AdBlock’u devre dışı bırakmalarını ister.

3. deAdblocker ile AdBlock Kullanıcılarını Algıla

AdBlock kullanıcılarını tespit etmenizi sağlayan ücretsiz bir seçenek arıyorsanız, bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Öncelikle deAdblocker eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir.

Not: Bu eklenti uzun süredir güncellenmemiş ancak test edildi ve en son WordPress sürümü ile çok iyi çalışıyor.

Etkinleştirmeden sonra eklenti ayarlarını yapılandırmak için Ayarlar »deAdblocker sayfasına gidin.

deAdblocker ayarları

Eklenti ile AdBlock kullanıcılarına iki farklı şekilde özel mesaj gösterebilirsiniz. Web sitenizin üstünde bir bildirim çubuğu görüntüleyebilir veya bir açılır pencerese görüntüleyebilirsiniz.

Her iki seçenek de reddedilebilir ve kullanıcılar web sitenizi taramaya devam etmek için mesajı görmezden gelebilirler.

Ayarlarınızı kaydetmeyi unutmayın. Artık eklentiyi test etmek için tarayıcınıza yüklenen AdBlock eklentisi ile web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Adblock Zararlarını Azaltmaya İlişkin İpuçları

İnternet kullanıcıları, internet üzerinden reklamları engellemek için daha fazla yol buluyorlar. Reklam engelleme yazılımıyla savaşmak yorucu ve kaybedilen geliri kurtarmak için bitmeyen bir mücadele olabilir.

Dikkate alınması gereken bir şey, web sitenizde para kazanma şeklinizi değiştirmektir. İçeriğinizden para kazanmanın yeni yollarını bulmak, size reklamlara daha az güvenme ve uzun vadede sürdürülebilir bir iş kurma özgürlüğü sağlayacaktır.

Gelir Akışlarınızı Çeşitlendirin

Yayıncılar, reklam engelleme ile mücadele etmenin ve kazançlarını korumanın yeni yollarını buluyorlar. Aynı zamanda, reklam engelleme yazılımı her geçen gün daha iyi hale geliyor.

Araştırmalar, gizlilik, güvenlik ve kötü kullanıcı deneyiminin AdBlock kullanıcıları arasında en sık görülen şikayetler olduğunu gösteriyor. Yayıncılar bu şikayetleri, bu meseleleri ele alan farklı para kazanma yöntemlerini uyarlayarak ele alabilir.

1. Ortak pazarlama

Bağlı kuruluş pazarlaması, içeriğinizden para kazanmanın en yaygın yollarından biridir. Kullanıcılarınıza ürün ve hizmetler önerebilir ve kullanıcılar bağlı kuruluş bağlantınızı kullanarak bir satın alma işlemi yaptığında komisyon kazanabilirsiniz.

2. Doğrudan reklam satmak

Buzzfeed'de reklam ver

Reklamları Google AdSense gibi bir üçüncü parti reklam ağı üzerinden yayınlıyorsanız, reklamlar, gizlilik ve TBM üzerinde sınırlı kontrol sahibi olursunuz.

Reklamları doğrudan reklamverenlere satmak, gizlilik sağlamanıza, izlemeyi sınırlamanıza ve ne ödeme alacağınızı kontrol etmenize olanak sağlar.

AdSanity gibi WordPress reklam yönetimi eklentileri, kendi reklamlarınızı da yayınlamanıza izin verir. Barındırılan görüntüleri kendi web sitelerinizde reklamlar için kullanabilir ve çoğu reklam engelleme yazılımını kolayca atlayabilirsiniz.

İpucu: Reklamlarınızı, promosyonlar vb. CSS sınıflarıyla HTML öğelerinin etrafına sarmayın.

3. Sponsorlu İçerik

Reklamverenlerin web sitenizdeki içeriğe sponsor olmalarına izin verin. Ürünleri veya hizmetleriyle ilgili içerik yazabilir, hatta tavsiye ile komisyon almak için bir ortaklık bağlantısı bile ekleyebilirsiniz. Ayrıca, kullanıcı tarafından gönderilen yayınları doğrudan web sitenizden de kabul edebilirsiniz.

4. Premium İçerik

Birçok çevrimiçi yayın tarafından kullanılan bir başka faydalı strateji de premium içeriktir. Ücretli üyelik planları, online dersler ya da sadece ücretli kullanıcılara özel sayfalar vs.

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader