Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

WordPress’te Beyaz Sayfa Hatası Nasıl Düzeltilir

Abone Ol 

Not: Sitenizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce, yeterli yedeğiniz olduğundan emin olun.

Bu hatayı neden alırız?

WordPress’te beyaz ekran hatasını görüyorsanız, bu hafıza sınırını tüketmiş olduğunuz anlamına gelir. Buna, kullandığınız ve düzgün çalışmayan bir eklenti sebep oluyor olabilir. Ayrıca kullandığınız kötü kodlanmış bir tema nedeniyle de olabilir. Web barındırma sunucunuzla ilgili bir sorun olduğu anlamına da gelebilir. Soruna çok sayıda şey neden olabileceğinden, çok fazla sorun giderme gerektirebilir.

 

Sorun diğer sitelerinizde var mı?

Birden fazla siteniz varsa, yapmanız gereken ilk şey, beyaz ölüm ekranının pano boyunca veya sadece bu alanda gerçekleştiğinden emin olmaktır. Sorun tüm sitelerinizdeyse, web barındırma sağlayıcınızın bazı sorunları olduğunu gösteren güçlü bir göstergedir. Ancak, sorun yalnızca sitelerinizden biriyse, bu, çalıştırmakta olduğunuz bir eklenti veya tema ile ilgili bir sorun olabilir. Sorun yalnızca tek bir gönderi veya sayfa ile oluyorsa, bunun sitenizle ilgili kesinlikle bir sorun olduğunu bilirsiniz.

 

Bellek Sınırını Artırma

Genellikle bu sorun hafızanızın tükenmesi nedeniyle oluşur.

 

Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırakma

Bellek sınırını arttırmanın bir yardımı olmadıysa veya 256M veya 512M gibi bir yüksek bellek sınırınız varsa, sorun gidermeye başlayabiliriz. Bu soruna genellikle bir eklenti veya bir tema neden olur. Öncelikle tüm eklentilerinizi devre dışı bırakın, daha sonra tek tek eklentilerini etkinleştirin.

Her eklenti etkinleştirdiğinizde sitenizi ziyaret edin ve hataya sebep olan eklentiyi bulana kadar buna devam edin. Eklentiyi tespit ettiğinizde, bu eklentinin yerine alternatif eklentiler deneyebilirsiniz.

 

Temayı Varsayılan Bir Temayla Değiştirme

Eklentileri devre dışı bırakma size çözüm olmadıysa, geçerli temanızı varsayılan tema ile değiştirmeyi denemelisiniz. Bunu yapmaya başlamadan önce tema klasörünüzü yedekleyin. Sonra mevcut temayı silin. WordPress otomatik olarak varsayılan temaya geri dönecektir.

Alternatif olarak, phpMyAdmin’inize gidip wp_options tablosundaki veritabanı tablolarını güncelleyebilirsiniz. Aşağıdaki tablo adlarının güncellenmesi gerekir:

Şablon, stil sayfası ve current_theme. Değeri twentyeleven olarak değiştirin.

Bu sorunu çözerse, o zaman Temanızın functions.php dosyasına bakmak gerekir. Alt kısımda fazladan boşluk varsa, bunları düzeltebilirsiniz. Temanızın functions.php dosyasında düzgün kodlanmamış bir işlev kullanıyorsanız, bu hataya neden olabilir.

 

Diğer Çözümler

Yukarıdakilerin hiçbiri sorunu çözmezse, WordPress’in yeni bir kopyasını yeniden yüklemeyi denemelisiniz. Düşük bir olasılık olmasına rağmen, bir çekirdek dosyasının bozulmuş olması her zaman mümkündür.

Ne tür hataların alındığını görmek için WordPress hata ayıklama işlevini de kullanabilirsiniz. Wp-config.php dosyanıza aşağıdaki kodu ekleyin.

1
2
3
error_reporting(E_ALL); ini_set('display_errors', 1);
define( 'WP_DEBUG', true);

Bunu ekledikten sonra, boş ekranda artık hatalar, uyarılar ve bildirimler olacak. Bunlar, hata nedenini belirlemenize yardımcı olabilir.

Yalnızca çok uzun bir yazı sayfasında beyaz ekran hatası varsa, önbelleği temizlemeyi de denemelisiniz. Bir başka denemeniz gereken şey yineleme ve geri dönüş limitini arttırmak. Aşağıdaki kodu wp-config.php dosyasına yapıştırabilirsiniz. Veya bazı sunucularda PHP.INI dosyanızı değiştirmeniz gerekebilir.

1
2
3
/** Trick for long posts */
ini_set('pcre.recursion_limit',20000000);
ini_set('pcre.backtrack_limit',10000000);

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajax-loader